W zderzeniu gwiazd powsta這 "30 glob闚 ziemskich ze z這ta". Pocz徠ek nowej ery w astronomii

Dwie gwiazdy neutronowe zderzy造 si w odleg這軼i ok. 100 mln lat 鈍ietlnych od nas (czyli stosunkowo niedaleko). To, co wynik這 z tej kolizji zapocz徠kowa這 now er w astronomii - og這sili naukowcy.

Co tak niezwykłego zaobserwowali naukowcy? Po raz pierwszy zarejestrowali fale grawitacyjne i (około 2 sek. później) światło w formie błysku gamma. Pochodziły z jednego źródła: zderzenia 2 gwiazd neutronowych. W kolizji powstały też pierwiastki: złoto, platyna, ołów, które rozproszyły się po wszechświecie.

Na poniższym filmiku od NASA w prosty sposób pokazano, jak to wyglądało:

Nowa era w astronomii

Naukowcy mówią o początku nowej ery w astronomii. Czemu? Odkrycie pozwoli im np. wytłumaczyć, jak powstały i rozprzestrzeniały się ciężkie pierwiastki we wszechświecie. Co jeszcze?

- Zdolność do badania tego samego zdarzenia zarówno za pomocą fal grawitacyjnych, jak i światła jest w astronomii prawdziwą rewolucją - powiedział Tony Piro z zespołu badawczego. 

Polacy też brali udział w obserwacjach, w których uczestniczyło aż 70 obserwatoriów na świecie, a teraz badają skutki kolizji gwiazd.

- Wyszło nam, że w tej kolizji utworzyła się ogromna ilość złota odpowiadająca masie 30 planet takich jak Ziemia! Proszę sobie tylko wyobrazić: 30 globów ziemskich z czystego złota - zachwycał się z kolei prof. Krzysztof Belczyński z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

 

Co to się gwiazdy neutronowe?

Gwiazdy neutronowe to pozostałości supernowych. Są niewielkie, ale ich masa może być większa od masy naszego słońca. W zderzeniu wytworzyły więcej energii niż słońce przez cały czas swojego istnienia, i to w ułamku sekundy.

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Wi璚ej o:
Komentarze (104)
Zderzenie gwiazd neutronowych. Prze這m w astronomii
Zaloguj si
 • Black Swan

  Oceniono 28 razy 18

  "Naukowcy m闚i o pocz徠ku nowej ery w astronomii. "

  co oni tam wiedz.... Prawdziwe nowa era w astronomii to nast徙i kolejnego dnia tuz po tym jak kaczyst闚 wykopiemy w kosmos..

 • hopsiupbec

  Oceniono 23 razy 17

  "Prosz sobie tylko wyobrazi: 30 glob闚 ziemskich z czystego z這ta - zachwyca si z kolei prof. Krzysztof Belczy雟ki z Centrum Astronomicznego im. Miko豉ja Kopernika PAN w Warszawie."

  I w豉郾ie w kosmosie trzeba szuka Z這tego Poci庵u, a nie w Polsce.

 • welarg

  Oceniono 16 razy 14

  One si zderzy造, jak po Ziemi jeszcze chodzi造 dinozaury.

 • bosman64

  Oceniono 24 razy 14

  Wy郵ijcie tam czarnych sukienkowych , zaraz tego z這ta zabraknie. Tym sodomitom nigdy nie jest do嗆.

 • pepe310

  Oceniono 15 razy 13

  Ciekawy jestem dlaczego promieniowanie 鈍ietlne zaobserwowano dwie sekundy p騧niej skoro fale grawitacyjne rozchodz帷 si z pr璠ko軼i 鈍iat豉. Kto zna odpowied?

 • crichton1

  Oceniono 12 razy 10

  Zanim zaczniecie planowa zebranie tego z這ta, warto doda, jakie to z這to powsta這. Ot騜 z這to, kt鏎e powsta這, sk豉da si ze wszystkich mo磧iwych izotop闚, z kt鏎ych tylko jeden nie jest radioaktywny i z kt鏎ych np. izotop Au195 ma p馧roczny okres rozpadu. Co oznacza, 瞠 przez wiele lat to z這to b璠zie bardzo radioaktywne. Nie wspominaj帷 ju, 瞠 w tym co powsta這, opr鏂z z這ta jest te ca豉 masa innych radioaktywnych pierwiastk闚 i 瞠 niestabilne izotopy z這ta ca造 czas rozpadaj si na kolejne radioaktywne pierwiastki. Wi璚 to nie to samo z這to, co na Ziemi. Trzeba b璠zie poczeka par milion闚 lat na to, a niemal wszystkie te radioaktywne pierwiastki si rozpadn i stan si bezpieczne. Mo積a oczywi軼ie pr鏏owa oddziela radioaktywne izotopy od stabilnych, tak jak si to robi z uranem przy produkcji bomb atomowych, ale to bardzo kosztowny proces, stawiaj帷y pod znakiem zapytania op豉calno嗆 ca貫j inwestycji. Nikt nie zechce kupi sztabek z這ta, je郵i mo積a si od nich nabawi bia豉czki. Nie chc te nikogo jeszcze bardziej zniech璚a, ale te 100 milion闚 lat 鈍ietlnych, wbrew temu, co napisa autor artyku逝, to wcale nie jest "stosunkowo niedaleko". :) Przy obecnych pr璠ko軼iach rakiet podr騜 do tego z這ta trwa豉by miliony pokole. Lepiej szuka z這ta w pasie asteroid闚 mi璠zy Marsem a Jowiszem, lub na Ksi篹ycu. Albo poczeka na szybsze statki kosmiczne takie jak w Star Treku.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX