Stacja kosmiczna w każdej chwili może spaść na Ziemię. Chiny straciły nad nią kontrolę

Tiangong-1

Tiangong-1 (ODN, youtube.com/watch?v=UIcL9aXpOYE)

Ważąca 8,5 tony chińska stacja kosmiczna w ciągu kilku miesięcy może spaść na Ziemię. W ubiegłym roku chińskie władze potwierdziły, że utraciły nad nią kontrolę i może się rozbić.

Moduł orbitalny Tiangong-1 przyspiesza i wkrótce może zderzyć się z Ziemią - podaje "The Guardian". Wystrzelona w 2011 r. stacja kosmiczna miała być symbolem rosnącej potęgi Chin w kosmosie. Cumowały do niej załogowe statki Shenzhou 9 i Shenzhou 10, a także bezzałogowy Shenzhou 8.

 

Od ubiegłego roku stacja pozostaje poza kontrolą jej twórców. Chiny ostrzegły ONZ, że Tiangong-1 może spaść na Ziemię między październikiem 2017 r., a kwietniem 2018 r.

- Większość krajów, które takie stacje budują, pod koniec pozwalają na spłonięcie modułów w atmosferze. Ta stacja i tak jest dość mała, bo waży zaledwie 8,5 tony. Rosjanie w przeszłości zrzucili na Ziemię stację, która ważyła ponad 100 ton i spadła do Pacyfiku. Amerykanie zrzucili z kolei ważącą 70 ton stację Skylab, która spadła do Oceanu Indyjskiego. Dotąd nie zdarzyło się, by części stacji zrobiły komuś krzywdę - mówi portalowi Gazeta.pl dr Jakub Bochiński, astronom z Centrum Nauki Kopernik.

Polska jest bezpieczna

Co prawda spora część modułu ulegnie spaleniu po wejściu w atmosferę, według ekspertów w Ziemię mogą uderzyć fragmenty ważące do 100 kilogramów. Chiny przekonują, że będą dokładnie monitorować upadek stacji i informować o tym na bieżąco inne kraje.

Dokładne miejsce upadku stacji będzie jednak znane dopiero na kilka godzin przed. Eksperci przekonują, że niewielkie zmiany w atmosferze mogą spowodować, że stacja zmieni kierunek z jednego kontynentu na inny.

- To prawda, że nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnego miejsca. Wiemy jednak po orbicie stacji, że na pewno nie trafi w Polskę. Stacja uderzy między 43. stopniem szerokości geograficznej północnej, a 43. południowej. W Europie rejon od Turcji, Albanii, Bułgarii "w dół" może zostać trafiony - mówi dr Jakub Bochiński.

Zobacz także
 • Głosowanie podczas wyborów samorządowych 2018 Incydent wyborczy. Przypadki łamania prawa podczas wyborów - głos za flaszkę i niszczenie kart
 • Kandydat na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk podczas wieczoru wyborczego Miał być "Zysk dla Poznania", ale starczyło na 20 proc. Kandydat PiS przegrał z Jaśkowiakiem
 • Poznań. Niekontrolowany wystrzał pistoletu w gabinecie lekarskim. Kula przeleciała obok pacjentów Poznań. Lekarzowi w gabinecie lekarskim wystrzeliła broń. Kula przeleciała obok pacjentów
Komentarze (112)
Stacja kosmiczna Tiangong-1 wkrótce spadnie na Ziemię
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 35 razy 25

  Warszawa ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa ul. Nowogrodzka 84/86.

 • pan.szklanka

  Oceniono 24 razy 16

  Dzięki dwóm godzinom katechezy w tygodniu od przedszkola i jednej godziny fizyki od klasy siódmej, nad polską stacją kosmiczną nigdy nie stracimy kontroli.

 • tomasz.rze

  Oceniono 8 razy 6

  "Dotąd nie zdarzyło się, by części stacji zrobiły komuś krzywdę".
  Pierwszy raz nie zawsze musi być bezpieczny. Dziewice coś o tym wiedzą.

 • Natalia Kwapis

  Oceniono 7 razy 5

  Mur różańcowy skutecznie zabezpieczył Polskę przed atakami z kosmosu.

 • vomiting_frog

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe tylko czy trafią tam gdzie zaplanowali czy to naprawdę przypadek nie ćwiczenia.

 • Marcin Różyc

  Oceniono 3 razy 3

  Sztuczne wywoływanie paniki. To nie jest lądownik czy kapsuła. Satelita się zjara doszczętnie. Nawet dla "poszukiwaczy" nic tam nie zostanie. No może jakąś blaszka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje