Nobel z chemii przyznany. Dzięki ich odkryciu wnętrza cząsteczek nie mają już żadnych tajemnic

Nobla z chemii otrzymali w tym roku Jacques Dubochet, Richard Henderson oraz Joachim Frank. - Dzięki nim możemy dziś bardzo dokładnie obserwować ludzkie białko - tłumaczy Angelika Gumkowska z Centrum Nauki Kopernik.

Nagrodę Nobla przyznano naukowcom z USA i Szwajcarii za rozwój techniki mikroskopowej. Chodzi o tzw. mikroskopię krioelektronową, która pozwala np. oglądać białka w ich naturalnym środowisku w trzech wymiarach.

Na czym polega przełom? - Jak wiemy, mikroskopy pozwalają nam na oglądanie próbek w bardzo dużym przybliżeniu. Są wśród nich takie urządzenia, które pozwalają dziś wniknąć w głąb ludzkich komórek. Do tej pory można było je oglądać tylko mniej więcej na poziomie cząsteczek - tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl Angelika Gumkowska z laboratorium chemicznego Centrum Nauki Kopernik.

Mikroskopia krioelektronowa idzie o krok dalej. Dzięki niej widzimy już nie tylko ogólny kształt białek, ale bardzo dokładnie obserwujemy, jak rozkładają się w nich poszczególne atomy. I to w trzech wymiarach. To pozwoli z kolei np. na lepsze badanie leków, bo jeśli chcemy, by były skuteczne, musimy wiedzieć, w które dokładnie białko celujemy 

- tłumaczy ekspert. O jakich wielkościach mówimy? - Gdyby obserwowane białko było rozmiarów człowieka, to w takiej skali cały ludzki organizm miałby wielkość Księżyca - mówi Angelika Gumkowska.

Dodaje, że mikroskopia krioelektronowa była znana już wcześniej, ale do tej pory obserwacje utrudniały kryształki lodu, które powstawały w trakcie zamrażania próbek. Nagrodzeni Noblem naukowcy postawili zaś na błyskawiczne zamrażanie w ciekłym azocie - dzięki temu nic już nie rozprasza obrazu..

Noble 2017. Trwa tydzień noblowski

W tym roku wartość pieniężna nagrody jest większa niż w zeszłym roku o milion koron. Laureaci w każdej z kategorii otrzymają więc po 9 milionów koron, czyli prawie milion euro. Ponadto dostaną medal i dyplom.

Nazwiska zwycięzców tradycyjnie są ogłaszane w październiku, wręczenie wyróżnień odbywa się zaś 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora, Alfreda Nobla.

 

Nagroda Nobla z chemii

Nobel w dziedzinie chemii jest przyznawany od 1901 roku. Pierwszym laureatem został Holender Jacobus Henricus van 't Hoff. Nagrodzono go za odkrycie praw dynamiki chemicznej i ciśnienia osmotycznego w roztworach.

"Chemiczny" Nobel do tej pory został wręczony 108 razy 174 osobom, w tym jednemu naukowcowi - Frederickowi Sangerowi - dwukrotnie.

Z polskich uczonych uhonorowano Marię Skłodowską-Curie. W 1911 roku otrzymała nagrodę za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i pracę nad własnościami chemicznymi pierwiastków promieniotwórczych. Był to już drugi Nobel dla Polki.

Wcześniej, w 1903 roku, uczona została uhonorowana w dziedzinie fizyki, wraz z mężem Pierrem Curie i Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości odkrytym przez Becquerela.

Noble 2017 tylko dla mężczyzn

W tym tygodniu ogłoszono już laureatów nagrody Nobla w dwóch kategoriach. W dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali ją Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Yong za badania nad ludzkim "zegarem biologicznym".

Nobel z fizyki powędrował zaś do naukowców odpowiedzialnych za obserwacje fal grawitacyjnych. Byli to Rainer Weiss, Barry C. Barish oraz Kip S. Thorne.

Zobacz też: Nobel z fizyki za obserwację fal grawitacyjnych. "Sięgniemy do samego Wielkiego Wybuchu"

Tłumaczymy, jak działa ruch "Stop NOP". "Bierzemy filmy z Nicolasem Cage'em..." [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (34)
Nobel z chemii 2017
Zaloguj się
 • fezuj

  Oceniono 14 razy 10

  Aż przykro patrzeć na to, jak coraz bardziej uciekają nam rozwinięte kraje. Ta przepaść coraz bardziej rośnie. Niestety, w Polsce obecnie pielęgnuje się ciemnotę i zacofanie, a w szkole zamiast matematyki, fizyki, chemii czy informatyki zwiększa się liczbę godzin historii i religii. :-(

 • pan.szklanka

  Oceniono 13 razy 9

  Pominięcie Cezarego Gmyza z jego badaniami nad nieoznaczonością trotylu, ktorego nie było a był, jest najlepszym dowodem na spisek koncernów farmaceutycznych i przenoszenie autyzmu drogą kropelkową.

 • antropoid

  Oceniono 12 razy 8

  A W POLSCE nagrody państwowe idą do Torunia - na "geotermię", której nigdy tam nie zobaczą...

 • flat_hu

  Oceniono 14 razy 4

  A ile Nobli dostała WIELKA POLSKA?

  <i kiedy kurna w końcu zaczniemy uczyć fizyki, chemii i matematyki w szkołach a nie historii i geografii??>

 • wujekdolf

  Oceniono 5 razy 3

  eee tam - pisiornia 500+ dalej powie że Ziemia jest płaska albo bóg ją w 6 dni zrobił a siódmego nie można pracować tylko do kościółka i na klęczkach. :)

 • arturo.k61

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawostką jest to, że nie ma nagrody Nobla w dziedzinie: Matematyka...
  Jest tu tzw. Medal Fieldsa :-)

 • hanyszameryki

  Oceniono 4 razy 2

  Kiedy nobel dla Putina za sklonowanie Krystyny Pawlowicz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX