Areszt dla dwóch katalońskich aktywistów na rzecz niepodległości. Zdecydował hiszpański sąd

Hiszpański sąd zdecydował o areszcie dla dwóch liderów ruchu na rzecz niepodległości Katalonii.

Jak podała agencja AP, aresztowanym aktywistom zarzuca się podburzanie ludzi. To  Jordi Sanchez i Jordi Cuixart. Są w Madrycie prowadzi śledztwo w sprawie roli, jaką grali w czasie protestów w dniach 20-21 września w Madrycie.

Rząd Katalonii chce niepodległości

1 października w Katalonii zorganizowano referendum niepodległościowe, nieuznawane przez władze centralne w Madrycie. Według tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego głosowanie zarządzono wbrew prawu. 

Hiszpański rząd próbował zablokować październikowe referendum wszelkimi możliwymi sposobami. Konfiskowano urny i karty do głosowania, zamykano lokale referendalne. W niektórych miejscach brutalność policji i Gwardii Obywatelskiej doprowadziła do starć, w ruch poszły policyjne pałki i gumowe kule. Rannych zostało wówczas w sumie ponad 800 osób.

Ostatecznie frekwencja wyniosła 42,34 proc. - ponad 90 proc. głosujących opowiedziała się za secesją regionu. Kataloński rząd chce teraz negocjować z rządem w Madrycie.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy jest jednak przeciwko rozmowom z władzami Katalonii na temat niepodległości. - Nie jest możliwa mediacja między prawem demokratycznego państwa a nieposłuszeństwem, bezprawiem - stwierdził premier

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Więcej o:
Komentarze (80)
Katalonia. Dwóch aktywistów aresztowanych w Hiszpanii
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 24 razy 16

  Czy tylko ja mam wrażenie, że Rajoy zachowuje się jak głupiec? Przecież w ten sposób tylko nakręca sprężynkę i robi z tych ludzi męczenników…

 • spinaker99

  Oceniono 19 razy 5

  Zobaczymy czy UE się o nich upomni ,bo na razie cicho.Byłoby to w Turcji to nazwali by Erdogana od dyktatorów .Zobaczymy czy będą mierzyć tą samą miarką

 • Maciej Polak

  Oceniono 9 razy 3

  Taki cytat:
  "W niektórych miejscach brutalność policji i Gwardii Obywatelskiej doprowadziła do starć, w ruch poszły policyjne pałki i gumowe kule. "

  ... no w zasadzie można pisać, że odbyła się "uroczystość" tu i ówdzie "zakłócona"...
  Trzeba znać miarę rzeczy.
  Nie "brutalność policji", tylko skakanie po kręgosłupach, kopanie w tył, zrzucanie ze schodów, używanie paralizatorów zupełnie na przypał (ale za to manifestacyjnie), zorganizowane pałowanie pojedynczych przechodniów itp. Więc nie "brutalność policji" i nie "w ruch poszły pałki", tylko praktyki zupełnie obozowe.

  I trzeba dodać: ci gwardziści, na przykład w Andaluzji, żegnani byli jak herosi, którzy jadą stoczyć wojnę życia. Wicepremier rządu w Madrycie oceniła ich działania jako "odpowiednie".

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 2 razy 2

  Rzad Hiszpanski powinien takich rebeliantow od razu wieszac, jakis porzadek musi w koncu byc...

 • chi-neng

  Oceniono 4 razy 2

  Sadze, ze niebawem Mariano Rajoy bedzie pil 'piwo, ktore warzy'.
  Idiotyczne posuniecie, szczegolnie w sytuacji, gdy Katalonia "chce teraz negocjować z rządem w Madrycie".

 • zemka

  0

  rzad w Madrycie popelnil wielka gafe.powinni byli byc 'cicho" na temat tego referendu.ci co sa za byciem czescia hiszpani siedzieli w domu. Nacjonalizm w czasach globalizacji!!!!

 • jango33

  Oceniono 2 razy 0

  To samo będzie w Polsce jak RAŚ zacznie się za mocno wychylać.

 • swinton

  Oceniono 4 razy 0

  Jak za carskiej Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX