Najkrwawszy zamach w historii kraju. W Somali zginęło 231 osób. Władze ogłosiły żałobę

231 osób zginęło, a blisko 300 jest rannych w najkrwawszym w historii Somalii zamachu, do którego doszło w stolicy kraju, Mogadiszu. Władze ogłosiły 3-dniową żałobę, a prezydent Mohamed Abdullahi Farmaajo zaapelował do mieszkańców o oddawanie krwi dla rannych.

Do podwójnego ataku doszło w sobotę wieczorem w Mogadiszu. Jak poinformowała tamtejsza policja, najpierw w pobliżu hotelu "Safari", na ruchliwym skrzyżowaniu, w dzielnicy, w której znajdują się instytucje rządowe, liczne restauracje i punkty handlowe wybuchła ciężarówka. Potężna eksplozja spowodowała zniszczenie kilku budynków. Dziesiątki pojazdów stanęły w ogniu.

Dwie godziny później do kolejnego wybuchu doszło w okolicy stołecznej Medyny.
Od rana służby ratunkowe przeszukują gruzowiska po zniszczonych budynkach. W okolice, w których doszło do zamachów, przybyły setki osób poszukujących swoich bliskich.

Jak dotąd nikt nie wziął odpowiedzialności za przeprowadzenie ataku. Także, uważana przez somalijskie władze za domniemanego sprawcę, związana z Al-Kaidą grupa al Shabaab, która regularnie przeprowadza zamachy zarówno w stolicy jak i innych regionach kraju. Celem al Shabaab jest odebranie władzy rządowi sprzymierzonemu ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Afrykańską i narzucenie bardziej restrykcyjnej interpretacji islamu. Rebelianci sprawowali kontrolę nad stolicą w latach 2007-2011. Oddali ją po nasileniu się walk. W usunięciu rebeliantów z większości terytorium Somalii pomogły siły pokojowe Unii Afrykańskiej.

Sobotni zamach był najkrwawszym atakiem w historii kraju. Somalijskie władze spodziewają się, że bilans ofiar może wzrosnąć. Wśród zabitych jest co najmniej czterech wolontariuszy Somalijskiego Czerwonego Półksiężyca. Organizacja poinformowała, że wciąż kilkoro jej wolontariuszy jest na liście osób zaginionych.

Atak potępiły Stany Zjednoczone.

Więcej o:
Komentarze (18)
Najkrwawszy zamach w historii kraju. W Somali zginęło 231 osób. Władze ogłosiły żałobę
Zaloguj się
 • jan_sobczak1

  Oceniono 14 razy 6

  Religia "miłości" znów w natarciu.
  Wyznawcy proroka pedofila wszędzie są tacy sami.

 • Pisul Maximus

  Oceniono 12 razy 2

  Gdy w danej populacji wzrośnie % ISLAMU to normą staną się takie zdarzenia.

  Jest nawet noblista który przewidział to ponad 30 lat temu. Doszedł do wniosku i poparł je dowodami że im większy % tym okrutniejsze i na większą skalę i zatem z większą liczbą zabitych.

 • rattus-rattus

  Oceniono 3 razy 1

  Ilość komentarzy pod tym newsem świadczy o wyjątkowym zainteresowaniu ;)

 • bobislaw.borboje

  0

  To pewnie emerytowani somalijscy piraci bez floty wojennej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX