Dwa zamachy na meczety w Afganistanie. Nie żyją co najmniej 72 osoby, w tym dzieci

W Afganistanie doszło do dwóch zamachów na meczety. W samobójczych atakach na szyicką świątynię w stołecznym Kabulu i sunnicką w centrum kraju życie straciły 72 osoby, podaje Reuters.

W piątek w jednym z szyickich meczetów na obrzeżach Kabulu zamachowiec-samobójca zdetonował ładunek, donosi Reuters. Tamtejsza policja potwierdziła śmierć 39 osób, w tym kobiet i dzieci. Według jej danych, rannych zostało 45 osób. Rzecznik policji potwierdził także informację, że w świątyni doszło do eksplozji, która była skutkiem wysadzenia się w powietrze zamachowcy.

Drugi atak miał miejsce w sunnickiej świątyni w prowincji Ghor, w środkowej części Afganistanu. Według Reutera zginęły tam co najmniej 33 osoby. Dziesięć zostało rannych. Według lokalnej policji, był to zamach samobójczy.

Prawdopodobnie celem terrorystów był znajdujący się w meczecie polityk stojący na czele partii Jamiat, donosi Reuters.

Jak dotąd nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachów. Jednak od 2015 roku za większością ataków na szyickie meczety w Afganistanie stoi tak zwane Państwo Islamskie, które reprezentuje konkurencyjny, sunnicki odłam Islamu.

Dzisiejszy atak na szyicki meczet w Kabulu jest kolejnym zamachem na tę świątynię. Pod koniec września doszło w nim do innego zamachu. Podczas święta Aszura, jednego z najważniejszych dla szyitów, zginęło 6 osób.

Więcej o:
Komentarze (20)
Afganistan: 72 osoby zabite w dwóch zamachach
Zaloguj się
 • Paweł Mi

  Oceniono 10 razy 6

  Muzułmanie mordują muzułmanów... Nic nowego, to trwa od 1,5 tysiąca lat. Tu trzeba myśleć, żeby mordowali się tylko między sobą i nie wypełzali do cywilizowanego świata.

 • kwiatpatologii

  Oceniono 14 razy 6

  Nie wątpię że sprawcy to pijani Polacy - katolicy.
  W trakcie zamachów krzyczeli "króluj nam Chryste".
  Aha, czy wy zdajecie sobie sprawę ilu tam ginie ludzi w wypadkach samochodowych?

 • ddo1

  Oceniono 12 razy 6

  Afganistan kiedyś buddyjski tolerancyjny kraj, gdzie różne grupy religijne żyły obok siebie. Islamska inwazja zamieniła to miejsce w islamofaszystowską pustynie, gdzie nie ma miejsca dla innych religii.Wybili wszystkich niewiernych teraz zabijają się między sobą.

 • Zbig Kirkor

  Oceniono 5 razy 3

  "Państwo Islamskie, które reprezentuje konkurencyjny, sunnicki odłam Islamu."
  ISIS nie reprezentuje sunnickiego odlamu Islamu.

 • ol500

  Oceniono 2 razy 2

  Oni już jadą do mutti Merkel aby jak mówią pełni nienawiści do normalności lewacy - ubogacić swoim ciapactwem Białą Europę.

 • dziadwawelski

  Oceniono 8 razy 2

  Nasz prymas pobłogosławi tych wysadzonych i wszystko się dobrze skończy ;-)))) gdyby jeszcze nasz Franczesko jutro walnął jakąś ekumeniczną mowę o tym, że te bomby powinny były solidarnie wybuchać i tam i u tu nas ;-)))

 • hong2

  Oceniono 1 raz 1

  Dobra robota, religio pokoju.

 • city-zen

  Oceniono 1 raz 1

  Ciągle nowe zamachy i napady.
  W sprawie śmierci polskiego kierowcy ciężarówki w Berlinie pojawiły się nowe fakty, tudzież podejrzenia:
  deutsch.rt.com/inland/59290-medienberichte-v-mann-soll-amri-zu-attentat-aufgerufen-haben/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX