Ośmioro staruszków zmarło przez brak prądu w domu opieki. Tragedia po przejściu Irmy

13.09.2017 21:05
Sześcioro pacjentów domu opieki zmarło przez brak prądu po przejściu huraganu

Sześcioro pacjentów domu opieki zmarło przez brak prądu po przejściu huraganu (Amy Beth Bennett / AP)

Ośmioro pensjonariuszy domu opieki na Florydy zmarło z powodu awarii klimatyzacji spowodowanej przez huragan Irma. Liczba ofiar żywiołu w Stanach Zjednoczonych wzrosła tym samym do 25. Trwa usuwanie skutków huraganu, miliony nadal nie mają w domach prądu.

Amerykańskie władze poinformowały, że z domu spokojnej starości w Hollywood na Florydzie ewakuowano 115 osób. Zanim na miejsce przyjechała policja troje z pensjonariuszy już nie żyło. Pięć kolejnych osób zmarły w szpitalu, a stan niektórych oceniano jako ciężki.

Szef policji z Hollywood Tom Sanchez powiedział, że przyczyną ich śmierci było przegrzanie organizmu. Pozostali pacjenci cierpieli na problemy z oddychaniem, odwodnienie i przegrzanie. 

Na Florydzie panują upały. Odczuwalna temperatura uwzględniająca wysoką wilgotność powietrza przekracza 35 stopni Celsjusza. Policja wszczęła śledztwo w sprawie śmierci starszych osób, a lokalni politycy, w tym gubernator Florydy, domagają się wyjaśnień. Służby przeprowadzają też kontrolę prewencyjną w pozostałych 42 takich placówkach w mieście.

Osoby starsze i chore należą do najbardziej narażonych podczas klęsk naturalnych. Podczas przejścia huraganu Harvey w Teksasie grupa starszych osób została uwięziona przez powódź w domu opieki. M.in. dzięki opublikowaniu w internecie dramatycznego zdjęcia siedzących po pas w wodzie staruszków udało się przeprowadzić ewakuację i nikt nie zginał.

20 tys ludzi pracuje nad naprawą sieci

W tej chwili ponad 4 miliony budynków na Florydzie nie ma prądu. Naprawą infrastruktury elektrycznej zajmuje się ponad 20 tysięcy pracowników firm energetycznych z Florydy i innych stanów W wielu miejscowościach na Florydzie do domów wracają mieszkańcy.

Otwierane są szkoły, urzędy, sklepy i restauracje. Lokalne władze kwestionują wstępne oceny Agencji Zarządzania Kryzysowego, że na wyspach Florida Keys jedna czwarta domów została zniszczona przez huragan.

- Tak to wygląda, gdy się patrzy z samolotu, ale po usunięciu połamanych drzew i śmieci okazuje się, że zniszczenia nie są aż tak wielkie - powiedziała agencji Associated Press komisarz hrabstwa Monroe Heather Carruthers.

To pestka nawet dla dzieci z podstawówki. A Ty, poradzisz sobie z ortografią? [QUIZ]
1/15Zacznijmy od czegoś naprawdę łatwego. Uzupełnij wyraz o brakujące litery: p_enica
Zobacz także
Komentarze (7)
Irma przeszła, ale wciąż zbiera tragiczne żniwo. Ośmioro staruszków zmarło w domu opieki
Zaloguj się
 • wykidajlo2

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy byłem dzieckiem, ludzie rodzili się i umierali we własnym domu, to było naturalne. Świat oszalał, jestem już starcem i mam świadomość, że niedługo trzeba będzie odejść. Mam nadzieję, że nikt nie będzie z tego powodu robił śledztw, dochodzeń itp.

 • onepiotrek

  0

  jak się jest staruszkiem, to się przeważnie umiera...

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 0

  Mielsimy w Kaliforni 40 C przez tydzien a temp 35 byla przez 3 tygodnie. To ze zmarlo 6 ludzi to wina tych ktorzy ; nie mieli generatorow pradu, lub nie dawali napojow lub ostatecznie nie ewakuwali ich (bylo 115 pensjonariuszy) do pobliskiego szpitala , szpital funkcjonowal.Brak klimatyzacji nie tlumaczy ich ,mieli obowiazek miec generatory i zapasy paliwa na 7 dni minumum, takie sa przepisy np w Kaliforni. Czyzby Floryda byla tak dziadowskim stanem.? To jest oburzajace , powinni ci winni pojsc na dlugie lata za kraty

 • mgr.nauk

  Oceniono 4 razy -2

  Taka tragedia byłaby nie do pomyślenia w Polsce PISowskiej.

 • wawiak57

  Oceniono 2 razy -2

  Jestem cynikiem, proszę mnie ostro nie oceniać. W niektórzy umierają od nadmiaru prądu, niektórzy z jego braku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje