Madryt ogranicza autonomię Katalonii. Chce usunąć władze regionu i rozpisać nowe wybory

Hiszpański rząd uruchomił w sobotę słynny art. 155 konstytucji. Na jego podstawie Madryt chce natychmiast usunąć obecne władze Katalonii oraz rozpisać w tym regionie w ciągu pół roku nowe wybory.

Madryt zapowiedział ograniczenie autonomii Katalonii już w miniony czwartek. To właśnie wtedy upłynęło ultimatum wobec katalońskich władz, by te wycofały się ze swoich niepodległościowych dążeń. Region nie zajął jednak w tej sprawie jasnego stanowiska.

Procedura wszczęta w sobotę podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu wynika z art. 155 hiszpańskiej konstytucji. Zgodnie z nim władze centralne mogą "przyjąć niezbędne środki, by zobowiązać region do przymusowego przestrzegania obowiązków" wynikających z ustawy zasadniczej.

Dziennikarze nazywają ten mechanizm polityczną "bombą atomową". Sobotnia decyzja rządu jest bezprecedensowa. Od momentu przyjęcia konstytucji w 1978 roku jeszcze nigdy nie skorzystano z tego artykułu.

By wniosek hiszpańskiego rządu wszedł w życie, potrzebna będzie jeszcze zgoda Senatu. Rządząca Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya ma w nim większość. Głosowanie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Katalonia. Droga do niepodległości

W niedzielę 1 października Katalonia przeprowadziła w regionie referendum niepodległościowe, nieuznawane przez rząd w Madrycie. Według tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego głosowanie zarządzono wbrew ustawie zasadniczej.

Hiszpański rząd próbował zablokować referendum na wszelkie możliwe sposoby. W niektórych miejscach doszło do brutalnych starć z policją. Do urn poszło ostatecznie ponad 42 proc. uprawnionych - 90 proc. z nich opowiedziało się za secesją od Hiszpanii.

10 października szef katalońskiego rządu oświadczył, że Katalonia jest niepodległa, ale ta niepodległość musi zostać "zawieszona" na czas rozmów z władzami Hiszpanii.

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Rezydenci powinni zarabiać lepiej. "Zasuwają jak dzikie świnie za pensję magazyniera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (87)
Katalonia. Hiszpania ogranicza autonomię regionu
Zaloguj się
 • quamtsa

  Oceniono 21 razy 7

  a za pałowanie ludzi, którzy chcieli sobie wrzucić papierek do pudełka, co podobno nie jest zabronione, ktoś tam w Madrycie odpowie?

 • vizline

  Oceniono 6 razy 4

  Trochę głupio z ich strony. Trzymając im nad głową ten mechanizm mogliby ich przywoływać do porządku. A już po jego uruchomieniu - oni tracą swoją "bombę atomową", a Katalończykom w akcie desperacji może przyjść do głowy wszcząć zamieszki.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 10 razy 2

  No i dobrze, za kilka miesięcy odbędą się w Katalonii wybory powszechne a nie jakieś szemrane referendum dla 40% mniejszości separatystów i się zobaczy ilu jest w rzeczywistości zwolenników niepodległości

 • zarone

  Oceniono 1 raz 1

  Nie bardzo rozumiem Katalończyków. Zaraz po wygranym referendum powinni bez oglądania się na Madryt i Brukselkę ogłosić niepodległość. To duży dobrze zorganizowany kraj. Niby w czym są gorsi od np. Estończyków. Większa autonomia, którą Madryt może im zaproponować będzie w gruncie rzeczy działać na ich niekorzyść. Im będą bardziej bogaci, tym więcej Hiszpanów będzie chciało u nich mieszkać i w konsekwencji staną się mniejszością w swoim kraju.

 • swientyjacenty

  Oceniono 15 razy 1

  No to nasi prawdziwi Polacy zacierają ręce. Putin razem z nimi!

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 1

  no tak ale oni formalnie NIE ogłosili niepodległosci

  ciekawe jak to się skończy

 • zec

  0

  Hmm, Jugosławia nie miała konstytucji?

 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 6 razy 0

  Tak sobie myślę - a co jeśli rozpiszą nowe wybory, wygrają w nich zdecydowani zwolennicy sanacji, którzy będą dążyć do tego samego co obecne władze Katalonii...? Znów zastosują art. 155 i rozpiszą "nowe wybory"?

 • lubat

  Oceniono 16 razy 0

  I to jest bardzo mądre posunięcie. Wybory w Katalonii pokażą, jakie poparcie mają separatyści, bo w referendum wzięła udział mniejszość uprawnionych do głosowania, a do tego można było głosować wielokrotnie.
  Jeszcze przed referendum większość Katalończyków była za pozostaniem w Hiszpanii. Teraz, gdy zobaczyli, że ich niepodległości nie popiera nikt w Europie, firmy grożą wyniesieniem się z Katalonii, to chyba ich jeszcze bardziej otrzeźwiło. Tym bardziej, że ich autonomia nie różni się praktycznie od niepodległości - nie mają tylko własnej armii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX