Sukces dla Bodnara i lokatorów. TK orzekł: eksmisja "na bruk" jest niezgodna z konstytucją

"W skrócie chodzi o to, że żona policjanta (będąca w ciąży i z dzieckiem) nie wyląduje na bruku, jeśli policjant ją nagle opuści i zostawi w mieszkaniu służbowym" - tak efekt decyzji TK podsumowuje Adam Bodnar. Trybunał przychylił się do jego wniosku ws. eksmisji "na bruk".

Przepisy pozwalające na eksmisję w trybie postępowania egzekucyjnego są niezgodne z konstytucją, orzekł Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o tak zwane egzekucje "na bruk", w których osoba eksmitowana zostaje pozbawiona dachu nad głową.

Wniosek w sprawie zapisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji skierował do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar dwa lata temu. Bodnar zwrócił uwagę, że w składzie orzekającym nie było sędziów, wybranych na już obsadzone stanowiska (przez niektórych nazywanych "dublerami").

"Eksmisje z lokali są jedną z najczęstszych przyczyn bezdomności"

Opróżnienie lokalu przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej bez wskazania jakiegokolwiek lokalu lub pomieszczenia do którego ma ona nastąpić, czyli dokonanie eksmisji „na bruk” nie może być uznane za dopuszczalne w świetle obowiązku poszanowania godności człowieka - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Zdaniem Trybunału regulacja, która nie przewiduje osobie eksmitowanej, prawa do pomieszczenia tymczasowego czy lokalu socjalnego, jest niezgodna z artykułem 71. ustęp 1. Konstytucji, gwarantującym bezpieczeństwo mirowi domowemu.

Wejście w życie zakwestionowanych przepisów doprowadziłoby do "rozszerzania się zjawiska bezdomności, której władze publiczne mają obowiązek przeciwdziałać" - czytamy w komunikacie. Trybunał zwrócił również uwagę, że właśnie "eksmisje z lokali są jedną z najczęstszych przyczyn bezdomności".

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Więcej o:
Komentarze (118)
Eksmisja "na bruk" jest niezgodna z konstytucją. Jest orzeczenia TK
Zaloguj się
 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 18 razy 8

  Do tępych PiSowskich trolii typu @co ty powiesz czyli zwykłych oszustów dzaalactch na zlecenie PiS. Pan Bodnar od lat zajmuje die sprawa reprywatyzacji i sprawami poszkodowanych osób. Składał wniosku zapewniał opiekę prawna. Robił to w przeciwieństwie domissustow z PiS typu radny PiS z Torunia co wyrzucał ludzi z kamienic i posłowie PiS którzy głosowali przeciwko ustawie regulującej te kwestie. Pan Bodnar działałem przeciwieństwie do
  Oszustwa zwanego DudaPimic które działali jedynie wctrskcue kampanii wyborczej i zaraz po niej się skończyło.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 21 razy 7

  Jeżeli myślisz o zakupie mieszkania tak by je wynajmować i osiągać z tego jakieś dodatkowe dochody, emeryturę to jak najbardziej możesz to zrobić. Jest tylko jeden warunek - nie kupuj w Polsce. Tutaj prawo nieroba zajmującego twoje mieszkanie jest ponad wszystkim.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 15 razy 5

  Towarzyszka Przyłębska Wolfgangowa 2 latabpotrzebowsla aby zająć się sprawa. W swojej własnej sprawie zebrała sie w tydzień. Żadne PiDowdkue prostactwo nawet nie zajęli die sprawa. Musiał Pan Bodnar.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 7 razy 3

  PiSiory w ciągu 2-ch kat powywalaly ludzi z mieszkań na bruk aby wepchnąć do nich PiSiewicziow to teraz dały zielone światło towarzyszcze Wolfgangowej Przyłębskiej ze może wydać wyrok.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 9 razy 3

  Przypominamy ze ostatnia PiSia ustawa Melina+ zwana eufemistycznie mieszkanie + w sposób bezprecedensowy wprowadziła literalnie eksmisje na bruk. Na szczęście nie będzie zastosowana bo żadne mieszkanie w tym oszust programie nie powstanie.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 3

  To oznacza w skrócie tyle, że mundurowi leczą się w własnych szpitalach a gdy się rozwiodą koszta rozwodu ponosi też podatnik.

 • sverir

  Oceniono 2 razy 2

  Wniosek RPO złożył 9 października 2015, prokurator generalny przedstawił swoje stanowisko 14 grudnia 2015. Sejm natomiast dołożył swoje dopiero 21 kwietnia 2017 roku, a TK wydał wyrok 18 października 2017.

  Miało być przed TK szybciej, a tymczasem ci posłowie, którzy najgłośniej darli ryja o długich postępowaniach przed "starym" TK potrzebowali półtora roku na napisanie 25 stron stanowiska (1,3 strony miesięcznie). Teraz zgodnie z własnymi poglądami posłowie PiS powinni sami siebie zaorać za długie procedowanie.

 • eryn_7

  Oceniono 12 razy 2

  Wniosek jest taki:
  Właściciel mieszkania biorący najemcę do swojego lokalu odpowiada za jego zakwaterowanie, nawet jeśli ten nie płaci.
  Wynajmowanie mieszkania jest więc obciążone ryzykiem, które nie jest do przyjęcia dla normalnie prowadzących działalność gospodarczą.

  Mieszkania na wynajem wiec nie powstają, a problem bezdomnosci się powiększa.

  Ot i pożytki z Trybunału Konstytucyjnego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX