"To jest obrzydliwe!". Posągowa postać Hitlera na tle napisu z Auschwitz, a ludzie robią selfie

Odwiedzający muzeum robi zdjęcie woskowej postaci Adolfa Hitlera na tle zdjęcia Auschwitz. Po prawej postać z Dartha Vadera z 'Gwiezdnych Wojen'

Odwiedzający muzeum robi zdjęcie woskowej postaci Adolfa Hitlera na tle zdjęcia Auschwitz. Po prawej postać z Dartha Vadera z 'Gwiezdnych Wojen' (SLAMET RIYADI/AP)

Uśmiechnięte nastolatki, ktoś coś i rusz robi sobie selfie z woskową postacią Adolfa Hitlera na tle zdjęcia bramy niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a obok figura Lorda Vadera. Tak wyglądała wystawa figur woskowych w Indonezji, która - co oczywiste - zakończyła się międzynarodowym skandalem - podaje AP.

Nieomalże posągowa postać przestawiająca Adolfa Hitlera, jednego z największych zbrodniarzy w historii świata, stanęła w muzeum figur woskowych w Dżakarcie. Autorzy ekspozycji przedstawili Hitlera jako poważnego i wręcz znamienitego przywódcę, zupełnie nie przypominającego tyrana, który odpowiada za zagładę milionów ludzi, w tym Holokaust, a który w ostatnich dnia kwietnia 1945 roku w oblężonym Berlinie popełnił samobójstwo.

Co gorsze, za figurą Fuehrera umieszczono duże zdjęcie z bramy w Auschwitz z napisem "Arbeit Macht Frei". I jak gdyby nigdy nic, po prawej stronie "ekspozycji" ustawiono postać Dartha Vadera z "Gwiezdnych Wojen", a naprzeciwko niej obecnego prezydenta Indonezji, Joko Widodo.

Human Rights Watch potępił wystawę i określił ją jako "obrzydliwą", Centrum Szymona Wiesenthala w Los Angeles, które prowadzi kampanię przeciwko negowaniu Holokaustu i antysemityzmowi, zażądało natychmiastowego jej usunięcia.

Kierownictwo muzeum broniło "zabawnej" wystawy dla nastolatków. - Większość naszych gości dobrze się bawi, ponieważ wiedzą, że to tylko muzeum rozrywki - powiedział przedstawiciel muzeum w Dżakarcie. Ostatecznie jednak usunięto wystawę. 

Agencja AP przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy nazizm i jego symbole zostały wyidealizowane i wykorzystane w Indonezji, najbardziej zaludnionym kraju muzułmańskim na świecie, który jest domem dla maleńkiej społeczności żydowskiej.

Przez kilka lat gniew za granicą wywoływała kawiarnia o tematyce nazistowskiej w mieście Bandung, w której kelnerzy nosili mundury SS. Podobnie było z teledyskiem w 2014 roku. Utwór wykonany przez indonezyjskie gwiazdy muzyki pop jako hołd dla kandydata na prezydenta wywołał oburzenie z nazistowskimi akcentami.

99 pytań na 99 lat niepodległości. Sprawdź, czy znasz historię Polski
1/99Po ilu latach Polska powróciła w 1918 roku na mapy polityczne świata?
Zobacz także
  • Zdobywczyni tegorocznej nagrody 2018 Man Booker Prize - Anna Burns z Irlandii Nagroda Bookera 2018 przyznana. Laureatką Anna Burns za powieść "Milkman"
  • Hanna Zdanowska. Według radnego wojewoda łódzki chce ogłosić wygaszenie jej mandatu Wojewoda chce wygasić mandat Hanny Zdanowskiej przed wyborami? "Polecenie z Warszawy"
  • Patryk Jaki w drodze na debatę Jaki został zapytany, czy wróci do partii po przegranej w wyborach. "Zobaczymy, co będzie"

Najnowsze informacje