Kataloński parlament zagłosował za oderwaniem od Hiszpanii. Błyskawiczna odpowiedź Madrytu

Parlament Katalonii zdecydował w piątek o oderwaniu od Hiszpanii i rozpoczęciu procesu tworzenia republiki. W odpowiedzi na to hiszpański Senat zezwolił na zawieszenie autonomii tego regionu.

Za oderwaniem Katalonii od Hiszpanii głosowało 70 katalońskich deputowanych, 10 było przeciw, oddano również dwa puste głosy. Po ogłoszeniu wyników w sali obrad odśpiewano kataloński hymn. Tajne głosowanie w Barcelonie zbojkotowały wszystkie ugrupowania opozycyjne.

Wniosek o włączenie do porządku obrad głosowania ws. niepodległości Katalonii wpłynął w piątek przed południem. Podpisały się pod nim dwa ugrupowania: skrajnie lewicowy CUP i centroprawicowy Junts per Si.

Pod budynkiem parlamentu na rzecz republiki skanduje zebrany tłum. Do Barcelony przybyło też ponad dwustu opowiadających się za secesją burmistrzów. Żądają oni od Carlesa Puigdemonta - szefa katalońskich władz - by nie zszedł z raz obranej drogi.

Błyskawiczna odpowiedź Madrytu

Głosowanie w katalońskim parlamencie było prawdopodobnie ostatnim, publicznym aktem Puigdemonta.

Kilkadziesiąt minut później hiszpański Senat - na wniosek rządu - zagłosował za zawieszeniem autonomii Katalonii, zgodnie z art. 155 konstytucji Hiszpanii. Premier Mariano Rajoy wezwał do spokoju i zapowiedział, że w Katalonii "zostaną przywrócone rządy prawa".

Decyzja Senatu ma zostać w sobotę opublikowana w Dzienniku Urzędowym. Tym samym w niedzielę rozpocznie się przejmowanie przez Madryt nadzoru nad katalońską policją, finansami, mediami i systemem informatycznym.

Wydarzenia w Hiszpanii skomentował już na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Dla Unii Europejskiej nic się nie zmienia. Naszym jedynym rozmówcą pozostaje Madryt. Mam nadzieję, że hiszpański rząd skorzysta z siły argumentów, a nie argumentu siły" - napisał były polski premier.

Katalonia. Referendum niepodległościowe

Na początku października katalońskie władze przeprowadziły w regionie referendum niepodległościowe, nieuznawane przez rząd w Madrycie. Według hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego głosowanie zarządzono wbrew przepisom ustawy zasadniczej.

Madryt próbował zablokować referendum wszelkimi możliwymi sposobami. W wielu miejscach doszło do brutalnych starć z policją. Ostatecznie do urn poszło ponad 42 proc. uprawnionych - 90 proc. z nich opowiedziało się za odłączeniem od Hiszpanii.

10 października szef katalońskiego rządu oświadczył na forum regionalnego parlametu, że Katalonia jest niepodległa, ale ta niepodległość musi zostać "zawieszona" na czas rozmów z władzami Hiszpanii. 

W międzyczasie Madryt wszczął - pierwszy raz w historii - procedurę zawieszenia autonomii Katalonii. Przewiduje to słynny artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji.

Tydzień temu broniliśmy rezydentów. Ale teraz znamy nowe fakty [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (346)
Kataloński parlament za oderwaniem od Hiszpanii
Zaloguj się
 • tinley

  Oceniono 47 razy 15

  głąby albo agenci Putina - kto w Europie , zwlaszcza zachodniej targanej podobnymi problemami uzna jakąś katalonię? belgia ma problem, Francja ma problem, Uk ma problem, Norwegi ma problem, Włochy, Holandia... masa krajów ma problem z ruchami separaystycznymi więc prawdopodobieństwo uznania tego tworu przez jakiekolwiek unijne państwo jest równe zeru. Dlatego taka decyzja to nic innego jak tylko próba wywołania zamieszek które do niczego nie doprowadzą bo to nie od katalonczyków tak naprawdę zależy czy będą mieli własne panstwo czy nie.

 • radosny_franciszek

  Oceniono 49 razy 13

  Separatyści w całej Europie podnoszą łeb , Europa wraca do połowy zeszłego wieku a Rosja i USA tylko zacieraja łapki

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 10

  obecny rzad Katalonii i paru kolesi w ich sejmie lokalnym obawia się najbardziej tego że Madryt teraz sprawdzi lokalne księgi rachunkowe i zacznie zadawać pytania o kasę,
  a tak na marginesie żadne powszechne referendum w Katalonii nie zostało wgrane przez separatystów, 60% tej prowincji nie ma najmniejszej ochoty na mieszkanie w małym kraiku poza UE i z jakąś odmiana pesety niewymienialnej na inne waluty

 • chi-neng

  Oceniono 32 razy 8

  Obawiam sie, ze to byla bledna decyzja, ktora moze byc straszna w konsekwencjach dla Katalonii i klopotliwa dla Hiszpanii.

 • swientyjacenty

  Oceniono 38 razy 8

  Kto się cieszy? Na pewno nie Katalończycy. Ale zwaśniona i podzielona Europa cieszy Putina, Trumpa i Kaczyńskiego. Nie ma co - doborowe towarzystwo.

 • poorpoora

  Oceniono 11 razy 7

  Niech zgadne. Wszystkich rusko pisowskich troli ciesza rozlamy w europie ktore oslabiaja swiat zachodni - jedynego obronce Polski przed ewentualna ruska agresja?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX