Pisała o korupcji i Panama Papers, wysadzono jej samochód. Nie żyje europejska dziennikarka

Daphne Caruana Galizia i wrak auta, w którym zginęła

Daphne Caruana Galizia i wrak auta, w którym zginęła (Fot. Rene Rossignaud / AP)

Daphne Caruana Galizia pisała o korupcji w rządzie Malty, a ujawnione skandale ocenia się jako przyczynę przyspieszonych wyborów. Od jakiegoś czasu dostawała groźby. Dziś samochód, którym jechała, został wysadzony w powietrze.

Dziennikarka zginęła w pobliżu swojego domu. Jak opisuje euobserver.com, wybuch rozerwał jej samochód i wyrzucił ciało na zewnątrz. Daphne Caruana Galizia była oceniana jako jedna z najbardziej wpływowych dziennikarek na Malcie. Poza pisaniem do gazet, prowadziła też bloga

Galizia pisała m.in. o korupcji w rządzie, także w kontekście słynnego wycieku danych "Panama Papers". Euobserver.com zwraca uwagę, że ujawniona przez nią afera w rządzie Josepha Muscata doprowadziła do przyspieszonych wyborów w czerwcu. Te zostały jednak wygrane przez dotychczasową partię rządzącą, a Muscat pozostał premierem.

Kilkanaście dni temu dziennikarka miała zgłosić policji otrzymanie pogróżek. Politico.com podaje, że po wygranych przez partię Muscata wyborach, Galizia zaczęła obawiać się o swoje bezpieczeństwo.

Zabójstwa dziennikarzy w Europie zdarzają się w ostatnich dekadach niezwykle rzadko. Tragicznym wyjątkiem był atak terrorystyczny na redakcję "Charlie Hebdo",  jednak po za nim od początku lat 90. w krajach UE zdarzały się pojedyncze - lub żadne - przypadki zamordowania dziennikarzy.

"Mroczny moment dla demokracji"

Sam premier Muscat potępił zabójstwo dziennikarki. - Każdy wie, że pani Galizia krytykowała mnie zarówno politycznie, jak i osobiście. Ale nikt nie może w żaden sposób usprawiedliwiać tego barbarzyńskiego czynu - stwierdził i zapewnił, że władza odnajdzie odpowiedzialnych za zabójstwo. Inni maltańscy politycy pisali o "mrocznym momencie dla demokracji" kraju.

Morderstwo potępili politycy europejscy, w tym szef Europarlamentu Antonio Tajani i wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Zobacz także
 • Zdobywczyni tegorocznej nagrody 2018 Man Booker Prize - Anna Burns z Irlandii Nagroda Bookera 2018 przyznana. Laureatką Anna Burns za powieść "Milkman"
 • Hanna Zdanowska. Według radnego wojewoda łódzki chce ogłosić wygaszenie jej mandatu Wojewoda chce wygasić mandat Hanny Zdanowskiej przed wyborami? "Polecenie z Warszawy"
 • Patryk Jaki w drodze na debatę Jaki został zapytany, czy wróci do partii po przegranej w wyborach. "Zobaczymy, co będzie"
Komentarze (144)
Pisała o korupcji i Panama Papers, wysadzono jej samochód. Nie żyje europejska dziennikarka
Zaloguj się
 • stellar14

  Oceniono 47 razy 33

  Ludzie to jednak kretyni. Wiedzą że są okradani, a i tak głosują na złodziejów.

 • dyskootantka

  Oceniono 22 razy 16

  U nas powinien obawiać się Piątek. Książka o Macierewiczu za dużo odkryła.

 • jezierskiadam

  Oceniono 33 razy 15

  Malta konkuruje z Polską w dziedzinie głębokości wiary katolickiej.
  Na Malcie jest najwięcej kościołów na jednego mieszkańca.

 • mppmpp

  Oceniono 25 razy 15

  Przepraszam, możecie nie włączać tego pseudo kabaretu z niedorozwiniętą widownią wziętą z 1-szych serii "Kiepskich"? Przecież oglądanie ich boli, tak jak oglądanie Dziennika Telewizyjnego!

 • true_lysander

  Oceniono 12 razy 10

  Automatyczne odpalanie filmików z kabaretem w artykule o śmierci dziennikarki. boskie. Cenię rzetelne dziennikarstwo i na pewno za to zapłacę! Wała!

 • marywil2012

  Oceniono 15 razy 9

  zbyszek powinien posłać prokuratorów, oni wyjaśnią wszystko

 • oryntagon

  Oceniono 12 razy 6

  W Polsce mamy lepszych specjalistów.
  U nas ludzie "popełniają samobójstwa".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje