Papież Franciszek oskarżony o szerzenie herezji. Pierwszy taki przypadek od 1333 roku

Papież Franciszek oskarżony o szerzenie herezji

Papież Franciszek oskarżony o szerzenie herezji (Andrew Medichini (AP Photo/Andrew Medichini))

Kilkudziesięciu katolickich myślicieli i duchownych ostro sprzeciwia się reformatorskim zapędom papieża - podała telewizja CNN. Ich oskarżenia bezpośrednio nie zagrażają głowie Kościoła, ale mogą być paliwem dla przeciwników Franciszka.

List nie oskarża samego Franciszka o bycie heretykiem, lecz o szerzenie heretyckich poglądów na sprawy małżeństwa, moralności i eucharystii. Trafił już do papieża, ale ten na razie na niego nie odpowiedział. 

Czym "naraził się" papież Franciszek?

Sprzeciw wzbudziła szczególnie adhortacja papieża Franciszka, "Amor Laetitia" ("Radość miłości"), która otwiera możliwość przyjmowania komunii przez osoby po rozwodzie.

Sygnatariusze listu piszą o "epokowym wydarzeniu", który nie miał miejsca od 1333 roku, kiedy papież Jan XXII został skrytykowany za twierdzenie, że dusze zmarłych nie spotkają Boga do czasu Sądu Ostatecznego. 

Kim są sygnatariusze listu?

Popierający list to osoby, którym już dawno nie jest po drodze z Watykanem (już papież Jan Paweł II był dla nich zbyt postępowy). Najwyżej postawionym duchownym jest biskup Bernard Fellay, przełożony Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X. Jest też były prezes watykańskiego banku Ettore Gotti Tedeschi.

W opinii ekspertów list to paliwo dla przeciwników reformatorskich zapędów Franciszka. Prof. Robert Wister, historyk Kościoła, zwraca uwagę, że list trafi do wielu odbiorców. - 900 lat temu większość katolików była niepiśmienna. Dziś każdy jest na Twitterze - powiedział dziennikarzom CNN.

Ekspert podkreśla, że papież Franciszek, mimo że budzi opór konserwatystów, cieszy się dużą sympatią wiernych, którzy postrzegają go jako papieża, który odpowiada na wyzwania naszych czasów. 

ZOBACZ TEŻ: Spór między Katalonią a rządem w Madrycie się zaostrza. Autonomia oskarża Hiszpanię o agresję

Rozpoznasz stare programy TVP po ich opisach? [QUIZ]
1/11To był program przyrodniczy, prowadzony przez dyrektora wrocławskiego zoo i jego żonę. Jaki był jego tytuł?
Zobacz także
Komentarze (297)
Papież Franciszek oskarżony o szerzenie herezji
Zaloguj się
 • window_licker

  Oceniono 66 razy 52

  Rozwodnik komunii przyjmować nie może ale ksiądz pedofil może... ksiądz żyjący w związku z kobietą może... ksiądz żyjący w związku z mężczyzną może... ksiądz alkoholik może... malwersant może... i nie ma wcale znaczenia, że odprawią msze w stanie grzechu stałego... tak to jest... zakazy i nakazy dla owieczek... dla Wielebnych Pasterzy hulaj dusza piekła nie ma... najwyżej kumpel w sukience da rozgrzeszonko na zaś...

  Aleleujaaaaaaaa!

 • krynolinka

  Oceniono 73 razy 51

  Galileusz i kościół. Kościelna Inkwizycja w 1616 r. wydaje orzeczenie, że teza, iż Słońce jest w centrum Wszechświata, a Ziemia się wokół niego obraca, jest sprzeczna z Biblią. Galileusz był człowiekiem religijnym, uległ kościelnej presji i wyrzekł się w 1633 r. kopernikanizmu. Sam Kopernik został zdjęty z indeksu dopiero w 1757 r., a Galileusza Kościół zrehabilitował w 1822 r. To tylko tak w kontekście herezji. Świat mądrzeje ale znacznie wolniej niż byśmy oczekiwali.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 62 razy 34

  A to rozwiedzeni nie mają prawa jeść opłatka? Wow, a to rzeczywiście herezja... Szkoda tylko że wsadzanie łapy klechy do spodni kilkuletniego dzieciaka jakoś autorom listu nie przeszkadza?

 • lonkisz

  Oceniono 43 razy 27

  "Kilkudziesięciu katolickich naukowców..."
  Naukowcy w katolicyzmie. Brzmi jak urywek z kabaretu.
  - Uwłacza nauce jako takiej.

 • miroslaw.apanel

  Oceniono 26 razy 22

  Herezja Franciszka dotyczy sposobu nauczania wierzenia katolickiego: wiara w Boga czy wiara w system kościelny uzurpujący sobie dogmatami pierwszeństwo do WIARY. W prosty sposób tłumaczy to jak Chrystus wpadł do świątyni i wywracając stoły handlarzy dewocjonaliami ogłosił to miejsce wolnym od kiermaszów i targów, zwracając świątynię dla modłów i egzekwii...

 • buehacz

  Oceniono 26 razy 20

  Świetny przykład na to, jak religia pozwala milionom zachowywać się w sposób, który pojedynczą osobę zaprowadziłby do wariatkowa. Gdybym wypowiedział kilka zaklęć nad kaszanką z grilla i twierdził, że jest to teraz ciało mojego zombie boga, to sama rodzina zadzwoniłaby po pogotowie. Ale jak koleś w oficjalnym mundurku organizacji, przypominającym stroje raczej kobiece, wypowie kilka słów nad wafelkiem i twierdzi, że jest to teraz ciało boga-człowieka i zaprasza ochoczo do kanibalizmu, to jest to wielka tajemnica wiary.

 • czarna_zoska

  Oceniono 23 razy 19

  Krycha tez podpisala?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje