Czeska kampania wyborcza na finiszu. Najnowsze sondaże wróżą zwycięstwo miliardera

Kampania wyborcza w Czechach jest już na ostatniej prostej. Najnowsze sondaże wskazują na zwycięstwo partii ANO miliardera Andrieja Babisza - byłego wicepremiera i ministra finansów.

Według ostatniego badania ośrodka Median, centrowa i populistyczna ANO - czyli Akcja Niezadowolonych Obywateli - może zdobyć 25 proc. głosów. Jej wyborcy liczą, że Andrej Babisz - doświadczony biznesmen i lider - będzie też sprawnie rządził krajem. Choć nie brak wokół niego kontrowersji.

- On zarządza partią pewnie, niektórzy tego nie lubią, ale mnie się to podoba - powiedziała zwolenniczka ANO. Na drugim miejscu jest socjaldemokracja, która może liczyć na 12,5 proc. głosów, na trzecim są komuniści, a tuż za nimi skrajnie prawicowa SPD Tomio Okamury, która od kilku tygodni pnie się w sondażach.

Do parlamentu - według badań ośrodka Median - mają szanse wejść jeszcze cztery inne ugrupowania, w tym Partia Piratów, której przedstawiciele zadebiutowaliby w roli posłów. Pierwszy dzień wyborów parlamentarnych zaplanowano na piątek.

Zobacz też: Kontrowersyjny były minister może trafić do więzienia. Andriej Babisz jest nazywany "czeskim Berlusconim"

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Zamknięcia sklepów chce nawet Bóg. Związkowcy już mają jego stanowisko [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (35)
Wybory w Czechach. Najnowsze sondaże
Zaloguj się
 • jakas1

  Oceniono 13 razy 13

  Dla zawiedzionych poziomem artykułu:
  Ok. 28% dostanie partia ANO - na polskie warunki trudno ją objaśnić. To jakby PO-PiS (oczywiście bez elementów prokościelnych, bo to Czechy). Są mocno przeciwni Euro, nie chcą silniejszej integracji europejskiej.
  Ok. 14% ČSSD - czyli mniej więcej SLD, ale bardziej antyamerykańskie
  Ok. 12% komuniści - hardkorowa lewica narodowa, jakby najgorsze popłuczyny po PZPR
  Ok. 9% ODS - przypomina AWS, który przetrwał. Mniej socjalna od PiSu.
  Ok. 9% SPD - jak Kukiz/Korwin
  Ok. 8% Piraci - wiadomo, nie ma tego w Polsce
  Ok. 6% TOP09 - Platforma, ale raczej jej prawa część.
  Ok. 6% KDU–ČSL - też prawa część Platformy :)
  Podsumowując - jest to masakryczny mentlik, kompletnie nieporównywalny do Polski i wcale im nie zazdroszczę tej sytuacji.
  Praktycznie 4 partie są to partie bardziej na lewo od naszego PiSu, ale bardziej na prawo od Platformy. Mają łącznie 49% głosów, ale możliwe, że nie będą mogli rządzić bez ... tamtejszego SLD. Ich sytuacja pokazuje, jak mocno zmienia się sytuacja prawicy i centroprawicy, gdy jest podzielona na wiele partii.

 • bruno555

  Oceniono 9 razy 9

  Myślałem że z artykułu dowiem się przynajmniej zarysu poglądów tej partii. Lewicowa, prawicowa, centrowa?

 • tilow3

  Oceniono 10 razy 6

  Niestety, ale to ci sami Czesi, co się tak noszą ponad Polakami i mają nas za religijnych brudasów, dokonają jeszcze głupszego wyboru od naszego PiS. Co się dzieje z Europą Środkową? Ostatnio usłyszałem, że jedynym lekarstwem na głupotę Słowian, jest niemiecki bat i niewola.....

 • antropoid

  Oceniono 6 razy 4

  Będą mieli władzę miliardera, tak jak Polacy wybrali rządy miliardera rydzyka.

 • Zyzio Boryzio

  Oceniono 5 razy 3

  "centrowa i populistyczna ANO" - czyli o zrównoważonych poglądach. Populistyczna, ponieważ zgodnie z definicją populizmu, obiecuje w kampanii wyborcom to, czego oczekują. A czemu mieliby obiecać coś innego? Tak jest w Niemczech. Niemcy nie chcą imigrantów, Merkel mówi, że będzie ich przyjmować, głosują na Merkel bo nie jest populistką i chce postępować wbrew woli obywateli... Logiczne, prawda?

 • krzysiozboj

  Oceniono 6 razy 2

  Dla Brukseli może być mały kłopot, bo to raczej eurosceptycy. Dla nas kłopot większy (o ile tak można to określić), bo kilka kolizji biznesowych tu było. Nasi Babisza nieco wyrolowali przy wejściu Orlenu tam. O ile pamięć mnie nie myli, miał tam jakiś geszeft odejść, Babisz miał na tym sporo zyskać, po czym nasi słowa nie dotrzymali. Babisz ma też sporo do powiedzenia na rynku żywności w Czechach, stara się zablokować import naszej żywności, niekiedy w dość bezpardonowy sposób. Nie będzie to dobry partner dla Polski, niezależnie od partii rządzącej u nas, bo to konflikt nie ideologiczny, a biznesowy.

 • antekpociecha

  Oceniono 10 razy 2

  Normalny naród wybiera ludzi którzy mają osiągnięcia i do czegoś doszli a nie starego Gargamela z kotem bez rodziny własnego domu prawa jazdy konta w banku nigdy nie pracującego niepotrafiącego zrobić nawet zakupów

 • krynolinka

  Oceniono 15 razy 1

  Tam miliarder a u nas prezes tylko podobno kota ma. Na koncie oczywiście.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 7 razy -1

  Jeśli ANO po złych doświadczeniach nie zdecyduje się na koalicję z CSSD to Junckery będą miały poważny ból głowy. Komuniści "starej daty" niecierpią "tęczowych" neomarksistów z UE. To komuniści narodowi.
  Natomiast przy pewnym wyniku wyborów koalicja ANO-ODS-SPD to może być potężny ból części ciała Merkel-Macrona i reszty ferajny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX