"Pokazujemy niepodważalne dowody". Rosyjskie MON chciało uderzyć w USA, ale zaliczyło dużą wpadkę

Rosja od dawna jest oskarżana o udział w cyberwojnie, jak choćby wpływ na ostatnie wybory w USA. Ale nawet im zdarza zaliczyć się wpadki. Rosyjski MON, chcąc udowodnić tezę o współpracy USA z islamistami, pokazał... kradzione zdjęcia i zrzut z gry na smartfona.

Tzw. Państwo Islamskie utraciło większość swojego terytorium w Syrii i Iraku. Bojownicy są otoczeni na w większości pustynnym terenie i kilku miastach na syryjsko-iracki pograniczu. W walkę zaangażowane są z jednej strony syryjskie siły rządowe (wspierane przez Iran i Rosję), z drugiej - Syryjskie Siły Demokratyczne (mające wsparcie USA). 

Tymczasem dziś rosyjskie Ministerstwo Obrony zarzuciło Stanom Zjednoczonym, że te w rzeczywistości wspierają islamistów. "Pokazujemy niepodważalne dowody, że USA tak naprawdę osłaniają jednostki bojowe PI, aby te mogły zregenerować możliwości bojowe, by wykorzystać je do walki amerykańskie interesy na Bliskim Wschodzie".

Jako "niepodważalne dowody" pokazano zdjęcia, wyglądające na wykonane przez drona lub samolot wojskowy. Miał aktualne daty i opisy dotyczące miejsc, gdzie obecnie broni się Państwo Islamskie.

Takie zdjęcia i nagrania są od dawna publikowane przez wojska, działające na Bliskim Wschodzie: USA, Rosję, Irak i innych. Łatwo zwrócić uwagę, że nagrania w odcieniach szarości przypominają kadry z gier wideo, w których gracz steruje atakiem lotniczym. Rosyjskie ministerstwo opublikowało... właśnie fragmenty gry wideo na telefony, a konkretnie jej zwiastuna - opisuje portal śledczy bellingcat.com.

Chodzi o grę AC-130 Gunship Simulator, w której gracz steruje wirtualnym samolotem bojowym. 

 

Kolejne z kilku zdjęć były już prawdziwe, jednak... wcale nie pochodziły od rosyjskiego lotnictwa, do tego wykonano je w innym miejscu i czasie, niż sugerowały to podpisy - odkryli dziennikarze.

Pozostałe z nich - zauważyła na Twitterze grupa Conflict Intelligence Team - pochodzi z 2016 roku z Iraku. Pokazuje atak lotnictwa USA na pozycje Państwa Islamskiego w okolicach Falludży. Co ciekawe, przynajmniej jedno z nich było już wcześniej opublikowane przez rosyjską rządową stację RT.

Z kolei fragment gry, użyty przez rosyjski MON, był niedawno przedstawiony przez pro-trumpowskie, anonimowe konto na Twitterze. Tam opisano je jako "konwój PI pod Mosulem". 

Wpis został po jakimś czasie usunięty z mediów społecznościowych, a Ministerstwo Obrony Rosji nie skomentowało sprawy. 

Rośnie liczba ofiar po trzęsieniu ziemi na Bliskim Wschodzie

Więcej o:
Komentarze (107)
Rosyjskie MON chciało uderzyć w USA, ale zaliczyło wpadkę
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 36 razy 22

  Macierewicz uczy się od Rosjan jak za pomocą puszek i parówek udowodnić zamach smoleński. Stary poseł beztrybowy wierzył mu do tej pory.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 32 razy 18

  Rosyjskie MON, polskie MON, PiS - jeden czort, wszyscy oni mają takie samo podejście do faktów.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 24 razy 16

  Kulson, te amerykany sprytne, grę zrobiły żeby się ruskim wykręcić.

 • spyderman2

  Oceniono 19 razy 13

  pisi nierząd totalny stosuje tą samą taktykę. obrzuca wszystkich goowinem a nuż się coś przyklei

 • ks.pedofil

  Oceniono 33 razy 13

  A co sie dziwic, po sankcjach tylko wodki nie brakuje. Wiec chleja jak chlali. Mozgi maja przezarte, 70% ma AIDS, ropa staniala, jablek nie ma. Jak zyc? U nich te gry sa niedostepne wiec nie sprawdza co to jest, ale juz zagranica to nie przejdzie. Popatrzcie na ryj Puthitlera - skrzyzowanie Mongola z oslem. Narod mognolski jest ok tylko nie wiem czemu ten zbrodniarz przeciw ludzkosci sie tego wypiera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX