Komentarze (99)
Nagroda Nobla z fizyki za fale grawitacyjne. Laureatami Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • matt7893

  0

  Najlepsza metoda wykrywania fal gravitacyjnych wydaje sie interferencja swiatla a interferencja fal materii i tzw. Trojanskie koty Schrödingera. Nalezy wzbudzic atomy Rydberga do kwanowych orbit nawet o wielkosci okolo 1metra i czestosci obiegu 1 Hz. Oczywiscie takie stany atomowe moga istniec jedynie w temperaturze absolutnego zera i w warunkach absolutnego ekranowania wszelkich pol pozostalosciowych jek np. magnetyczne ziemskie. Trojanskie Koty Schödingera to superpozycje dwoch tzw. Paczek Trojanskich htt p://w ww.rp.pl/artykul/432638-Elektron-jak-planetoida-trojanska--.html ktore obiegajac jadro atom wodoru w przeciwnych kierunkach dwa razy na okres interferuja ze soba tworzac prozki interferencyjne fal materii. Poniewaz obiegaja one jadra miliony razy przesuniecie prozkow akumuluje sie tak jakby elektrony byly w ramionach interferometru o wielkiej dlugosci ramion stad gigantyczna czulosc takich kotow. Poniewaz rowanie Schrodigera na czasoprzstrzeni Einsteina zawiera tzw. pochodne kowarianne funkcji falowej, te zwiera wspolczynniki nie-tensora koneksi afinicznej a te pole tensora mterycznego fala grawitacyjna produkujaca zmienne w czasie pole tensora metryczengo powoduje zmiane interferencji prazkow fal materii. LIGO nie uzywa tej metody poniewaz jescze nie umie produkowac atomow Rydberga o wielkosci 1 metra w temperaturze zera bezwzglednego i calkowitego ekranowania sladowych pol zaburzajacych.

 • gregu2222

  Oceniono 6 razy 0

  Na ch.. te badania. Szkoda pieniędzy.
  A wystarczyło dać na tacę i dowiedzieć się od księdza o co chodzi w tym wszechświecie i w dodatku jak z tym żyć.
  I wyszłoby dużo taniej.

 • gaz-wegaz

  Oceniono 6 razy 0

  No i znowu nie Sheldon Cooper :(

 • marecky666

  Oceniono 3 razy -1

  Czy przypadkiem juz 11 lat temu nie przyznano za podobne odkrycie NN?

 • Black Swan

  Oceniono 3 razy -3

  "pochodziły ze zderzenia dwóch czarnych dziur. Zajęło im 1,3 miliarda lat, by dotrzeć do detektora LIGO"

  a w jaki sposób ustalono źródło pochodzenia tych fal ? Skąd wiadomo, że te konkretne fale wygenerowało zderzenie dwóch czarnych dziur a nie np. jedna eksplozja supernowej?

 • losiu4

  Oceniono 3 razy -3

  jak to pięknie że człowiek wykorzystuje dar rozumu dany mu przez swego Stwórcę i realizuje Jego przykazanie, by iść i czynić sobie ziemię (wszechświat znaczy) poddaną. Co też czyni przez poznawanie tegoż wszechświata, czyli Bożego dzieła danego nam, Jego dzieciom w posiadanie :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • x1anonim

  Oceniono 7 razy -3

  Halton Arp podłożył nogę teorii wielkiego wybuchu. Ten naukowiec z zespołu Hubla doszedł do wniosku że świat jest stabilny i nie ma problemu wtedy z "niewidoczną materią". Zamiast pochylić się nad ciekawymi argumentami przez niego wysuwanymi zwolniono go z uczelni i odebrano czas w obserwatoriach. Przyczyną kłopotów jest ostracyzm środowiska astronomów których pomyślność byłaby solidnie nadwerężona gdy ich prace mniej lub bardziej przyklejane były do mainstreamowego wyobrażenia świata. Byłoby głupio spojrzeć rzeczywistości w twarz po rzędach nic nie wartych Nobli

 • bateaux-mouches

  Oceniono 8 razy -4

  Wierzymy tutaj wszystkim we wszystko na slowo, szczegolnie, ze zajmowali sie nauka ( po mojemu znaczy sie byli/sa naukowcami) i ze gdziekolwiek nauczali. Przedstawcie w takim razie prosze fale grawitacyjne antoniego macierewicza i jaroslawa kaczynskiego od czasow wielkiej eksplozji.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 11 razy -7

  To nie żadne fale grawitacyjne, to tylko Ponbóczkowi się pierdnęło

 • Marcin Zmarca

  Oceniono 12 razy -8

  Ni ma to wynbuch ni ma to, ino jest stowrzenie, ino. Zawrzdy słowo było na sam wpierw i ciało.

 • sztucznypolak

  Oceniono 17 razy -11

  "- Fale grawitacyjne w gruncie rzeczy są falami czasoprzestrzeni. To nie są fale jakiegoś ośrodka materialnego, jak np. fale na wodzie. To zmarszczki, które rozchodzą się w całym wszechświecie - tłumaczy Błoniarz-Łuczak."
  I wszystko jasne!
  Uwielbiam naukowy belkot. Sam przez wiele lat zajmowalem sie nauka i nauczaniem na UW. I wiem jak trudne jest wytlumaczenie czegos laikowi.
  Ale jesli sie nie potrafi, to lepiej tego nie robic.

 • dorbi

  Oceniono 19 razy -15

  Bzdura. Nie ma fal grawitacyjnych. To największy przekręt ostatnich lat. Największy błąd Einsteina to przypisywanie atrybutów do przestrzeni, która de facto ich nie ma. Nie da się zsynchronizować dwóch laserów. To jest niemożliwe. Jak można mierzyć fale grawitacyjne ze zdarzeń odległych o miliardy lat świetlnych, a nie brać pod uwagę, że siedzimy na wielkiej kupie grawitacji ziemskiej? Nie da się tego udowodnić. Ponadto nie wierzę w Nobla odkąd dostał go Obama. W przypadku LIGO jest ogrom opracować negujących ich obserwacje i wyniki ale kasa została wydana i nagroda musi być... Einstein mimo woli otworzył puszkę Pandory w nauce. Dlatego dzisiaj Nobla dostają goście opowiadający bajki, a gawiedź się cieszy.

 • mitki

  Oceniono 16 razy -16

  Jak po falach można sprawdzić co dzieje się po drugiej stronie? To tak jakby po falach na Bałtyku stwierdzić, czy Szwedzi mają srakę. Ale próbować trzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX