"Moje wymiary: 2202 zabójstwa kobiet". Kandydatki na miss na scenie mówiły o przemocy

Gdy kandydatki na miss Peru miały podać swoje wymiary, nie padło " 90-60-90", lecz: 2202, 13 tys., 80 proc. Kobiety wykorzystały popularność konkursu, by przedstawić porażające dane dot. przemocy wobec kobiet w swoim kraju.

W niedzielę w Peru odbyły się wybory miss piękności. W trakcie konkursu nastąpił nieoczekiwany zwrot: kandydatki zabrały głos w sprawie przemocy wobec kobiet. W trakcie tradycyjnej części konkursu, pretendentki do tytułu Miss Peru zamiast podawać, ile centymetrów mają w biuście, talii i biodrach, mówiły o statystykach dotyczących przemocy wobec kobiet.

 "13 tys. dziewczynek doświadcza przemocy seksualnej"

- Nazywam się Camila Canicoba i reprezentuję region Limy. Moje wymiary to: 2202 zgłoszone zabójstwa kobiet w ciągu ostatnich 9 lat w moim kraju – powiedziała pierwsza z kandydatek.

- Nazywam się Melina Machuca, reprezentuję region Cajamarca. Moje wymiary to: więcej niż 80 proc. kobiet w moim mieście cierpi z powodu przemocy – wtórowała jej kolejna.

- Nazywam się Luciana Fernandez i reprezentuję miasto Huánuco. Moje wymiary to: 13 tys. dziewczynek doświadcza przemocy seksualnej w naszym kraju – powiedziała następna kandydatka. Kolejne mówiły o tym, że w Peru „65 proc. kobiet z wyższym wykształceniem doświadcza przemocy ze strony swoich partnerów” oraz że „do 2014 roku 3114 kobiet padło ofiarą handlu ludźmi”.

 "Ci, którzy nic nie robią, są współwinni"

Akcja została zaplanowana przez organizatorów konkursu. W jego trakcie na wielkim ekranie tuż za kandydatkami wyświetlano wycinki z gazet opisujące przemoc wobec kobiet, w tym zdjęcia zmaltretowanych twarzy ofiar. - Nie chcemy kraju z taką skalą przemocy. Tego wieczoru nie chodzi tylko o te 23 kobiety, ale o wszystkie kobiety w Peru. Koniec z przemocą - to przesłanie, które towarzyszy tym wyborom miss Peru - powiedział prowadzący po tym, jak zaprezentowała się ostatnia z kandydatek.

Organizatorzy konkursu przyznali, że przemoc ze względu na płeć w Peru osiągnęła punkt kulminacyjny. Ostatnio internet obiegło szokujące nagranie, na którym nagi mężczyzna brutalnie szarpał za włosy swoją dziewczynę, za co nie został w żaden sposób ukarany. To oburzyło Peruwiańczyków.

- Każdy, kto nie robi nic, by to zakończyć, jest współwinny - powiedziała w rozmowie z portalem BuzzFeed Jessica Newton, organizatorka konkursu. Gala zakończyła się serią pytań do kandydatek, jak zmieniłyby prawo, by ograniczyć przemoc wobec kobiet.

 70 proc. Peruwianek doświadczy przemocy

Zgodnie z danymi organizacji Human Rights Watch, ponad 700 kobiet zostało zamordowanych w Peru między 2009 a 2015 rokiem. Z kolei jak podaje ONZ, prawie 70 proc. Peruwianek między 15 a 49 rokiem życia przynajmniej raz w życiu doświadczy przemocy domowej. Żaden inny kraj na świecie nie wyprzedza Peru pod tym względem.

 

"Triumf praw kobiet i rozumu". Chile zniosło całkowity zakaz aborcji

Więcej o:
Komentarze (94)
Wybory Miss Peru. Kandydatki zamiast o swoich wymiarach mówiły o przemocy wobec kobiet
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 48 razy 24

  W Peru wyznanie chrześcijańskie deklaruje ponad 94% obywateli, przypadek ? Nie, tradycja.

 • walutobox2012

  Oceniono 9 razy 5

  Czytajac komentarze widac ze buraczano~kartoflane polskie mordy znowu niczego nie zrozumiały, świat sie zmienia a glupota w Polsce mocno sie trzyma.

 • arius9

  Oceniono 9 razy 3

  W ciagu tych 9 lat zamordowano w Peru ok. 25 tys ludzi, czyli kobiety stanowia ponizej 10% ofiar. Zgodze sie, ze takie ujecie problemu jest seksistowskie.
  A co do molestowania - kobiety skarza sie czesto ze sa traktowane jak towar i obiekt seksualny, a jak sie do tego ma udzial w tego typu imprezach ? Przeciez one same zgadzaja sie wystapic jako obiekt seksualny.

 • d1r3ct

  Oceniono 7 razy 3

  Konkurs miss...jedna z większych głupot, przykład wykorzystania ciała kobiet, często uwłaczającego, a wygrywają te co mają znajomości albo...dadzą się "przelecieć". Te co mają znajomości po prostu już sypiają z kim trzeba ;) I nie jestem za zakazem tego typu imprez, po prostu to jedna wielka obłuda. Tak jak GAZETA codziennie publikuje zdjęcia "kobiet" w np. stroju kąpielowym w dziale "SPORT". Poziom SE/Faktu - ci dawali to po prostu na ostatnią stronę, a Gazeta/Agora udaje durniów ?!

 • gazkom

  Oceniono 8 razy 2

  Nie chcę podawać w wątpliwość szczytnych celów tych pań. Należy zwracać uwagę na przestępczość i ją zwalczać wszelkimi sposobami. Peru jest niebezpiecznym krajem. Zwłaszcza północ kraju. Daleko mu wprawdzie do np. Wenezueli, ale problem jest. I to duży.
  Na co chciałem zwrócić uwagę, to seksizm tego apelu. W Peru liczby dla mężczyzn są większe w większości wypadków niż te podawane dla kobiet. Więc zamiast skupiać się tylko na kobietach, lub tylko na mężczyznach rozwiążmy ten problem globalnie.
  P.S. Sam program typu Miss, też mocno trąci seksizmem, ale daleki jestem od zabraniania czy potępiania go. Jak ktoś lubi pokazywać swą fizyczną perfekcje przed zgromadzoną publicznością, a publiczności sprawia to przyjemność, to niech się tak bawią :D

 • Alicja Ilona Bu

  Oceniono 1 raz 1

  Polskie chamstwo i prostactwo oburzone? Do kościoła i na kolanach do częstochowy przepraszać za chamstwo i prostactwo razem z sukienkowymi w parze. Pasujecie jak ulał do siebie tępaki. Polski cham podnosi głowę, koniec świata........

 • Abstract Concrete

  Oceniono 7 razy 1

  Jako feminista, w ramach równości płci oraz równego statusu kobiet i mężczyzn chciałbym zapytać:
  - ile peruwian do lat 13 doświadcza molestowania?
  - ile procent peruwian z wyższym wykształceniem pada ofiarami przemocy domowiej przynajmniej raz w życiu?
  - ilu peruwian zostało zamordowanych pomiędzy rokiem 2009 a 2015?
  - ilu peruwian było ofiarami handlu ludźmi?

  Dziękuję.

 • Black Swan

  Oceniono 10 razy 0

  kto jak kto ale chirurg plastyczny to miał cholernie ciężki zapieprz przed tym konkursem... Każda z tych dziewczyn spotkała się ze skalpelem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX