Naukowcy odkryli Octlantis - miasto ośmiornic. Tam łączą się w pary, a czasem eksmitują

Ośmiornice stworzyły na dnie oceanu konstrukcje, którą naukowcy porównują do miast. Zdaniem badaczy żyjące tam osobniki socjalizowały się przez pokolenia.

Międzynarodowa grupa biologów odkryła, że życie ośmiornic u wybrzeży Australii wcale nie jest tak samotnicze, jak dotychczas sądzili. Mowa dokładnie o gatunku Octopus tetricus, zwanym popularnie "ośmiornicą ponurą" (ang. gloomy octopus). Żyje on w Zatoce Jervis i potrafi tworzyć coś na kształt miast. 

- Ich zachowania można porównać do złożonych stosunków społecznych, jakie obserwujemy u kręgowców - opisuje prof. David Scheel, który kierował badaniami.

Do tej pory znana była tylko jedna podobna struktura, którą ośmiornice stworzyły wokół metalowej konstrukcji zatopionej na dnie Zatoki Jervis. Nazwano ją Octopolis (octo- od ośmiornicy, zaś polis to greckie określenie miasta). Tam ośmiornice znajdowały schronienie przed drapieżnikami: rekinami czy fokami. Badacze myśleli, że to jedyne takie miejsce.

Okazało się, że nie. "Podwodni architekci" po drugiej stronie zatoki stworzyli coś, co naukowcy ochrzcili mianem Octlantis (w nawiązaniu do Atlantis - mitycznej krainy zatopionej przez kataklizm). Na grafice powyżej widać schemat takiego miasta ośmiornic. Jest podzielone na kilka stref, jakby domów. Te są otoczone ścianami, zbudowanymi z muszli małży i przegrzebków, czyli pozostałości posiłków ośmiornic. Kropki w pobliżu skał to coś na kształt pokojów: legowiska - zajęte albo chwilowo puste. 

Chociaż cała ta struktura ma zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo, ośmiornice bywają też agresywne, samce chętnie "eksmitują" się nawzajem z legowisk. Naukowcy dopiero badają, skąd w nich tyle agresji.

Zdaniem biologów ośmiornice żyjące w opisanym przez nich skupisku musiały się "socjalizować" przez wiele lat, z pokolenia na pokolenie. Przyznają, że takie społeczności ośmiornic to nadal jednak rzadkość. W zatoce u wybrzeży Australii powstały prawdopodobnie ze względu na obfitość pożywienia, a zarazem ograniczoną liczbę miejsc, w których ośmiornice mogą spokojnie żyć.

Zobacz też: Orzechy arachidowe znajdziesz w prawie każdym produkcie spożywczym. Dlaczego?

Komentarze (49)
Octlantis - miasto ośmiornic w Zatoce Jervis
Zaloguj się
 • pi.mi

  Oceniono 14 razy 12

  Na Nowogrodzkiej w Warszawie też jest skupisko postPZPRowskich ośmiornic.
  I innych bezkręgowców moralnych...

 • freud1

  Oceniono 15 razy 9

  Juz nie moge sie doczekac ladowania na jowiszowej Europie i zbadania tego co kryje sie w jej oceanach. Bo biorac pod uwage wystepujaca w biologii konwergencje...

 • speedy13

  Oceniono 10 razy 4

  >>Zdaniem biologów ośmiornice żyjące w opisanym przez nich skupisku musiały się "socjalizować" przez wiele lat, z pokolenia na pokolenie.

  Intrygujące, w kwestii tego "z pokolenia na pokolenie". Ośmiornice żyją generalnie krótko, samce giną wkrótce po wykonaniu swoich obowiązków małżeńskich, samice z reguły opiekują się złożonymi jajami, napowietrzając je i oczyszczając z osadów, ale krótko po wykluciu jaj zdychają i one. Nie mogą więc za strasznie uczyć niczego swoje młode.

 • arturo.k61

  0

  Całkiem niezłe skupisko ośmiornic to mamy na Wiejskiej chyba? ;-)
  i same drapieżniki... dobrze wykarmione!

 • flying_ben

  0

  "skąd w nich tyle agresji."? Porachunki mafijne przecież, nomen omen: "Ośmiornica"!

 • mahok

  0

  Ci naukowcy powinni pogadać z tymi z artykułu o zachowaniach seksualnych osmiornic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX