Wiatr przechylił go w bok tuż nad pasem. Polski samolot przez orkan nie mógł wylądować

W związku z przechodzącym nad Europą orkanem, silny wiatr dał się we znaki także w Austrii. Wichura utrudniła lądowanie samolotu linii Enter. Odejście znad pasa w ostatniej chwili uchwycił mężczyzna, który był wtedy w pobliżu lotniska.

W praktycznie całej Austrii obowiązywał dziś ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem. To, jaka była moc orkanu, pokazują nagrania z lądowania samolotu polskiej linii lotniczej Enter Air na lotnisku w Salzburgu. 

Na nagraniu widać, że w ostatniej minucie lądowania piloci zmagali się z silnym wiatrem bocznym. Zdecydowali się na próbę "posadzenia" maszyny. Ostatnie sekundy lądowania wydawały się spokojniejsze, gdy nagle boczny podmuch przechylił boeinga na prawą stronę. Bardzo niewiele zabrakło, by skrzydło dotknęło ziemi - co mogłoby się zakończyć tragicznie. Piloci musieli natychmiast poderwać samolot, który bezpiecznie wzniósł się ponownie. 

 

Jak podaje portal salzburg.orf.at, ze względu na warunki samolot czarterowych linii musiał lądować we Frankfurcie. 

W serwisie Youtube.com pojawiło się także nagranie, które musiała wykonać osoba będąca na pokładzie samolotu. 

 

Orkan Grzegorz nad Europą

Orkan Grzegorz w Austrii, podobnie jak m.in. w Niemczech i w Polsce, wyrządził sporo szkód i przyczynił się do utrudnień w komunikacji. Austriackie media piszą o setkach interwencji strażaków, połamanych drzewach i odwołanych lotach.

W Niemczech jest jedna ofiara śmiertelna, kilkadziesiąt osób zostało rannych. Pociągi dalekobieżne na głównych trasach północnych i wschodnich Niemiec nie będą kursowały do poniedziałku. Czasowego zamknięto kilka autostrad i wiele dróg krajowych. Kilka dzielnic Hamburga znalazło się pod wodą. Całkowicie zalany został słynny "Targ Rybny" - Fischmark.

W Polsce strażacy interweniowali ponad 6 tysięcy razy. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu jest nadal więcej niż 100 tysięcy gospodarstw domowych. Silny wiatr uszkodził ponad 930 budynków w całej Polsce. W akcji sprzątania po wichurze wzięło udział ponad 32 tysiące strażaków z państwowych i ochotniczych jednostek straży pożarnej. W wyniku wichury zginęły dwie osoby, a 12 zostało rannych. 

W nocy najsilniej wiać będzie na Wybrzeżu oraz na południowym wschodzie kraju i w górach. IMGW wydało też ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku.

TVP niczym polskie BBC? "Patrz Samuelku, u nas też tak kiedyś będzie" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (72)
Orkan Grzegorz. Polski samolot nie mógł wylądować w Salzburgu przez wichurę
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 11 razy 7

  Drodzy „znawcy”. Takich lądowań codziennie są dziesiątki a youtube jest ich pełen. Samoloty latają w takich warunkach a piloci są szkoleni jak podejść przy bocznym wietrze i ootrafią bezpiecznie odejść jeśli coś idzie nie tak (nie mylić z podejściem na ślepo we mgle bez ILSa). Na tym filmie nie niczego przypadkowego. Autor także nie byk tam przypadkowo bo spottersi w taką pogodę siedzą na podejściu i czekają na takie sytuacje. Pewnie nie jeden pilot tego dnia podchodził dwa razy.

 • brytnej

  Oceniono 11 razy 7

  W całej Europie nazywają ten orkan "Herwart". Co wy z tym Grzegorzem? Herwart nie jest żadnym odpowiednikiem Grzegorza.

 • Dariusz Pełka

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystko co złe ma się kojarzyć ze Schetyną :) Grzegorzem stąd taka nazwa
  Następny będzie Donald, Lech Władysław itp

 • herbalworld

  Oceniono 4 razy 2

  Dobrze, że nikt nie krzyczał ląduj dziadu, zmieścisz się.

 • a.k.traper

  Oceniono 4 razy 2

  Nie przez orkan a z powodu silnych podmuchów wiatru, kluczowe słowa dla niektórych Polaków to: "Bardzo niewiele zabrakło, by skrzydło dotknęło ziemi - co mogłoby się zakończyć tragicznie. Piloci musieli natychmiast poderwać samolot, który bezpiecznie wzniósł się ponownie." Obstawiam, że nie schodzili na autopilocie.

 • harry_callahan

  Oceniono 1 raz 1

  Bo to jest orkan Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

 • corvelinho

  Oceniono 5 razy 1

  Wielu pasażerów miało zapewne brązową bieliznę po tej próbie lądowania...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX