Jest wniosek o kary finansowe dla Polski za wycinkę w Puszczy. "Ryzyko nieodwracalnych szkód"

Coraz bardziej realna wydaje się perspektywa nałożenia kar finansowych na Polskę za prowadzenie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Wniosek trafił do Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja Europejska wysłała wniosek do unijnego Trybunału o nałożenie kar finansowych na Polskę za złamanie zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Bruksela nie określiła wysokości kary, pozostawiła to do decyzji sędziów Trybunału. Teraz Polska ma cztery dni, by odnieść się do zarzutów.

Pod koniec lipca wiceprezes Trybunału wstępnie przychylił się do wniosku Brukseli i nakazał wstrzymanie prac w Puszczy do czasu rozpatrzenia pozwu Komisji przeciwko Polsce, co może potrwać około roku.

"Ryzyko wyrządzenia nieodwracalnych szkód w Puszczy"

Komisja wnioskując o wydanie zakazu wyrębu argumentowała, że istnieje ryzyko wyrządzenia nieodwracalnych szkód w Puszczy Białowieskiej, że zagrożone są chronione gatunki. Tłumaczyła, że zanim Trybunał orzeknie, czy Polska łamie unijne prawo, powinien nakazać wstrzymanie wycinki.

W tej sprawie w poniedziałek w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie i obie strony - Bruksela i Warszawa przedstawiły swoje racje. Minister środowiska Jan Szyszko tłumaczył, że Polska podporządkowała się nakazowi wstrzymania wycinki, a prace w Puszczy są prowadzone tylko w miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Tę argumentację odrzucała prawniczka Komisji Europejskiej. Katarzyna Hermann mówiła, że wycinka jest prowadzona na terenach, które nie stanowią zagrożenia dla porządku publicznego. Zaprezentowała też mapy i zdjęcia satelitarne, by pokazać skalę wyrębu.

Więcej o:
Komentarze (147)
Puszcza Białowieska. Jest wniosek o kary finansowe dla Polski za wycinkę
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 34 razy 26

  Mówcie co chcecie PiSowcy i atakujcie kogo chcecie ale PRAWDA jest taka:

  1. UE może nałożyć karę finansową za KAŻDE 1 drzewo z osobna które zostało wycięte gdy był "zakaz" o wstrzymaniu wycinki.
  2. Tą karę zapłacą PODATNICY czyli my a nie rząd PiS.
  3. Kara może wynieść kilka milionów euro od której NIE MA "nie zapłacimy bo NIE".
  4. To jest tylko opinia w sprawie wstrzymania wycinki !!!! Postępowanie przeciwko Polsce dalej się toczy o bezprawną wycinkę drzew za którą możemy dostać (pod warunkiem uznania racji UE przez TS) nawet kilkanaście milionów euro.

 • maxthebrindle

  Oceniono 23 razy 19

  Dobra Zmiana w XXI wieku: oni nam zdjęcia satelitarne, my im Szyszkę...

 • polakadam

  Oceniono 26 razy 18

  Przewodniczącym Akademii Nauk ZSRR w latach 50-tych był profesor Trofim Łysenko - naukowiec i przyrodnik o uznanym dorobku. Miał niestety jedną idee fixe którą zachował do końca życia: uważał genetykę za pseudonaukę i niszczył kolegów naukowców, którzy usiłowali mu wytłumaczyć niesłuszność jego stanowiska. Profesor Jan Szyszko jest takim polskim Łysenką. Prędzej czy później młodzi przyrodnicy obnażą niesłuszność jego stosunku do przyrody i zostanie w niesławie usunięty ze stanowiska.

 • plendz

  Oceniono 29 razy 17

  Nadszyszkownik napcha kieszenie, a podatnika zapłaci za to kary. Kwintesencja podłej zmiany (właściciela przez pieniądze)

 • 174pit

  Oceniono 20 razy 16

  No, teraz to pisiory mordy wydrą. Będą teraz wyliczać wszystkie rzeczywiste i urojone krzywdy, jakich Polska i Polacy doznali przez ostatnie tysiąclecie.
  A na koniec się obrażą i wyprowadzą Polskę z Unii

 • a.s.101

  Oceniono 25 razy 15

  Jeśli zostaną nałożone na Polskę kary finansowe, to opozycja winna oskarżyć Szyszkę za działalność na szkodę Państwa i to zarówno drogą via prokurator, jak i z oskarżenia prywatnego za narażenie wpłaconych podatków.
  Chyba opozycja nie prześpi tej sprawy!!!

 • Krystyna Kasinska

  Oceniono 19 razy 15

  Kary niech płacą ci co zarabiali na wycince puszczy. Płacę na wwf , tylko czy to ma sens jak klecha dusi rysia a szyszko niszczy przyrodę.Co mam myslec o ludziach, którzy powinni byc przykładem.

 • Oceniono 24 razy 14

  Wszystko fajnie tylko że to my wszyscy podatnicy zapłacimy z naszych podatków a ci co tną śmieją się co zarobią na tym idzie tu logika? Takich ludzi pod trybunał powinno się dać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX