Ta groźna odmiana dżumy zabija w 24 godziny i właśnie wydostała się poza Madagaskar

ALEXANDER JOE/AP

Groźna forma dżumy, która szerzy się na Madagaskarze, wydostała się poza granice kraju. Płucna odmiana tej choroby zabiła już co najmniej 42 osoby, setki chorują.

Podróż na Madagaskar jest śmiertelnie groźna. To jedno z najuboższych państw świata, ma poważne problemy z opanowaniem epidemii dżumy, donosi "Al-Jazeera". Tylko od września, oprócz co najmniej 42 zgonów, naliczono ponad 340 zachorowań.

Śmierć w taksówce

Podejrzewa się, że choroba rozprzestrzeniła się w sierpniu, kiedy to 31-letni mężczyzna zmarł w taksówce. Podejrzewano, że chorował na malarię. Podróżując z centralnych wyżyn w kraju, przejechał przez stolicę, Antananarywę. 

Okazało się, że mężczyzna choruje nie na malarię, a na najniebezpieczniejszą, płucną odmianę dżumy. Przed śmiercią zdążył zainfekować kilkoro ludzi, na których natknął się w stolicy.

Najgroźniejsza odmiana

Płucna odmiana dżumy, która nęka Madagaskar, roznosi się drogą kropelkową, więc bardzo łatwo jest o zarażenie. Może zabić chorego w 24 godziny - ostrzega BBC i informuje, że WHO wysłała na Madagaskar potężne ilości antybiotyków. Mają pomóc w walce z chorobą, która wybuchła z niespotykaną dotąd siłą.

Niestety, dżuma wydostała się już poza granice kraju. Jak napisał "New York Times", dotarła na Seszele, które są celem wielu turystów. Władze zapewniają, że robią wszystko, by choroba się nie rozprzestrzeniła.

Dżuma kojarzy się współcześnie głównie ze średniowieczem. W XIV w., wybiła ponad połowę Europy, czyli więcej niż 50 milionów ludzi. Była to jednak inna odmiana choroby, niż ta, która roznosi się na Madagaskarze. "Czarna śmierć" w średniowiecznej Europie była dżumą dymieniczą, czyli mniej śmiertelną i trudniej przenoszoną.

Znasz Zorkę 5 i Rubina? Sprawdź, jak dobrze pamiętasz marki z PRL-u
1/12Co sprzedawano pod marką 'Klubowe'?
Zobacz także
Komentarze (97)
Dżuma na Madagaskarze. Przedostała się na Seszele
Zaloguj się
 • grenlandzki-opos

  Oceniono 28 razy 22

  O, zaraz się okaże, że lekarze jednak są do czegoś potrzebni i sam Baszbora czy wlewy z witaminy C to może być niewystarczająca ochrona przed Dżumą.

 • kemor234

  Oceniono 23 razy 13

  Co tam malaria. W Polsce szerzy się PIS. I robią większe szkody.
  Ot choćby, nie pozwalają leczyć obywateli !!!!!!!!

 • justas32

  Oceniono 27 razy 11

  Módlmy się, aby dobry Bóg jak najszybciej zabrał wszystkich członków PIS do siebie - by się mogli pławić w niebiańskiej szczęśliwości. Może być dżuma ...

 • justas32

  Oceniono 14 razy 10

  My nie musimy się szczepić ani leczyć - przecież wybraliśmy Chrystusa na króla Polski, niech nas teraz leczy ...

 • koenzymq10

  Oceniono 20 razy 10

  To nie WHO tylko agenda Sorosa zrzuca broń biologiczną opłaconą przez Rotschildów. Mówię wam, nawet wiem, którędy dżuma nadlatuje. Pokazały mi to chemtrailsy.

 • pm7303

  Oceniono 15 razy 9

  Kurcze, mógł się facet przejść po Wiejskiej i pokasłać na Nowogrodzkiej, przynajmniej by dobry uczynek przed śmiercią zaliczył

 • matts06

  Oceniono 8 razy 8

  Zaraz gdzieś przeczytam, że to spisek NWO, reptilian, masonów czy kogo tam jeszcze by wytrzebić ludzi, albo ich zaczipować. Kwestia czasu :)

 • wagadudu

  Oceniono 8 razy 6

  3:10 do Dżumy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje