Kampania na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej z Pokojową Nagrodą Nobla. Padają słowa o Korei

Broń atomowa "jest stałym zagrożeniem dla ludzkości i życia na ziemi". Międzynarodowa Kampania na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej otrzymała pokojową nagrodę Nobla.

Komitet Noblowski rozpatrzył kandydatury 318 osób i instytucji, w tym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku Międzynarodowa Kampania na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej (ICAN) otrzymała pokojową nagrodę Nobla. Kampania to koalicja organizacji pozarządowych z ok. 100 państw świata. Jej celem jest zakazanie posiadania broni nuklearnej na mocy prawa międzynarodowego.

W uzasadniano tej decyzji przedstawicielka Komitetu Noblowskiego wspomniała m.in. o programie nuklearnym w Korei Północnej.

- Żyjemy w świecie, w którym ryzyko wykorzystania broni atomowej jest większe, niż było od długiego czasu. Niektóre kraje unowocześniają swoje arsenały nuklearne. Istnieje realne zagrożenie że więcej państw spróbuje zdobyć broń atomową, co widać na przykładzie Korei Północnej - oświadczył Komitet Noblowski. Podkreślono, że broń atomowa "jest stałym zagrożeniem dla ludzkości i życia na ziemi".

Komitet zwrócił uwagę, że w analogiczny sposób społeczność międzynarodowa zgodziła się wprowadzić ograniczenia dotyczące min, zakaz używania amunicji kasetowej oraz broni chemicznej i biologicznej. - Tymczasem broń nuklearna, która jest dużo groźniejsza, nie została w ten sposób ograniczona - powiedziała przedstawicielka Komitetu.

Komitet podkreślił, że nie wystarczy skupić się na krajach pracujących nad Bronia atomową, jak Korea Płn. - Kolejny krok na drodze do świata wolnego od broni atomowej musi być podjęty z udziałem państw, które posiadają arsenał nuklearny - ocenił Komitet. 

Komitet Noblowski przypomniał, że symbol pacyfizmu (tzw. "pacyfka") powstał pod koniec lat 50. w ramach brytyjskiej kampanii na rzecz rozbrojenia nuklearnego. Wpisane są w niego litery N i D (od Nuclear Disarment) w alfabecie semaforowym.

Pokreślono też, że decyzja o takim a nie innym laureacie nagrody jest ugruntowana w testamencie Alfreda Nobla. Jednym z trzech kryteriów jest właśnie rozbrojenie i kontrola broni.

To ich rozważano jako kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla>>>

Więcej o:
Komentarze (115)
Pokojowa Nagroda Nobla dla Kampanii na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej
Zaloguj się
 • kormo

  Oceniono 32 razy 12

  Jestem autentycznie zaskoczony, że nagrody nie otrzymał, Człowiek Wolności, Człowiek Roku Forum Ekumenicznego w Krynicy, krynica mądrości, pokoju i cnót wszelakich, Emerytowany Zbawiciel Narodu - Premier Jarosław Kaczyński.
  Coś tu śmierdzi.

 • mooore

  Oceniono 24 razy 12

  to paradoks ale własnie dzięki broni nuklearnej o 75 lat nie było wojny światowej

 • justas32

  Oceniono 27 razy 9

  Pokojową Nagrodę Nobla powinni dostać - spleceni w braterskim pocałunku - Jarosław Kaczyński i Antoni Maciarewicz. Nikt tyle nie zrobił dla światowego pokoju co oni ...

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 16 razy 8

  "300 kandydatów do nagrody" - jak w punkowym klasyku:
  "wszyscy walczą o pokój,
  wszyscy walczą o pokój,
  wszyscy walczą o pokój,
  a się leje krew!"

 • czarna_zoska

  Oceniono 14 razy 6

  Jakie osiagnieca ma ta Kampania? Swiat sie zboroi na potege. Czy dzieki Kampanii zlikwidowano chic jedna glowice?

 • tomtg123

  Oceniono 9 razy 5

  Kampania na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej - bardzo piękne hasło, całkowicie nieskuteczna kampania z definicji. To tak jak marsz kobiet w proteście przeciwko seryjnemu gwałcicielowi na przykład - skuteczność jest zerowa.
  Żadne państwo nie zrezygnuje z atomu pod wpływem takiej kampanii - i chyba dobrze, bo jeśli ktoś by zrezygnował, to w pierwszym rzędzie zrezygnowałyby te państwa ktore i tak miałyby największe opory przed użyciem takiej broni, a z kolei wtedy najwięksi bandyci zyskaliby wtedy przewagę, byliby najsilniejsi i to oni dyktowali warunki.
  Chcemy świata w którym rządzą Putin i Kim - wystarczy skutecznie namówić wszystkich pozostałych do rozbrojenia.

 • diesel_poznan

  Oceniono 13 razy 5

  No to w niedzielę pełne tace się szykują, bo modły o brak nagrody dla WOŚP się spełniły. No i jedyna słuszna telewizja może dzisiaj śmiało mówić o tej nagrodzie.

 • petrucchio

  Oceniono 13 razy 5

  Hmmm... Rozumiem, że zasługą Kampanii jest głównie to, że istnieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX