Lider skrajnej prawicy z USA ma wystąpić przed Marszem Niepodległości. MSZ protestuje

W przededniu Marszu Niepodległości Richard B. Spencer ma wystąpić na konferencji w Warszawie. Spencer to lider tzw. alternatywnej prawicy i znany zwolennik rasistowskich ideologii. Teraz przeciwko jego wizycie w Polsce zaprotestowało ministerstwo.

"Ministerstwo wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wizyty w Polsce ludzi głoszących poglądy bazujące na ideach rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych" - czytamy w zamieszczonym na Twitterze MSZ komunikacie.

Resort spraw zagranicznych sprzeciwia się przylotowi Spencera do Polski. Ma on pojawić się na konferencji organizowanej przez środowiska prawicowe w przeddzień Święta Niepodległości. Jego wizyta widziana jest też jako związana z odbywającym się 11 listopada Marszem Niepodległości. 

MSZ "podziela stanowisko, iż koncepcje propagowane przez pana Spencera mogą być zagrożeniem dla wszystkich, którym bliskie są wartości praw człowieka i demokracji oraz stoją w sprzeczności z porządkiem prawnym RP". Resort dodaje, że "głoszenie haseł nawiązujących do nazizmu nie licuje z charakterem uroczystości upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości".

Konferencję, na której ma przemawiać Spencer („Europa przyszłości, wizja po upadku Zachodu”) organizuje Kongres Narodowo-Społeczny, organizacja powiązana z Młodzieżą Wszechpolską - podaje "Gazeta Wyborcza".

Tak zwana alternatywna prawica (ang. alt-right) to stosunkowo nowy, niejednorodny ruch środowisk skraj prawicy. W USA przedstawiciele alt-right popierali kandydaturę Donalda Trumpa i jego izolacjonistyczne, antyimigranckie propozycje.

Spencer jest znany z radykalnych, rasistowskich poglądów, w tym ideologi supremacji białej rasy. Uznaje się go za jednego z twórców alternatywnej prawicy w Stanach Zjednoczonych. 

TVP niczym polskie BBC? "Patrz Samuelku, u nas też tak kiedyś będzie" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (73)
Richard B. Spencer w Polsce. MSZ protestuje przeciwko wizycie
Zaloguj się
 • alex1w

  Oceniono 27 razy 17

  Bydło neofaszystowskie niegługo Ku-Klux-Klan sobie zaprosi, ku uciesze Pawłowiczówny i reszty popaprańców. Takie są właśnie rządy prezesa.

 • 111pln

  Oceniono 21 razy 15

  Patrioci wyklęci zaprosili sobie naziola na Święto Niepodległości... gdzie jest granica absurdu?

 • lodzermensz1

  Oceniono 25 razy 15

  MSZ protestuje? Wspaniale.
  Czy MSZ i w ogóle rząd zamierzają w tej sprawie zrobić cokolwiek poza protestowaniem?
  Czy PIS odważy się postawić nacjonalistom, z którymi od dawna flirtuje?
  Czy to prawda, że ten pan ma zakaz wjazdu do strefy Schengen?

 • wujekdolf

  Oceniono 22 razy 10

  a teraz tak : każdy janusz patriotyzmu który będzie jedenastego paradował z flagą onr jest zwykłym pisiorskim przygłupem :) ONR, ONR, j....ć, j....ć, ONR.

 • martha.wise

  Oceniono 13 razy 9

  Pan Spencer ma żonę Rosjankę, która zajmuje się propagowaniem Dugina na Zachodzie. Nina Kourpinova - NinaByzantina na tt, jest miłośniczką Putina, Kadyrova i neguje istnienie takich państw jak Ukraina. Pani Kourpinowa jest chyba oficerem prowadzącym tego palanta.

  MSZ wpuszczając tego pana do Polski, potwierdza że pisowski rząd to moskiewska agentura.

 • bogota1-1

  Oceniono 15 razy 9

  To nie lider alternatywnej prawicy a lider neo-nazistow.

 • pszczy2000

  Oceniono 7 razy 7

  Niech Polska wezmie przykład z Wielkiej Brytanii - oni po prostu nie wpuścili na swoje terytorium polskiego faszysty,J.Międlara.Można?

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 7

  Najpierw zgodę wydali k teraz jak się zrobił dym to protestują

 • 0ya

  Oceniono 11 razy 7

  Po co protestować. Wystawić informację persona non grata i nie wpuścić, jak mądrzejsi Angole byłego ksiendza i byłego chętnego na prezydenturkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX