Kim Dzong Un właśnie przekazał swojej siostrze ogromną władzę. Kim jest 28-letnia Kim Jo Dzong?

Kim Dzong Un właśnie uczynił kobietę jedną z najważniejszych osób w kraju. Oczywiście wybór nie padł na pierwszą z brzegu kobietę, ale na siostrę północnokoreańskiego przywódcy, która otrzymała tym samym jeszcze większą władzę.

Kim Jo Dzong, najmłodsza córka byłego przywódcy Korei Kin Dzong Ila, zastąpiła swoją ciotkę na stanowisku członka Biura Politycznego Partii Robotniczej. To oznacza, że 28-latka weszła w skład najwyższego organu decyzyjnego w kraju - podaje BBC.

Co wiemy o Kim Jo Dzong?

Wcześniej Kim była m.in. wicedyrektorem Departamentu Propagandy i Agitacji, który zajmuje się przekazem ideologicznym w mediach, kulturze i sztuce. Siostra północnokoreańskiego przywódcy zaczęła się pojawiać w materiałach propagandowych po śmierci ojca Kim Dzong Ila i objęciu władzy przez Kim Dzong Una pod koniec 2011 roku. Kiedy w 2012 r. państwowa telewizja pokazywała nowego lidera kraju na otwarciu parku rozrywki w Pjongjangu, Kim Jo Dzong biegała pomiędzy rzędami oklaskujących go oficerów i generałów, sprawiając wrażenie, jakby dyrygowała całym wydarzeniem.

Od tego momentu Kim pojawiała się u boku brata podczas ważnych uroczystości państwowych - na koncertach czy podczas wręczania odznaczeń pilotom. Gdy w zeszłym roku siostra Kima stała się jedną z najważniejszych postaci na kongresie partii rządzącej, oczekiwanie, że wkrótce zajmie miejsce we władzach kraju, stało się powszechne. 

Tak się właśnie stało - awans Kim Jo Dzong do grona członków politbiura ogłoszono w sobotę na spotkaniu poświęconym przebudowie państwowych urzędów. Nowa funkcja siostry Kima to dowód na to, że rodzina Kimów trzyma władzę w Korei żelazną ręką - ocenia dziennikarz BBC Danny Savage.

 

Kobiety w patriarchalnej Korei Północnej rzadko zajmują wysokie stanowiska państwowe czy zostają dowódcami w strukturach armii, ale przechodzą szkolenie wojskowe. Są też kluczowym elementem podupadłej gospodarki tego kraju - podczas gdy mężczyźni zajmują przydzielone przez państwo stanowiska w fabrykach i urzędach, kobiety często zdobywają pieniądze na utrzymanie rodziny, handlując na czarnym rynku.

W przypadku Kim Jo Dzong jej nazwisko i bliska relacja z Kim Dzong Unem są ważniejsze niż zwyczaje kulturowe. - Osoby, które w teorii są jej przełożonymi, najprawdopodobniej w rzeczywistości muszą jej ustępować - mówił Michael Madden, ekspert w sprawach północnokoreańskiego rządu. Jego wypowiedź cytowała agencja Reutera.

Więcej o:
Komentarze (75)
Kim Dzong Un właśnie przekazał swojej siostrze ogromną władzę. Kim jest 28-letnia Kim Jo Dzong?
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 53 razy 29

  Jakie to szczęście, że nam to nie grozi, bo żyjemy bezpiecznie w opływającym w dobrobyt kraju nad Wisłą, którym mądrze i sprawiedliwie rządzi (nie myśląc o sobie ale o potrzebach wszystkich mieszkańców bez względu na wyznanie i kolor skóry) Panujący Nam Prezes Polski Jego Wysokość Jarosław Kaczyński, Brat Lecha Poległego w Zamachu Smoleńskim wespół z Prezydentem Polski Od Morza Do Morza Jego Jaśnie Wysokością Andrzejem Dudą (Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał) i Ich Lewą Ręką Najwybitniejszą z Premierów Wielkiej Polski Okresu Powojennego Beatą Szydło, Która Ma Syna Księdza!!! A czuwa nad nami Król Polski Jezus Chrystus i Jego Matka Przenajświętsza Panienka Maryja Zawsze Dziewica a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki!!!

 • maxthebrindle

  Oceniono 23 razy 15

  Podobno Jacuś Kurski negocjuje z tą panią umowę o wzajemnym szkoleniu kadr: towarzysze koreańscy będą się uczyć na materiałach TVP o JP2, jak pokazywać boga, zaś nasi z Wiadomości pojadą do KRL-D doszlifować umiejętności w zakresie redagowania pasków...

 • m.godwin

  Oceniono 13 razy 7

  Czyli była takim Kurskim w spódnicy.

 • lech2011

  Oceniono 10 razy 6

  Dynastia rodzinna opanowała całe państwo.
  Mafia to przy nich mały pikuś.

 • zbigniewmay

  Oceniono 10 razy 6

  W lewym gornym rogu to zapewne Nastepca Tronu

 • japka_putina

  Oceniono 7 razy 5

  Najbardziej podoba mi się lekko dwuznaczne stwierdzenie "...she may be the most powerful woman alive in North Korea".

 • bugaboo

  Oceniono 15 razy 5

  Zupelnie jak w rzadzie PiS

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 8 razy 4

  A ja myślałem, że ten na "zobacz zdjęciach" to Hatakumba. Ta fryzurka... Ale siostrę ma niezłą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX