"Droga do niepodległości została otwarta". 90 proc. głosujących za oderwaniem Katalonii

Szef katalońskiego rządu już w niedzielę późnym wieczorem ogłosił sukces referendum niepodległościowego. W nocy podano wyniki głosowania - za niepodległością było 90 proc. głosujących. - Żadnego referendum nie było - odpowiada Madryt.

W referendum zebrano 2 miliony 262 tysiące głosów z 5 milionów 300 tysięcy uprawnionych - czyli frekwencja wyniosła 42 proc. Dane są niepełne, bo policja zamknęła prawie 400 lokali referendalnych i zarekwirowała urny z głosami. Dziewięćdziesiąt procent uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością regionu. 

Lider Katalonii Carles Puigdemont poinformował, że niezwłocznie przedstawi rezultaty głosowania parlamentowi w Madrycie. Według niego droga do jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Katalonię "właśnie została otwarta".

W tym dniu, pełnym nadziei i cierpienia, zdobyliśmy prawo do stworzenia własnego, niepodległego kraju w formie republiki. Rząd w Madrycie zapisał dziś niechlubną kartę w historii relacji z Katalonią

- powiedział Puigdemont w specjalnym telewizyjnym orędziu.

Puigdemont zwrócił się do Brukseli o pomoc w obronie Katalończyków. - Unia Europejska nie może dłużej odwracać od nas głowy. Jesteśmy Europejczykami, którym ograniczono prawo i wolność - mówił polityk.

"W Katalonii nie odbyło się referendum niepodległościowe"

Tymczasem władze w Madrycie konsekwentnie utrzymują, że żadnego referendum nie było. - Nie zamierzam zatrzaskiwać żadnych drzwi. Nigdy tego nie zrobiłem. Zawsze oferowałem otwarty i szczery dialog. Ale zawsze zgodnie z literą prawa i bez wykraczania poza ramy demokracji - powiedział w niedzielę premier Mariano Rajoy.

- W Katalonii nie odbyło się referendum niepodległościowe. Wszyscy Hiszpanie mieli okazję się przekonać, że państwo prawa wciąż jest silne - oświadczył szef hiszpańskiego rządu.

Zobacz też:

Referendum w Katalonii

Niedzielne referendum niepodległościowe w Katalonii od początku jest nieuznawane przez władze centralne w Madrycie. Według rządu i tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego głosowanie było nielegalne, stąd policja oraz gwardia narodowa zamykały lokale wyborcze oraz konfiskowały urny i karty do głosowania

Zdecydowana i momentami brutalna akcja policji doprowadziła do zamieszek. W ruch poszły gumowe kule i policyjne pałki. Liczba rannych w niedzielę wieczorem wynosiła w sumie ponad 840 osób.

Zobacz też: Katalońscy policjanci przepychali się z gwardią narodową. Nie blokowali głosowania

Więcej o:
Komentarze (424)
Referendum w Katalonii. Wyniki głosowania
Zaloguj się
 • alfalfa

  Oceniono 43 razy 21

  Każda dyktatura uważała, że broni swojego dyktatorskiego prawa. Stąd się biorą rewolucje.
  A.

 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 11

  " Żadnego referendum nie było - odpowiada Madryt."
  -----
  Jakim kretynem i prymitywem trzeba byc, by po takiej masakrze jaka zgotowali ludziom, twierdzic, ze referendum nie bylo?

  Mariano Rajoy stosuje metody i instrumenty, niczym nasz rodzimy kaczy gnom i jego marionetki.

  PODZIAL PANSTWA ZOSTAL POGLEBIONY NA WIEKI!

  Tego dnia Katalonia, Hiszpania ani swiat wam nie zapomna.

 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 11

  Nasze ministerstwo spraw zagranicznych w tak dramatycznych chwilach dla Hiszpanii i Katalonii, informuje o wizycie Maltańczyka i o rzuceniu krążka na meczu hokejowym. Węgry-Polska..Brawo Wiciu.

 • adam1967r

  Oceniono 26 razy 10

  Madryt nie chce dac sie odciac od dojnej krowy. Tak w Kastylii jak i na Mazowszu i Podkarpaciu nieroby pasozytuja na pracujacych regionach

 • d3th

  Oceniono 17 razy 9

  To ja proponuję reaktywacje i ogłoszenie niepodległości Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Tak można by całą Europę rozczłonkować

 • maaac

  Oceniono 8 razy 6

  Ile osób potępiających dziś Katalończyków śpiewało lub słuchało "Mury" Kaczmarskiego?
  HttpS://pl.wikipedia.org/wiki/Mury_(piosenka)

 • absurd

  Oceniono 16 razy 6

  Wola ludu jest najwyższym prawem. Inna rzecz, że czasem lud jest głupi, ale to też jego prawo.

 • gnaszyn70

  Oceniono 18 razy 6

  A co głąby z Brukseli na to?Przyklasną jak w przypadku Kosova?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX