Żubr przeszedł przez Odrę, zastrzelili go niemieccy myśliwi. "Niepojęte", "zwyciężył strach"

Żubr odstrzelony przez myśliwych w Niemczech

Żubr odstrzelony przez myśliwych w Niemczech (Fot. facebook.com/rbb24.de)

Samotny żubr miał być widywany w lasach woj. lubuskiego od kilku lat. W tym tygodniu zwierzę przeszło na niemiecką stronę granicy i niemal od razu zostało zabite. Lokalne władze się tłumaczą, a mieszkańcy są oburzeni.

Żubr spaceruje po drodze krajowej w Owczarach - informowała jeszcze w środę "Gazeta Lubuska". Zwierzę udało się uchwycić na nagraniach mieszkańcom. Wcześniej widziano je na terenie Parku Narodowego Ujście Warty, zaś żubr w regionie miał żyć już od trzech lat.

Mieszkańcy widzieli jeszcze, że żubr udał w kierunku Odry i zastanawiali się, czy przekroczy granicę. Najprawdopodobniej to właśnie tego osobnika zauważono później w miejscowości Lubusz (niem. Lebus), która znajduje się tuż przy granicy na Odrze, między Frankfurtem a Kostrzynem.

Tam wielkie zwierzę zaniepokoiło lokalne władze. Uznano, że może być niebezpieczne dla mieszkańców oraz ruchu na drogach i podjęto decyzję o odstrzeleniu żubra - podaje regionalny portal bb24.de.

Najpierw władze sprawdziły, czy żubr nie uciekł z hodowli. W tym czasie próbowano odizolować żubra. Do wieczora nie udało się jednak znaleźć ani właściciela, ani weterynarza z odpowiednim środkiem usypiającym. W końcu uznano, że nie ma innej możliwości niż odstrzał zwierzęcia. 

Dlatego polecono lokalnym myśliwym zabić żubra. - Strach wziął górę - komentuje lokalny portal.

W komentarzach pod materiałem lokalnego portalu na Facebooku przeważają głosu oburzenia od mieszkańców."Głupota", "niepojęte", "nie do wiary", "dlaczego nie mogli go uśpić lub zostawić w spokoju" - piszą czytelnicy. Krytykują też pomysł, by głowę żubra umieścić w lokalnym muzeum, o czym mówili przedstawiciele władz miasta.

W Niemczech bardzo niewiele żubrów żyje na wolności. Większość znajduje się w hodowlach. W Brandenburgii kilkanaście z nich przebywa w Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry.

Poprosiliśmy Ministerstwo Środowiska o komentarz w do tej sytuacji i czekamy na odpowiedź.

Znasz język polski? Te pytania to zweryfikują. Jedno zadał wam prof. Jerzy Bralczyk
1/12Czy możesz zamówić 'piwo ze sokiem'?
Zobacz także
Komentarze (398)
Żubr przeszedł przez Odrę, zastrzelili go niemieccy myśliwi. "Zwyciężył strach"
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje