Ophelia uderza w Irlandię. Są pierwsze ofiary największego huraganu na wschodnim Atlantyku

Wiatr o sile nawet 180 km/h i intensywne opady nawiedzają wybrzeże Irlandii wraz z nadejściem huraganu Ophelia. Wichura powala drzewa. Jedno z nich spadło na samochód. Zginęła prowadząca go kobieta.

Jedna kobieta nie żyje a druga jest ranna po tym, jak wiatr powalił drzewo w hrabstwie Waterford na południowym wschodzie Irlandii - podaje irishmirror.ie. Około 50-letnia kobieta poradziła samochód, gdy przewróciło się na niego drzewo. Ponad 70-letnia pasażerka odniosła niezagrażające życiu obrażenia.

To pierwsza ofiara huraganu Ophelia, który dziś uderzył w wybrzeże Irlandii.  Drugą ofiarą jest mężczyzna, który próbował usunąć z drogi drzewo przy pomocy piły spalinowej. 

Wprawdzie w nocy meteorolodzy zmienili kwalifikację wichury z huraganu na tropikalny sztorm, ale premier Irlandii Leo Varadkar ogłosił rano "czerwony alarm dla całego kraju". W związku z bardzo silnym wiatrem władze apelują o pozostanie w domach i powstrzymanie się od jazy samochodem.

Ponad 200 tys. gospodarstw domowych jest pozbawionych elektryczności. Władze lotniska w stolicy Irlandii spodziewają się, że anulowanych zostanie około 130 połączeń. 

Siłę wiatru i prognozowaną trasę huraganu można na żywo śledzić na stronie windy.com.

W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania, na których widać powalone drzewa, a nawet zerwane przez wiatr dachy.

Wiatr utrudniał też lądowanie samolotom w Irlandii. 

Huragan Ophelia doprowadził do nietypowego zjawiska na Wyspach Brytyjskich. Dziś rano światło słoneczne miało czerwone zabarwienie, Jak podaje BBC, przyczyną są drobiny piaski znad Sahary i popiołu z pożarów w Hiszpanii i Portugalii, które przyniosła ze sobą Ophelia. Ich obecność w powietrzu powoduje załamanie światła.

Przygotowania do uderzenia Ophelii  

Przed nadejściem huraganu pięć hrabstw w zachodniej Irlandii ogłosiło alerty pogodowe. Jak poinformowały irlandzkie służby meteorologiczne, będzie on obowiązywał od poniedziałku rana do wtorku. Mieszkańcom zalecono zabezpieczenie siebie i swojego mienia. Irlandia zdecydowała się zamknąć szkoły. 

W niedzielę zebrała się irlandzka Narodowa Grupa ds. Koordynacji Sytuacji Awaryjnych. Przedstawiciele rządu, służb ratunkowych i wojska mają skoordynować przygotowania do odparcia ataku Ophelii na wyspę.

W ocenie Philipa Klotzbacha, specjalisty ds. huraganów z Colorado State University, huragan Ophelia dotrze najdalej na wschód ze wszystkich dotąd rejestrowanych huraganów atlantyckich. To jak dotąd największy odnotowany huragan we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i lokalnie intensywnymi opadami deszczu wydano także dla Szkocji, Walii i niektórych regionów Anglii.

Przeczytaj też: Dzięki Ophelii do Polski wraca lato. Będzie naprawdę ciepło, miejscami nawet 24 stopnie Celsjusza >>>

Kibice Legii mają genialny patent na motywowanie graczy! "Piłkarze dziękują i proszą o więcej" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (7)
Huragan Ophelia. Są pierwsze ofiary śmiertelne
Zaloguj się
 • stach_79

  Oceniono 4 razy 2

  Ofelia to zdaje się jeden z niewielu huraganów tropikalnych, które dotarły do Wysp Brytyjskich i Irlandii (powstał nad Azorami). Było ich 15 odkąd prowadzone są obserwacje w 1850.

 • flat_hu

  Oceniono 6 razy 2

  wycinajmy (jako ludzkość i jako Polacy) drzewa dalej, na pewno się wszystko uspokoi....

 • hilux_ie

  Oceniono 3 razy 1

  It'll be grand...

 • oszrany

  Oceniono 7 razy 1

  Nie rozbawiajcie, W IRE takie wiatry to norma.

 • lotus2008

  Oceniono 2 razy 0

  Podpisano: past.

  Pewnie Agorowy STazysta....

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy -1

  "Około 50-letnia kobieta poradziła samochód ..."

  a nie przypadkiem poraziła?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX