Madryt mówi dość. Chce zawiesić autonomię Katalonii i uruchomić słynny artykuł 155

Hiszpański rząd poinformował, że podejmie działania zmierzające do uruchomienia wobec Katalonii art. 155 konstytucji. Przewiduje on przejęcie kontroli nad danym regionem w celu "przywrócenia porządku konstytucyjnego".

O 10.00 minął termin ultimatum, które hiszpański rząd postawił władzom Katalonii, domagając się wycofania się z niepodległościowych dążeń. W związku z tym, że lider regionalnych władz nie zajął jasnego stanowiska, Madryt będzie zmierzał do uruchomienia słynnego już artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji - poinformował rząd.

Zgodnie z tym przepisem władze centralne mogą "przyjąć niezbędne środki, by zobowiązać region do przymusowego przestrzegania obowiązków" wynikających z ustawy zasadniczej. Dziś wszystkie 17 regionów kraju cieszy się dużą polityczną autonomią, np. w sprawach edukacji czy zdrowia.

Uruchomienie tej procedury będzie sytuacją bez precedensu. Od uchwalenia hiszpańskiej konstytucji w 1978 roku nie skorzystano ze wspomnianego artykułu ani razu.

Wniosek w tej sprawie ma zostać zgłoszony podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu w sobotę. By wszedł w życie, musi go jeszcze przegłosować Senat. Rządząca Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya ma w nim większość.

Katalonia. Referendum niepodległościowe

Na początku października katalońskie władze przeprowadziły w regionie referendum niepodległościowe, nieuznawane przez rząd w Madrycie. Według hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego głosowanie zarządzono wbrew przepisom ustawy zasadniczej.

Madryt próbował zablokować referendum wszelkimi możliwymi sposobami. W wielu miejscach doszło do brutalnych starć z policją. Ostatecznie do urn poszło ponad 42 proc. uprawnionych - 90 proc. z nich opowiedziało się za odłączeniem od Hiszpanii.

10 października szef katalońskiego rządu oświadczył, że Katalonia jest niepodległa, ale ta niepodległość musi zostać "zawieszona" na czas rozmów z władzami Hiszpanii. Carles Puigdemont dostał do czwartku czas na zajęcie w sprawie niepodległości jasnego stanowiska.

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (161)
Katalonia ogłosi niepodległość? Madryt chce zawiesić autonomię
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 13 razy 9

  Mam dojmujące wrażenie, że z jakichś tajemniczych powodów rząd w Madrycie robi wszystko, by jak najsilniej stymulować wzrost poczucia wrogości wobec siebie u Katalończyków i wzmocnić ich dążenia do secesji :-O

 • lobo13

  Oceniono 27 razy 7

  Przepraszam bardzo, bo czegoś nie rozumiem czytając komentarze. Może ktoś mnie oświeci.

  Co, do ch#$%^%a ma Tusk czy Juncker do sytuacji w Katalonii? Tak wam się marzy suwerenność regionów Hiszpanii? Tak bardzo wynosicie slogan "demokracja" na pidedestał? To przyjmijcie do wiadomości, że demokracja i suwerenność znajdują swoje odzwierciedlenie w dokumencie zwanym Konstytucja. Jeżeli umawiamy się na demokrację, która umożliwia organizowanie referendów i walczenie o secesję regionów, to należy robić to w zgodzie z prawem. Inaczej pod płaszczykiem "demokracji" bawimy się w anarchię. Co to k@#$%%$wa ma być? W parlamencie występuje jakiś trybun ludowy, podburza tłumy, organizuje sobie referendum według własnego widzi mi się ignorując wyroki ichniejszego TK i od razu wszyscy mają przyklasnąć? Czy to jest demokracja?

 • fctheduck

  Oceniono 16 razy 6

  Proponowałbym również podział Polski, na tę drugiego sortu, sprzedajną i w ruinie, i tę drugą -Narodową, Patriotyczno-Katolicką. Niech narodowcy i katoliccy nacjonaliści sami zapracują na swój sukces, rozdają 500 czy 1000 plus, skracają wiek emerytalny do 40 roku życia, dają leki za darmo, dopłacają do nierentownych zakładów, w tym kopalń, niech wytną wszystkie lasy w ramach walki z kornikiem i sprzedadzą obligacje na 100 lat do przodu. Tylko, że ja chciałbym mieszkać w tej części w ruinie, jakoś pogodzę się z brakiem dobrej zmiany, Jezusa i jego pracowników na każdym kroku.

 • cezaryk

  Oceniono 8 razy 6

  Więcej pałowania. Telewizje wszystkich krajów • Łączcie się!

 • nino.rota

  Oceniono 9 razy 5

  Niekonstytucyjne referendum to było zwykłe polityczne awanturnictwo!
  Mają pełnie praw i swobód. Język kataloński jest równoprawnym, urzędowym językiem w szkołach i urzędach. Kultywują swoje tradycje, mają swoje władze z własnymi (nie madryckimi) kompetencjami.
  Tymczasem w tej politycznej awanturze, jaką było nielegalne, niekonstytucyjne, łamiące prawo referendum, wzięło udział tylko 44 proc. Katalończyków. Co prawda ponad 90 proc. głosujących powiedziało "Si" dla secesji, ale to nadal daje jedynie ok. 38 proc. głosów ogółu Katalończyków.
  Tak więc zdecydowana większość ok. 62 proc. Katalończyków nie chce tej awantury wywołanej przez lokalnych barcelońskich polityków "z ambicjami" i chcą spokojnie żyć jako część Hiszpanii ciesząc się dotychczasowymi prawami i swobodami.

 • quamtsa

  Oceniono 9 razy 5

  Mnie się wydaje, że ten obserwowany wzrost nastrojów separatystycznych w Europie związany jest z istnieniem Unii Europejskiej. W dzisiejszej Europie małe państewka mają rację bytu bez obaw o swoje możliwości rozwojowe. Ani Szkocja ani Katalonia ani żaden inny ruch separatystyczny w UE nie deklaruje opuszczenia Wspólnoty, a bardzo chce w niej pozostać, bo wspólny rynek jest dla nich szansą na przetrwanie. Dawniej kraje bliskie sobie raczej starały się jednoczyć w większe twory typu Czechosłowacja, Jugosławia czy w forma współpracy jak Benelux, bo mały i samotny był narażony na polityczne i ekonomiczne zdominowanie przez większego. Obecnie UE zapewnia teoretycznie parasol przed takim zdominowaniem.

 • motyw4

  Oceniono 15 razy 5

  No to teraz ONZ powinna pomóc Katalonii tak jak w Kosowie albo krajom Bliskiego Wschodu podczas tzw. "Arabskiej Wiosny" :)

 • koszmarex

  Oceniono 18 razy 4

  Zaraz każde miasto będzie chciało mieć niepodległość :) to jest śmieszne, w taki sposób Europa faktycznie skończy jak Afryka zupełnie niezależnie od muzułmanów. Jak ma w taki sposób eu konkurować np. z Chinami lub USA? :)

 • zegrz

  Oceniono 3 razy 3

  Albo niech UE zacznie szanować prawa mniej licznych narodów do samostanowienia, albo niech przestanie pie*rzyć o demokratycznej Europie.
  Tylko suwerenne narody mogą zdecydować o oddaniu części swojej suwerenności do Brukseli.
  Im szybciej Bruksela to zrozumie tym większe szanse że UE przetrwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX