Jest Europejski Nakaz Aresztowania byłego premiera Katalonii. Część ministrów już zatrzymano

Hiszpański sąd przystał na wniosek prokuratury i wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) zdymisjonowanego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. Wcześniej aresztowano ośmiu jego byłych ministrów.

Wśród tymczasowo aresztowanych są już m.in. były wicepremier Katalonii Oriol Junqueras, były minister spraw wewnętrznych Joaquim Forn, były minister spraw zagranicznych Raül Romeva oraz były minister sprawiedliwości Carles Mundó. Są oskarżani o rebelię, działalność wywrotową i sprzeniewierzenie środków publicznych.

W czwartek po południu sąd w Madrycie zdecydował również o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) wobec samego Puigdemonta - który kilka dni temu wyjechał do Belgii - oraz wobec czterech innych jego ministrów. Wnioskowała o to hiszpańska prokuratura generalna.

Katalonia. Referendum ws. niepodległości

W niedzielę 1 października Katalonia przeprowadziła w regionie referendum niepodległościowe, nieuznawane przez rząd w Madrycie. Według tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego głosowanie zarządzono wbrew ustawie zasadniczej.

Hiszpański rząd próbował wówczas zablokować referendum na wszelkie możliwe sposoby. W niektórych miejscach doszło do brutalnych starć z policją. Do urn poszło ostatecznie ponad 42 proc. uprawnionych - 90 proc. z nich opowiedziało się za secesją od Hiszpanii.

10 października szef katalońskiego rządu oświadczył, że Katalonia jest niepodległa, ale ta niepodległość musi zostać "zawieszona" na czas rozmów z władzami Hiszpanii.

Kilkanaście dni później Madryt przejął faktyczną kontrolę nad katalońską autonomią, doprowadzając do dymisji tamtejszego rządu z Carlesem Puigdemontem na czele. Zapowiedziano także przyspieszone wybory, które mają wyłonić zupełnie nowe władze w regionie.

Takiego mostu nie ma w żadnym innym miejscu na świecie

Więcej o:
Komentarze (197)
Europejski Nakaz Aresztowania dla Carlesa Puigdemonta
Zaloguj się
 • 123waz

  Oceniono 56 razy 18

  a kiedy u nas prokuratura aresztuje rząd pisowski i Dudę za zdradę konstytucji, za uzurpację obecnego TK , kiedy ?

 • bronskow

  Oceniono 52 razy 12

  Hiszpania daje przykład -co się stanie,gdy jakikolwiek rządzący złamie Konstytucję!Ku przestrodze dla PIS.

 • man13

  Oceniono 27 razy 9

  tak sie konczy intencjonalne łamanie prawa konstytucyjnego.
  Gdy Polska odzyska niepodległość rozliczymy przywódców PiS

 • zarone

  Oceniono 13 razy 7

  wyborcza konsekwentnie dezinformuje i powiela kłamstwo o 42 % frekwencji. Frekwencja była dużo wyższa. Zebrano 42% procent głosów w stosunku do uprawnionych, a kilkaset tysięcy głosów ukradła hiszpańska policja. Frekwencja mogła przekroczyć 50%. Jaka była rzeczywista frekwencja wie pewnie Madryt, ale nie powie. Wolność dla Katalonii

 • zec

  Oceniono 17 razy 7

  Jak widać z tekstu "gazeta takiej formy demokracji jak referendum nie uznaje. Nie uznaje tez prawa narodów do samostanowienia?
  Można się zapytać o aktualną wykładnię demokracji na Czerskiej? Tylko doyebać pisowi, czy coś jeszcze?

 • letofon

  Oceniono 12 razy 6

  No to mamy więźniów politycznych jak za Franko.:)
  Co na to "demokraci" z "brukselki".:)

 • szeptun919

  Oceniono 18 razy 6

  Moralność Zachodu:
  - Kosowo chce się odrwać od Serbii: cacy!
  - Katalonia chce się oderwać od Hiszpanii: be...
  - Czeczenia chce się oderwać od Rosji: cacy!
  - Płd. Osetia i Abchazja chcą się oderwać od Gruzji: be...
  -

  Dwulicowość (i podwójne standardy) "elyt" tzw. Zachodu w temacie secesji tych czy innych prowincji w różnych państwach po prostu poraża (próby secesji w Serbii czy Rosji - cacy!, próby secesji w Gruzji, Hiszpanii czy na Ukrainie - be...) Poraża tym bardziej, że jest obrzydliwie jawna i ukazywana wprost. A motłoch (choćby na tym forum) albo udaje, że tej dwulicowości nie widzi, albo jest po prostu zbyt tępy, żeby ją dostrzec...

 • yerry46

  Oceniono 10 razy 6

  Są już męczennicy, będzie i rewolucja - taka kolej rzeczy jest. Wszystko ma swój rytm i czas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX