Katalonia odkłada decyzję o secesji w czasie. Miny demonstrantów mówią same za siebie

Tysiące Katalończyków zebrały się w sercu Barcelony, by usłyszeć deklarację niepodległości regionu. Ku zaskoczeniu wielu zebranych tamtejszy premier zaproponował jednak odłożenie decyzji w czasie.

Carles Puigdemont przedstawił swoją propozycję w katalońskim parlamencie we wtorek wieczorem. Jego przemówienia słuchały na ulicach Barcelony tłumy Katalończyków domagających się niepodległości. Wśród demonstrantów zebranych wokół Łuku Triumfalnego w stolicy Katalonii był reporter radia TOK FM Dionisios Sturis.

- Tysiące ludzi w wielkim skupieniu słuchały wystąpienia premiera. Za każdym razem, gdy padało słowo "niepodległość", słychać było okrzyki radości i gromkie brawa - relacjonował na antenie.

- Ale gdy Carles Puigdemont przedstawił w szczegółach swoją decyzję, przez tłum przeszedł odgłos zawodu. Ludzie zaczęli gwizdać i rozchodzić się do domów. Wydaje się, że rozwiązanie, jakie proponuje tutejszy lider, nie wywołało większego optymizmu - mówił Dionisios Sturis.

Rozczarowanie doskonale widać też na zdjęciach fotoreporterów AP. Na twarzach tłumnie zebranych Katalończyków maluje się przede wszystkim skupienie, ale i smutek.

Tymczasem jeszcze kilka dni temu na tych samych ulicach Barcelony panowała euforia, kiedy ogłoszono wyniki październikowego referendum. Przygniatająca większość głosujących opowiedziała się wówczas za secesją Katalonii.

Zobacz też: Dlaczego Katalonia zrobiła nagły krok w tył? Ekspert podaje trzy powody i tłumaczy, co dalej

Kryzys w Katalonii

Ponad tydzień temu - 1 października - w Katalonii zorganizowano referendum niepodległościowe, nieuznawane przez władze centralne w Madrycie. Według tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego głosowanie zarządzono wbrew ustawie zasadniczej.

Hiszpański rząd próbował zablokować październikowe referendum wszelkimi możliwymi sposobami. Konfiskowano urny i karty do głosowania, zamykano lokale referendalne. W niektórych miejscach brutalność policji i Gwardii Obywatelskiej doprowadziła do starć, w ruch poszły policyjne pałki i gumowe kule. Rannych zostało wówczas w sumie ponad 800 osób.

Ostatecznie frekwencja wyniosła 42,34 proc. - ponad 90 proc. głosujących opowiedziała się za secesją regionu. W świetle tych wydarzeń przez ostatnie dni wielu europejskich polityków apelowało do Katalonii o poszanowanie konstytucyjnych reguł Hiszpanii.

Łatwiejszy dostęp do broni palnej? Rozprawiamy się z argumentami zwolenników pomysłu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc.6]

Więcej o:
Komentarze (57)
Katalonia zawiesza deklarację niepodległości. Reakcje ludzi
Zaloguj się
 • artmedia9

  Oceniono 30 razy 6

  Artykuł jest tendencyjny. Pomija takie oto fakty:
  -przeciwnicy secesji zbojkotowali referendum, gdyby poszli do urn, to wyniki były w granicach 50/50
  -Katalonia gospodarczo tylko straciłaby na secesji, bo automatycznie wyszłaby z UE (a więc obcięcie funduszy unijnych, cła itd.)
  -w weekend w Barcelonie przeszła ogromna manifestacja zwolenników jedności Hiszpanii, prawdopodobnie większa niż poprzednia manifestacja jej przeciwników. To mówi samo za siebie. W sytuacji, gdy region jest podzielony niemal na pół, nie można podejmować takich dalekosiężnych decyzji.

 • polsz

  Oceniono 6 razy 4

  Bo w Europie prawo do własnego państwa przysługuje tylko muzułmanom. Nie mogą jednak mieć takiego państwa Baskowie, Katalończycy, Walonowie, Abchazowie, mieszkańcy Krymu, Włosi z północy czy Ślązacy. Wolno tylko Albańczykom z Kosowa

 • strzykwa5

  Oceniono 4 razy 4

  Żal bijący z artykułu świadczy o linii gazety wyborczej w tej sprawie?

 • june-of-44

  Oceniono 9 razy 1

  Na zdjęcia Katalończycy maja identyczne miny jak zwolennicy KOD - po tym gdy dowiedzieli się, że ich wielki guru-lider to zwykły alimenciarz i oszust z kucykiem.

 • arturo.k61

  0

  Mięczaki? czy Wielka Pol"y"tyka?

 • cyreliusz

  Oceniono 4 razy 0

  Dobrze by dostali po "tyłku" finansowo za oderwanie od Hiszpanii.

 • zenler

  Oceniono 8 razy 0

  Dzisiaj wszyscy w Europie powinnismy byc Hiszpanami. Miejmy nadzieje, ze rzad hiszpanski aresztuje wreszcie Carles Puigdemonta i innych waznych nacjonalistow katalonskich za probe zamachu stanu oraz zdrade panstwa poprzez przygotowania do oderwania waznej czesci Hiszpanii.
  ¡Viva España! ¡Viva el Rey! ¡Viva la Guardia Civil!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX