Potężne trzęsienie ziemi na pograniczu iracko-irańskim. Setki ofiar, tysiące rannych

Co najmniej 328 osób zginęło we wczorajszym trzęsieniu ziemi na pograniczu Iraku i Iranu. Ponad pięć tysięcy osób zostało rannych. Tragiczny bilans stale rośnie.

Epicentrum trzęsienia o sile 7,3 znajdowało się 30 kilometrów na południowy zachód od miasta Halabdża w irackim Kurdystanie. Według ostatnich informacji podawanych przez irańskie władze, w trzęsieniu ziemi zginęło 328 osób, a ponad 5000 zostało rannych. Liczba ofiar wciąż rośnie rośnie. Akcję ratowniczą utrudniają osuwiska skalne, które zablokowały drogi.

Irańskie władze przygotowują trzy tymczasowe obozy dla tych, których domy zostały zniszczone lub którym grozi zawalenie. Na miejsce katastrofy skierowano 30 ekip Czerwonego Krzyża, które mają pomóc w naprawianiu zerwanych trakcji energetycznych.

W mieście Darbandichan zawalia się część budynków. Wstrząsy wywołały panikę w sąsiedniej Sulejmaniji. Domy w tamtych okolicach są zazwyczaj zbudowane z glinianych cegieł i nie są odporne na wstrząsy. W wielu miejscowościach lokalne władze zapowiedziały zamknięcie szkół. 

W Iranie najbardziej zniszczone zostały miasta Kasr-e-Szirin i Azgaleh w prowincji Kermanszahan.

Wstrząs, którego epicentrum znajdowało się stosunkowo płytko, po na głębokości 25 kilometrów było doczuwalne przez około 20 sekund także w Bagdadzie i pozostałych prowincjach irackich.

W 1990 roku trzęsienie ziemi o sile 7,4 w pobliżu Morza Kaspijskiego w północnym Iranie zabiło 40 tysięcy osób i raniło 300 tysięcy, a pół miliona pozbawiło domów. W 2003 roku doszło do kolejnego bardzo silnego wstrząsu. W południowo-zachodniej części kraju w mieście Bam wówczas zginęło 31 tysięcy osób. Duże trzęsienia ziemi w Iranie wystąpiły także w 2005 i 2012 roku, zginęło wówczas odpowiednio: 600 i 300 osób.

Zobacz także
 • Wybory samorządowe 2018. W Olsztynie zaginęło 399 kart do głosowania
 • Media bez kobiet Stulecie praw kobiet, a w telewizjach sami mężczyźni. "W mediach dalej XIX wiek"
 • Wybory 2018 Leszczyna, Piekarska, Struzik i Cymański w poranku wyborczym na żywo Gazeta.pl
Komentarze (36)
Irak i Iran: Potężne trzęsienie ziemi
Zaloguj się
 • az.anonim

  Oceniono 13 razy 11

  Tytuł z głównej: "Zatrważająca liczba ofiar i rannych. [...]"

  Każda z 328 ofiar jest ogromną stratą, ale kolejny clickbaitowy tytuł rodem z czasów świetności Wirtualnej Polski skłania do poszukania nowego źródła informacji.

  Szkoda, że dodatkowo nie okrasiliście tej informacji zestawem ulubionych przez was slajdów...

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 25 razy 9

  Oczekuję biskupiego stanowiska w stylu "to była kara boska".
  Może tym razem inna motywacja, niż Sodoma i Gomora.

 • aala43

  Oceniono 17 razy 7

  cóż - widać w komentarzach - prawdziwe polskie oblicze chrześcijaństwa i katolicyzmu....

 • leoleo

  Oceniono 8 razy 6

  halabdża była poszkodowana parę razy, atak chemiczny saddama najkoszmarniejszy...

 • loneman

  Oceniono 16 razy 6

  Typowe zachowanie gdy bydlo rasistowskie cieszy sie ze smierci ludzi...

 • szeptun919

  Oceniono 3 razy 3

  Ech, nie ma na tym świecie sprawiedliwości... Taki chociażby Irak: najpierw zewnętrzna agresja, potem niekończąca się wojna domowa i towarzysząca temu ruina gospodarki, a jakby tego wszystkiego było mało, to jeszcze los "dokłada" mu katastrofę przyrodniczą.

  A zresztą - jak to napisano w Piśmie Świętym? "Temu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma" czy jakoś tak. No, skoro tak głosi "słowo Boże"...

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 2 razy 2

  Jakby mało im nieszczęść było do tej pory...

 • Józef Czerwiński

  Oceniono 7 razy 1

  Wydaje mi się, że Polska z jej ludnością nie może zbyt długo być niepodległa. Prezydent Duda i jemu podobni jakoś dziwnym trafem zapomnieli o "Drang nach Osten", o Gabrielu Narutowiczu i o tym, że niepodległość utracono z powodu takiej samej gangreny jak m. in. sądownictwo z mafią komorniczą (skarb państwa) na czele. Z poważaniem: jozczer@op.pl

 • stenrw

  Oceniono 2 razy 0

  AdBlock podaje ilość blokowanych reklam: na FB - jedna lub dwie, u wujka Google podobnie, na stronie w GW o trzęsieniu ziemi -17 (SIEDEMNAŚCIE!)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje