Żołnierze w państwowej telewizji. Wojsko przejmuje kontrolę w kraju 93-letniego dyktatora

"To nie zamach stanu. Prezydent jest cały i zdrowy" - ogłosiła armia Zimbabwe po przejęciu kontroli nad budynkiem państwowej telewizji. W nocy na ulicach stolicy kraju pojawiły się czołgi i padły strzały.

Wbrew zapewnieniem armii, że nie doszło do "przejęcia władzy", doniesienia z Zimbabwe noszą znamiona wojskowego puczu. Wojsko zablokowało dostęp do budynków rządowych, parlamentu i sądów Harare. Przejęło również kontrolę nad siedzibą państwowych mediów. Na ulice wyjechał ciężki sprzęt, ruchem kierują wojskowi.

W oświadczeniu, wyemitowanym przez państwową telewizję, rzecznik armii zapewnia, że "nie jest to zamach stanu" i prezydent kraju Robert Mugabe jest bezpieczny. Twierdzi, że celem działań armii są "kryminaliści z otoczenia prezydenta, dokonujący przestępstw na szkodę społeczeństwa". Wojskowi stwierdzili, że "jeśli pogarszająca się sytuacja polityczna i ekonomiczna nie zostanie rozwiązana, może to doprowadzić do konfliktu". Minister finansów Ignatius Chombo miał zostać aresztowany. 

Armia wezwała pozostałe służby państwowe do "współpracy dla dobra kraju", grożąc, że "każda prowokacja spotka się z odpowiedzią odpowiedzią". - Jak tylko ukończymy nasza misję, oczekujemy, że sytuacja wróci do normy - mówił przedstawiciel wojska.  

W nocy na północy miasta słychać było strzały i eksplozja - donoszą korespondenci z Harare. Na razie nie wiadomo, co dokładnie się stało. Armia oświadczyła, że wszystkie przepustki wojskowe zostały odwołane, a wszyscy żołnierze mają stawić się w jednostkach.

"Najstarszy dyktator Afryki"

Światowe agencje podkreślają, że sytuacja w tym południowoafrykańskim kraju jest niejasna. Nie wiadomo też kto kieruje akcją wojskową. Według obserwatorów wszystko wskazuje na dowódcę armii Constantina Chiwengę, który zapowiadał interwencję po masowej wymianie kadry partii rządzącej.

Według niego dymisje mieli otrzymać stronnicy zdymisjonowanego wiceprezydenta kraju. Po dymisji wiceprezydent Emmerson Mnangagwa, uważany dotąd za następcę 93-letniego dyktatora, uciekł za granicę. Po jego wyjeździe najpoważniejszym kandydatem do objęcia władzy po Robercie Mugabe jest jego 52-letnia żona Grace.

Już w poniedziałek szef armii groził interwencją po "czystce" zwolenników wiceprezydent Mnangagwa w rządzącej partii ZANU-PF. Generał Chiwengę jest uważany za sojusznika Mnangagwy. Po tych zapowiedziach dowódcy armii zarzucono zdradę. 

Mugabe ma 93 lata i jest określany jako "najstarszy dyktator Afryki". Sprawuje władze w kraju od 1980 roku, czyli od momentu uzyskania niepodległości.

"Zostańcie w domach"

Resorty dyplomacji USA oraz Wielkiej Brytanii wydały komunikat dla swoich obywateli przebywających w  Zimbabwe. Apelują o pozostanie w domach lub miejscach pobytu i nie opuszczanie ich "do czasu, aż sytuacja się wyjaśni".

Polskie MSZ na razie nie wydało komunikatu w sprawie sytuacji w Zimbabwe. Polska nie posiada ambasady w Harare. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (RPA).

Te 14 pytań pokaże, jak dobrze znasz lata 80. Ci powyżej 30 lat mają fory
1/14W którym roku miała miejsce awaria reaktora atomowego w Czarnobylu?
Zobacz także
 • Smog w Krakowie Smog w Krakowie, 2018-10-21. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Pogoda w niedzielę. Będzie chłodno, pojawią się opady. Pogoda na niedzielę. Aura nie będzie nas rozpieszczać. Będzie chłodno, pojawi się deszcz
 • Czy w wybory wypada niedziela handlowa? Niedziele handlowe - październik 2018. Czy w dniu wyborów samorządowych sklepy będą otwarte?
Komentarze (93)
Zimbabwe. Wojsko przejmuje w kraju "najstarszego dyktatora Afryki"
Zaloguj się
 • sop3

  Oceniono 23 razy 17

  I pomyśleć że ten kraj ,Rodezja ,był kiedyś najbogatszym krajem Afryki .Razem z RPA.

 • mondrian4

  Oceniono 15 razy 13

  Cóż...znając rzeczywistosć tego kraju to albo jest to pucz i Mugabe zostanie obalony albo sam Mugabe dokonuje czystek. Ludzie tam nienawidzą Mugabe a jeszcze bardziej jego żony. Niestety mentalność tych ludzi jest taka ze im wszystko zwisa. To zupełnie inny świat. Już na lotnisku musisz dać w łapę urzędnikom

 • Sam Sliding

  Oceniono 17 razy 11

  To właśnie tego Antek z MONu bał się najbardziej, ale przecenił patriotyzm Polaków, którzy wybrali zakupy w Tesco od obrony swoich wolności. Teraz kolejne pokolenie będą czekać kilkadziesiąt lat na odzyskanie niepodległości. Ostatnio zajęło to 40 lat.

 • jes-ter

  Oceniono 11 razy 11

  Teraz na pewno dojdzie w tym kraju do demokratycznych przemian. Władza zostanie przekazana zdolnym, młodziutkim generałom ze średnią wieku 85 lat i zapanuje ogólny dobrobyt i dobrostan.

 • stray

  Oceniono 14 razy 8

  Tak słabo zredagowanego artykułu, z tyloma literówkami, błędami gramatycznymi i ortograficznymi, dawno nie czytałem. Wstyd.

 • czeski_honza

  Oceniono 6 razy 6

  Był kiedyś bogaty i kwitnący kraj Rodezja...resztę sobie dopowiedzcie!

 • pascvale

  Oceniono 7 razy 5

  Jeszcze dwa lata budowy realnego komunizmu przez kaczora i dogonimy Zimbabwe. Węgla już brakuje, inflacja rośnie, ceny paliw w górę.

 • jeziorak.pl

  Oceniono 9 razy 5

  "Polskie MSZ na razie nie wydało komunikatu w sprawie sytuacji w Zimbabwe" - czekają na SMS z przekazem dnia.

 • vasilij_konopkin

  Oceniono 5 razy 5

  Czemu dopiero teraz? A nie 10-20 lat temu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje