Pomoc dotarła do rejonu, gdzie dzieci umierają z głodu. Ale dzień później spadły tam pociski

Przedostanie się konwoju z pomocą do oblężonej Ghouty w Syrii może pozwolić mieszkańcom przetrwać. Jednak to wciąż byt mała pomoc, tym bardziej, że kolejne osoby zostały tam ranne w ostrzale artyleryjskim.

Zaledwie miesięczna dziewczynka zmarła przed tygodniem z głodu w oblężonej Ghoucie na przedmieściach Damaszku. Pisaliśmy wtedy o dramacie Sahari innych mieszkańców tego rejonu. Teren jest otoczony ze wszystkich stron przez wojska Baszara Al-Asada i sojusznicze bojówki.

Porażające zdjęcia głodującego dziecka poruszyły wiele osób na świecie. Tydzień po tym, jak historia dziewczynki obiegła światowe media, ONZ i Czerwonemu Krzyżowi udało się wysłać do Ghouty konwój z pomocą. Jednak dostawa jedzenia, leków i innych potrzebnych materiałów ma starczyć dla maksymalnie 40 tys. ludzi. Tymczasem w Ghoucie mieszka prawie 400 tys., czyli dziesięć razy tyle. Ponadto do niektórych z nich pomoc może nie dotrzeć, jeśli drogę zablokują frakcje zbrojnej opozycji wewnątrz terytorium rebeliantów.

- Pomocy dla pół miliona ludzi nie da się dowieźć jednym konwojem, nawet, gdyby miał 100 ciężarówek. Potrzeba stałej pomocy - mówił nam wcześniej Paweł Krzysiek, rzecznik Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Syrii (MKCK).

Pocisk spadł na szkołę, zginęły dzieci

Tymczasem aktywiści i obrońcy praw człowieka alarmują, że zarówno przed, jak i tuż po odjeździe konwoju ONZ na Ghoutę spadły pociski artyleryjskie syryjskiej armii. Działacze lokalnej grupy Ghouta Media Center oraz Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że we wtorek, dzień po dostarczeniu pomocy, pocisk trafił w szkolę  

Wg różnych źródeł liczba ofiar wyniosła między pięć a dziesięć osób, w tym co najmniej czworo dzieci. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Na nagraniach z wtorku widać ranne dzieci, opatrywane przez lekarzy w szpitalach, a także ciała tych, których nie udało się uratować. Z kolei nagranie z niedzielnego ostrzału  innej miejscowości w Ghoucie pokazują dzieci i dorosłych ociekających w panice z okolic szkoły.

"Dzień po wizycie UNICEF doszło tu do tej masakry. Sześcioro dzieci zginęło w ostrzale szkoły" - napisał na Twitterze Amer Almohibany, fotograf, który wykonał zdjęcie głodującej Sahar. Tym razem zamieścił fotografię ciężko rannego dziecka na stole operacyjnym. 

Możesz pomóc ludziom w Syrii i uchodźcom, wspierając organizacje pomocy humanitarnej: Czerwony Krzyż, UNICEF, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Misja Medyczna, Polska Akcja Humanitarna.

Więcej o:
Komentarze (104)
Syria. Pomoc dotarła do rejonu, gdzie dzieci umierają z głodu
Zaloguj się
 • bratjolki

  Oceniono 14 razy 12

  Syryjscy żołnierze Assada nsją jakąś, zapewne ruską amunicje typowo " anty-dziecięcą"...
  Raqqa została w 70% zrownana z ziemią przez dowodzoną przez US koalicję i wg oświadczeń nie ms ofiar cywilnych. Brytyjskie MON również pochwaliło sie wykonaniem 3300 misji lotniczych przy ZERO strat cywilnych. (w ISIS tez im sie nie udalo trafić :))
  Tsk wiec Gazeta i MSM muszą wybrac pomiedzy propagandą subtelną, inteligentną i wyważoną czy tą ktorej tu doswiadczamy. Chamską, siermieżną i pozbawioną kontekstu.
  No ale.... Saddam tez miał gazy i atomy....... ;b

 • e50504

  Oceniono 21 razy 9

  "Ponadto do niektórych z nich pomoc może nie dotrzeć, jeśli drogę zablokują frakcje zbrojnej opozycji wewnątrz terytorium rebeliantów."

  Czyli że co, jednak "frakcje zbrojnej opozycji"? Już nie "demokratyczna Wolna Armia"?

  Opozycja demokratyczna pozdrawia.z Nowego Jorku!

 • onduma

  Oceniono 12 razy 8

  Jaka jest alternatywa ? Przypuscmy, ze Assad znosi blokade. Islamisci przenikaja do Damaszku. wysadzaja sie na ulicach ( i tak to robia ale rzadko bo trzyma sie ich wlasnie w oblezeniu ). Gina kobiety, dzieci, w tym syryjscy chrzescijanie. Chaos na ulicach. Ludzie nie moga zarabiac, zyc. Czyli wiecej ofiar i tylko wieksze zadowolenie Izraela co stawia na rozbiory w Syrii. Juz podnosci sie w Izraelu żądania aby anektowac dalsza czesc wzgorz Golan. Tak naprawde wielu z cywilow zyjacych w oblezeniu mogloby uciec ale czesc z nich to rodziny walczacych islamistow, zreszto zyjacych z zoldu USA , Saudow czy Izraela. To tez utrudia ucieczke tym co nie sa z rodzin islamistow bo latwo moga zostac wydani przez sasiadow. Byly juzprzed wyzwoleniem Aleppo przypadki, ze rebelianci strzelali do uciekajacej ludnosci. Teraz w wyzwolonym Aleppo odbudowuje sie koscioly i ludzie moga nareszcie zyc bez obawy uciecia glowy.

 • leser.1

  Oceniono 16 razy 8

  Zawodowy żołnierz to człowiek który walczy za PIENIĄDZE.
  Dopóki będą SPONSORZY płacący za zabijanie innych ludzi - nic się nie zmieni.
  To nie RELIGIA jest winna.
  To nawet nie "polityka".
  To zwykla kasa i przywileje.

  "pies wojny", "żołnierz fortuny", zwykły najemnik ...
  ktoś, kto nie potrafi inaczej żyć ...

 • as.pik

  Oceniono 26 razy 8

  Gazeciane kłamczuszki wstydzą się włączyć komentarze pod artykułami o zamachu w Nowym Jorku (bo znowu wyszło na to, że ich brodaty pupil narozrabiał), za to piszą o "tchórzowskim akcie". Po jakiemu to? Czy ktoś w tej redakcji ma maturę z polskiego? Po polsku byłoby "tchórzliwy akt". A wyłączanie komentarzy wszędzie tam, gdzie wasza linia propagandowa się załamuje, to jest właśnie "tchórzowski akt".

 • joankb

  Oceniono 20 razy 8

  Po dzisiejszym zamachu wyleczyłam się z wrażliwości na tamten kawałek świata.
  Najwyraźniej jest tam dużo większy odsetek psychopatów niż gdzie indziej. Nawet wśród tych, którzy dostali szansę, jako bardzo młodzi.
  Trudno, niech giną, lepsze to niż kiedy zabijają.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 13 razy 7

  Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że we wtorek, dzień po dostarczeniu pomocy, pocisk trafił w szkolę - dziwne że nigdy podaje w co trafiają pociski amerykańskiej koalicji.

 • e50504

  Oceniono 23 razy 7

  "Działacze lokalnej grupy Ghouta Media Center oraz Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że we wtorek, dzień po dostarczeniu pomocy, pocisk trafił w szkolę"

  Przecież z was już nawet nie ma sensu się wyśmiewać :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX