"Nie ma rozmów z bezprawiem". Premier Hiszpanii odrzuca negocjacje z Katalonią. Jest ultimatum

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy opowiedział się w hiszpańskim parlamencie przeciwko rozmowom z władzami Katalonii na temat niepodległości.

Premier Rajoy argumentował, że nie można rozmawiać w sytuacji, gdy łamane jest prawo. - Nie jest możliwa mediacja między prawem demokratycznego państwa a nieposłuszeństwem, bezprawiem - mówił premier do parlamentarzystów.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego Katalonia zrobiła nagły krok w tył? Ekspert podaje trzy powody i tłumaczy, co dalej

We wtorek wieczorem premier Katalonii Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości. Ma ona charakter deklaratywny, a jej status prawny jest niejasny. Rzecznik katalońskiego rządu Jordi Turull wyjaśniał, że deklaracja niepodległości była "aktem symbolicznym", a oficjalna deklaracja musi zostać uchwalona przez kataloński parlament.

Jednocześnie Puigdemont zaproponował zawieszenie skutków deklaracji na czas negocjacji z rządem Hiszpanii.

Ultimatum Madrytu

Jak podaje EFE, rząd w Madrycie dał premierowi Katalonii Carlesowi Puigdemontowi pięć dni na formalną odpowiedź czy niepodległość została ogłoszona.

Formalne zapytanie ma poprzedzić ewentualne decyzje Madrytu wynikające z artykułu 155. hiszpańskiej konstytucji. Pozwala on na "przyjęcie niezbędnych środków, by zobowiązać region do przymusowego przestrzegania obowiązków" wynikających z konstytucji. W praktyce oznacza to przejęcie kontroli nad lokalną administracją. 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Termin ultimatum mija w poniedziałek.

Czy Katalonia będzie niepodległa? To scenariusz trudny do zrealizowania

Więcej o:
Komentarze (82)
Premier Hiszpanii odrzuca negocjacje z Katalonią
Zaloguj się
 • krikrikrikri

  Oceniono 19 razy 7

  Wszyscy politycy to pierd... hipokryci i tyle. Wszyscy. A ci którzy wierzą w demokracje są bezdennie głupi i tyle.

 • kimdongun

  Oceniono 6 razy 4

  Kosowo, głupcy Kosowo.
  Putin zacytował deklarację, którą przyjęły Stany Zjednoczone w związku z sytuacją w Kosowie. W dokumencie przewidziano, że deklaracje w sprawie niepodległości mogą być niezgodne z wewnętrznym ustawodawstwem krajów, jednak nie oznacza to, że doszło do naruszenia prawa międzynarodowego. „Sami napisali, trąbili na cały świat, zmusili do podporządkowania się temu wszystkich, a teraz są oburzeni. Czym?” – powiedział Putin.

 • tomtg123

  Oceniono 3 razy 3

  Sądzę, że kolejny bardzo duży błąd Madrytu. W ten sposób Rajoy napędza w Katalonii poparcie dla idei niepodległości regionu. Nie tylko to jest istotne , czy Puigdemont ogłosi niepodległość, ale też to ilu Katalończyków bedzie tej niepodległości (ogłoszonej dziś, albo jeszcze nieogłoszonej) po prostu chciało.
  Na Puigdemoncie historia Katalonii się nie zaczyna ani nie kończy.
  Jeśli Rajoy będzie głupi, to może i pokona Puigdemonta - ale na dłuższą metę straci dla Hiszpanii Katalonię.

 • usuniety-komentarz

  Oceniono 5 razy 3

  ""Nie ma rozmów z bezprawiem" powiedział Kim Dzong Un. Jaka jest zatem definicja demokracji?

 • kimdongun

  Oceniono 2 razy 2

  W czasie kilkugodzinnej wizyty w Serbii Lech Kaczyński usłyszał od serbskiego prezydenta Borisa Tadicia podziękowania za nieudzielenie poparcia proklamowaniu niepodległości Kosowa.

 • kimdongun

  Oceniono 6 razy 2

  Rada ministrów uznała niepodległość Kosowa . Za taką decyzją opowiadał się premier i szef MSZ. O powściągliwość apelował prezydent Lech Kaczyński i politycy PiS.

 • mrmouse

  Oceniono 18 razy 2

  Gdzie prawo ludzi do samostanowienia. Jeśli większość mieszkańców Katalonii chce niepodległości to rejon ten powinien być niepodległy. Argument, że jakoby inni obywatele Hiszpanii mają tu coś do powiedzenia jest kompletnie nietrafiony. Na tej zasadzie Rosjanie zawsze mieliby prawo do swojej supremacji nad Polską bo przecież jest ich więcej. Inna sprawa, że jest rzeczą wysoce dyskusyjną czy faktycznie Katalończycy dobrze by na takiej separacji skorzystali.

 • mateusztt

  Oceniono 1 raz 1

  A co jest bezprawiem, o tym decyduję ja ! Zabić wszystkich wrogów praworządności i demokracji.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  Niech wyśle wojsko na to ich "Zadnieprze".
  Ma jakieś szanse, bo Katalonii nikt nie wesprze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX