Stany Zjednoczone wycofują się z UNESCO. Powód? Poszło o "antyizraelskie uprzedzenia"

Siedziba UNESCO w Paryżu

Siedziba UNESCO w Paryżu (Francois Mori (AP Photo/Francois Mori, File))

Amerykański Departament Stanu zdecydował, że Stany Zjednoczone wycofają się z organizacji UNESCO. Kilka godzin później taką samą decyzję podjął Izrael.

W oświadczeniu wydanym przez Departament Stanu czytamy, że przyczyna decyzji o opuszczeniu UNESCO jest związana z - jak twierdzą USA - "antyizraelskimi uprzedzeniami" tej organizacji. Jednocześnie Waszyngton zadeklarował, że chce pozostać stałym obserwatorem UNESCO, ale nie na prawach członka.

Ta decyzja nie była łatwa. Odzwierciedla ona zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych opieszałością w przeprowadzeniu fundamentalnej reformy tej organizacji i kontynuacją antyizraelskich uprzedzeń w ramach UNESCO

- głosi oświadczenie Departamentu Stanu. Decyzja o opuszczeniu UNESCO ma wejść w życie z dniem 31 grudnia 2018 roku.

Przedstawiciele UNESCO wyrazili "głęboki żal" z powodu decyzji podjętej przez Waszyngton - dodała AFP.

USA wstrzymały już finansowanie UNESCO w 2011 roku, kiedy w poczet członków organizacji przyjęto Palestynę. Do tej pory amerykańskie wpłaty każdego roku pokrywały nawet jedną piątą całego budżetu agencji.

Decyzja Waszyngtonu nieprzypadkowo zbiegła się z nadchodzącymi wyborami nowego szefa UNESCO. Jednym z najpoważniejszych kandydatów do tego stanowiska jest były katarski minister kultury Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawari, znany ze swojego antyizraelskiego nastawienia.

Czym jest UNESCO?

UNESCO to wyspecjalizowana organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury. Powstała w 1946 roku w Londynie i do momentu wycofania się USA zrzeszała 195 państw, w tym Polskę. Siedzibą UNESCO mieści się dziś w Paryżu.

Sprawdzamy, czy Polacy są gotowi na łatwiejszy dostęp do broni. "Niewyszkolony Sebix..." [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Sprawdź, czy nie mylisz tych wyrazów. Błąd może cię sporo kosztować
1/14Osoba, która została dopuszczona do matury to:
Zobacz także
 • W Polsce powstał największy dzwon na świecie Największy dzwon na świecie powstał w Krakowie. Waży 55 ton
 • Bankiet w Pjongjangu z udziałem północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, jego żony Ri Sol Ju i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki
 • Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w obiektywie fotoreporterów
Komentarze (194)
USA wycofały się z UNESCO
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 21 razy 7

  No bo po co finansować jakąś tam kulturę i zabytki, Trump jak każdy prawak (powtarzam prawak nie prawicowiec) ma zamknięty umysł i 0 wyobraźnie, jemu wystarczą z kultury gołe cyce i bigmac

 • antybiurokrata

  Oceniono 22 razy 6

  Jaki anty-Izraelskie uprzedzenia?! Jak ktoś powie/napisze że nikt nie powinien np. mordować ludzi albo ich wysiedlać (nawet Izrael) to są to anty-Izraelskie uprzedzenia?

  Co to za walnięty totalitaryzm????

 • lubat

  Oceniono 13 razy 5

  "antyizraelskie uprzedzenia" UNESCO są tylko jednym z powodów wycofania się USA-ńców. Nie mniej ważnym powodem jest fakt, że nie mogą tej tej agendy ONZ kontrolować. Nie bez znaczenia jest też, że siedziba UNESCO (czytaj: kasa) jest nie w Ameryce, lecz w Paryżu.

 • kornel-1

  Oceniono 13 razy 5

  Jak widać z historii przedstawionej w artykule, nie poszło o antyizraelskie uprzedzenia a o antypalestyńskie uprzedzenia.

  ROTFL

 • maadzik3

  Oceniono 38 razy 4

  bardzo słusznie. po rezolucji UNESCO że Wzgórze Świątynne nie ma związków z judaizmem a jedynie z islamem wstyd do tego należeć

 • apep54

  Oceniono 20 razy 4

  "powody pozostają nieznane"...Nooo,jak się wybrało takiego "intelektualistę " na prezydenta to edukacja,nauka ,kultura idą w kąt. Wystarczyć muszą rakiety....

 • rooboy

  Oceniono 5 razy 3

  troche to smieszne, za za antyizrealskie uprzedzenia usa rezygnjja z UNESCO jeszcze za nim sam Israel to zrobila.. .

 • zlappande

  Oceniono 9 razy 3

  to dlatego, ze nikt nie chcial przyznac Trumpowi doktora honoris causa

 • tenare

  Oceniono 13 razy 3

  "Jednym z najpoważniejszych kandydatów do tego stanowiska jest oskarżany o antysemityzm były katarski minister kultury Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawari."

  Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawari może być co najwyżej oskarżany o antysyjonizm, a nie antysemityzm. Arabowie i Żydzi należą do tej same grupy ludów semickich, więc antysemityzm Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawariiego nie uszedłby na sucho wśród jego ziomków Arabów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje