Oto najdroższy obraz świata, poszedł za 450 milionów dol. Tajemniczy kupiec nabył go przez telefon

Obraz Leonarda da Vinci sprzed pól tysiąca lat stał się najdroższym dziełem sztuki w historii. Dzieło przedstawiające Chrystusa sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za 450 mln dol. Aż trudno uwierzyć, że w latach 50. było warte... niecałe 60!

Kiedy w 1958 roku obraz "Salvator Mundi" (Zbawiciel Świata) trafił na aukcję, był uważany za kopię i wyceniany na 59 dol. Później specjaliści przyjrzeli mu się jeszcze raz. Odkryli, że to oryginał obrazu Leonarda da Vinci. Dotąd dzieło uważano za zaginione. Jego odnalezienie jest w świecie sztuki określane jako "największe odkrycie XXI wieku", a sam obraz określany jako "święty Graal".

W 2013 roku kupił go za 80 milionów szwajcarski kolekcjoner sztuki Yves Bouvier i odsprzedał go rosyjskiemu miliarderowi Dymitrijemu Rybołowlewowi. To właśnie on wystawił obraz na wczorajszą licytację w Nowym Jorku.

"Salvator mundi" Leonarda da Vinci sprzedany w 19 min.

Licytacja obrazu zatytułowanego "Salvator Mundi", czyli "Zbawiciel świata", datowanego na 1505 rok, trwała 19 minut. Przez ten czas trwały nerwowe telefony. Już przy 200 mln dol. zaczęło się robić gorąco. W końcu włączył się kolejny telefoniczny kupiec i cena poszybowała. Gdy zakończono licytację kwotą 450 milionów (400 milionów plus opłaty) dolarów domu aukcyjnym Christies rozległy się głośne okrzyki i brawa. 

Dom aukcyjny stwierdził, że nie ujawni ani nazwiska, ani nawet regionu, z którego pochodzi kupiec. Nie wiadomo nawet, czy drogiego zakupu dokonał mężczyzna, czy kobieta.

Leonardo Da Vinci zdetronizował Pabla Picassa

Wysoka wartość dzieła wynika miedzy innymi z faktu, że jedynym obrazem Leonarda da Vinci pozostającym w prywatnych rękach. Około 15 pozostałych znajduje się w muzeach.

Dotychczas najdroższym dziełem sztuki był obraz Pabla Picasso "Kobiety z Algieru, wersja O", który sprzedano w 2015 roku za niespełna 180 milionów dolarów. Na kolejnych miejscach znajdowały się obrazy Modiglianiego, Bacona, Muncha i Basquiata.

Więcej o:
Komentarze (92)
Obraz Leonarda da Vinci Salvator Mundi z rekordową ceną
Zaloguj się
 • alex1w

  Oceniono 8 razy 4

  Pozowanie do tego obrazu musiało boleć. Współczuję temu Panu trzymania cały czas jedną rękę w górze a w drugiej jakąś ciężką szklaną kulę.

 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 4

  "Dom aukcyjny stwierdził, że nie ujawni ani nazwiska, ani nawet regionu, z którego pochodzi kupiec. Nie wiadomo nawet, czy drogiego zakupu dokonał mężczyzna, czy kobieta."
  -----
  Widze 2 mozliwosci....a moze nawet wiecej...

  Szyszko albo Rydzyk .

 • ynlem

  Oceniono 5 razy 3

  Obraz trafi do Louvre
  ...tego w Abu Dhabi
  Nie ma opcji by odpuscili sobie posiadanie Leonarda a byli wstanie zaplacic miliartd za nazwe

 • i.l

  Oceniono 3 razy 1

  może ta pani z Hiszpanii mogła by się zająć nieco jego odnowieniem. Szarawy taki.

 • adoptowany

  Oceniono 5 razy 1

  ,..phi..widać, ze z dolarem od tamtego czasu cos się porobilo.no bo obraz ten sam,

 • krynolinka

  Oceniono 13 razy 1

  Odkurzam sztalugi i od razu po kawie zaczynam robotę. Koło południa powinnam już coś mieć. Numer telefonu znacie..

 • mirrad

  Oceniono 4 razy 0

  OJ TAM PRZEZ TELEFON. TO JA SMSA WYSŁAŁEM..

 • norbertrabarbar

  Oceniono 4 razy 0

  Nie dość, że jakiś spasiony ten Jezus to w ogóle nie wygląda na ciapaka z Galilei.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX