Kataloński lider zapewnia, że nie szuka azylu w Belgii. Ale na razie przemawia z Brukseli

Pozbawiony funkcji, były szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont zaapelował do Unii Europejskiej o wsparcie rozwiązania kryzysu na linii Madryt - Barcelona. Polityk przemawiał w Brukseli, gdzie przebywa ze swoimi najbliższymi współpracownikami.

Carles Puigdemont wyjaśnił, że przyjechał do Brukseli nie po to, aby ubiegać się o azyl polityczny, tylko żeby nadać europejskiego znaczenia niepodległościowym dążeniom Katalonii. Polityk zapewnił, że jego partia weźmie udział w regionalnych wyborach, które odbędą się 21 grudnia.

Wyraził przekonanie, że problemy polityczne rozwiązuje się podczas głosowania. A nie - jak podkreślił - wysyłając do więzienia polityków i zastraszając urzędników.

- Przybyliśmy do serca Europy, by obnażyć brak bezstronności hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości i deficyt demokracji w kraju - mówił. 

"Chcą wysłać mnie do więzienia za wypełnienie programu"

Były szef administracji Katalonii poinformował, że nie zszedł z drogi ku niepodległości regionu. Przypomniał, że hiszpańska prokuratura chce pozbawić go wolności za wypełnienie programu wyborczego z 2015 roku, którego treść została zaakceptowana przez Madryt.

Wyjaśnił, że program wyborczy sprzed dwóch lat zapowiadał, iż trwająca kadencja zostanie zakończona ogłoszeniem niepodległości. - Teraz władza, która pozwoliła, żebym z takim programem stanął do wyborów, chce mnie wysłać na 30 lat do więzienia za jego wypełnienie - powiedział Puigdemont.

W czasie, kiedy Puigdemont przemawiał w Brukseli, hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawetował piątkową deklarację niepodległości Katalonii. Najwyższy madrycki sąd zgodził się zaś na rozpatrzenie wczorajszego aktu oskarżenia prokuratury przeciwko kierującym regionalnym parlamentem.

Zarzuty dla Puigdemonta?

W poniedziałek hiszpański prokurator generalny zapowiedział, że pozbawiony funkcji kataloński lider Carles Puigdemont może zostać oskarżony o rebelię, podżeganie oraz defraudację środków publicznych. Politykowi i jego najbliższym współpracownikom może grozić od 15 do 30 lat więzienia. Jak wyjaśnia "The Guardian", teraz wniosek o postawienie zarzutów zostanie rozpatrzony przez sąd.

Już rano media donosiły, że choć Puigdemont był widziany na obiedzie z żoną i na ludowym jarmarku, to może zostać lada moment zatrzymany przez policję.

Tymczasem wczesnym popołudniem hiszpańskie media podały, że polityk przebywa w Brukseli. Towarzyszy mu pięcioro najbliższych współpracowników. Obserwatorzy wiążą tę wizytę ze słowami belgijskiego sekretarza stanu ds. polityki azylowej i imigracji Theo Franckena, który zasugerował możliwość przyznania katalońskim liderom azylu politycznego. Na razie nie wiadomo kiedy - i czy - Puigdemont zamierza wracać do Hiszpanii.

Nieudana deklaracja niepodległości

W piątek kataloński parlament jednostronnie opowiedział się za niepodległością. Tego samego dnia senat przegłosował zawieszenie autonomii regionu, a w sobotę rano władze w Madrycie odwołały jego premiera Carlesa Puigdemonta wraz z całym rządem, a także ponad setkę wysokich rangą katalońskich urzędników.

W imieniu premiera Mariano Rajoya obowiązki premiera w regionie sprawuje wicepremier rządu centralnego Soraya Sáenz de Santamaría.

Więcej o:
Komentarze (33)
Katalonia. Puigdemont zapewnia, że nie szuka azylu w Belgii
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 4 razy 4

  No to zobaczymy kto wygra wybory w grudniu, bo część mieszkańców Katalonii usiłuje udowodnić że państwa które sami stworzyli ich okupuje...
  To tak jakby Mazowsze chciało się wyzwolić spod polskiej okupacji pod pretekstem, tego że instytucje znajdujące się w Warszawie zbyt dużo pieniędzy wyplacają Podkarpaciu czy Podlasiu

 • lila-lu

  Oceniono 9 razy 3

  Mogl doprowadzic do zamachu stanu i rozpadu panstwa, to maja go glaskac po glowie jakby nic sie nie stalo? Coraz czesciej mam wrazenie, ze to niedojrzaly dzieciak w ciele starszego pana...

 • vegaa71

  Oceniono 11 razy 3

  Z całą szacunkiem i sympatią, jaką żywię dla Katalończyków, jeszcze przed referendum było wiadomo, że ich dążenie do niepodległości jest przysłowiowym "strzałem w stopę". Nie chodzi tu tylko o zdecydowaną postawę Madrytu, która w odwecie chce (o ile to już nie stało się faktem) odebrania Katalonii autonomii, bo tego nikt przed referendum nie brał pod uwagę (na zasadzie: albo wygramy albo przegramy i będzie tak jak było). Nowe państwo to opuszczenie wspólnego rynku UE, to nowa waluta, która może doprowadzić do recesji, to nieznane otoczenie fiskalne nowego państwa, które będzie tworzyło wszystkie struktury od nowa i na to będzie potrzebować gigantycznych pieniędzy (podatków). Rezultat jest taki, że juz rozpoczął sie eksodus firm i banków z Barcelony do innych miast Hiszpanii. Niedługo okaże się, że 20% PKB nie pochodzi już z biednej Katalonii. Niestety populiści mają gdzieś konsekwencje rozsiewania swoich idei. Być może Katalonia za bardzo zapatrzyła w stronę brexitu, ale Katalonia to nie Wielka Brytania o ugruntowanej strukturze, gospodarcze i walucie. Obawiam się, że Katalonia będzie musiała skapitulować i przyjąć całkowity dyktat Madrytu.

 • cosiedziejetutaj

  Oceniono 4 razy 2

  Jak kurdowie chcą państwa to eurodupowate gazeciane ćwoki aż kwiczą z zachwytu, jak Katalończycy chcą tego samego to populiści i tchórze.
  Dobrze ,że ten śmieszny projekt na bazie ZSRR się już rozpada w coraz szybszym tempie.

 • b99

  Oceniono 9 razy 1

  no tak, Hiszpania przeciez nie jest krajem demokratycznym, uciekinierom/wywrotowcom nalezy sie azyl....

 • tonette

  Oceniono 2 razy 0

  Bruksela nigdy się nie zgodzi na tą secesję,gdyż musiałaby sobie uchwalić sankcje.A to przecież teraz taakie modne,podobnie jak molestowanie.Naturalnie w stronę Rosji.I tak zdarzył się cud i zapomniano jeszcze oskarżyć o współudział Putina.A ten może okazać się złośliwy i wzorem Uncle Sama uznać to referendum.

 • jk kj

  Oceniono 3 razy -1

  taki wielki kozak narobil zamieszania i pierwszy spie...... z kraju. Mam nadziej, ze dorwą tego szczura i pójdzie siedziec na 30 lat za zdrade i rebelie!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX