Ośmioro staruszków zmarło przez brak prądu w domu opieki. Tragedia po przejściu Irmy

Sześcioro pacjentów domu opieki zmarło przez brak prądu po przejściu huraganu

Sześcioro pacjentów domu opieki zmarło przez brak prądu po przejściu huraganu (Amy Beth Bennett / AP)

Ośmioro pensjonariuszy domu opieki na Florydy zmarło z powodu awarii klimatyzacji spowodowanej przez huragan Irma. Liczba ofiar żywiołu w Stanach Zjednoczonych wzrosła tym samym do 25. Trwa usuwanie skutków huraganu, miliony nadal nie mają w domach prądu.

Amerykańskie władze poinformowały, że z domu spokojnej starości w Hollywood na Florydzie ewakuowano 115 osób. Zanim na miejsce przyjechała policja troje z pensjonariuszy już nie żyło. Pięć kolejnych osób zmarły w szpitalu, a stan niektórych oceniano jako ciężki.

Szef policji z Hollywood Tom Sanchez powiedział, że przyczyną ich śmierci było przegrzanie organizmu. Pozostali pacjenci cierpieli na problemy z oddychaniem, odwodnienie i przegrzanie. 

Na Florydzie panują upały. Odczuwalna temperatura uwzględniająca wysoką wilgotność powietrza przekracza 35 stopni Celsjusza. Policja wszczęła śledztwo w sprawie śmierci starszych osób, a lokalni politycy, w tym gubernator Florydy, domagają się wyjaśnień. Służby przeprowadzają też kontrolę prewencyjną w pozostałych 42 takich placówkach w mieście.

Osoby starsze i chore należą do najbardziej narażonych podczas klęsk naturalnych. Podczas przejścia huraganu Harvey w Teksasie grupa starszych osób została uwięziona przez powódź w domu opieki. M.in. dzięki opublikowaniu w internecie dramatycznego zdjęcia siedzących po pas w wodzie staruszków udało się przeprowadzić ewakuację i nikt nie zginał.

20 tys ludzi pracuje nad naprawą sieci

W tej chwili ponad 4 miliony budynków na Florydzie nie ma prądu. Naprawą infrastruktury elektrycznej zajmuje się ponad 20 tysięcy pracowników firm energetycznych z Florydy i innych stanów W wielu miejscowościach na Florydzie do domów wracają mieszkańcy.

Otwierane są szkoły, urzędy, sklepy i restauracje. Lokalne władze kwestionują wstępne oceny Agencji Zarządzania Kryzysowego, że na wyspach Florida Keys jedna czwarta domów została zniszczona przez huragan.

- Tak to wygląda, gdy się patrzy z samolotu, ale po usunięciu połamanych drzew i śmieci okazuje się, że zniszczenia nie są aż tak wielkie - powiedziała agencji Associated Press komisarz hrabstwa Monroe Heather Carruthers.

Zobacz także
Komentarze (7)
Irma przeszła, ale wciąż zbiera tragiczne żniwo. Ośmioro staruszków zmarło w domu opieki
Zaloguj się
 • wykidajlo2

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy byłem dzieckiem, ludzie rodzili się i umierali we własnym domu, to było naturalne. Świat oszalał, jestem już starcem i mam świadomość, że niedługo trzeba będzie odejść. Mam nadzieję, że nikt nie będzie z tego powodu robił śledztw, dochodzeń itp.

 • onepiotrek

  0

  jak się jest staruszkiem, to się przeważnie umiera...

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 0

  Mielsimy w Kaliforni 40 C przez tydzien a temp 35 byla przez 3 tygodnie. To ze zmarlo 6 ludzi to wina tych ktorzy ; nie mieli generatorow pradu, lub nie dawali napojow lub ostatecznie nie ewakuwali ich (bylo 115 pensjonariuszy) do pobliskiego szpitala , szpital funkcjonowal.Brak klimatyzacji nie tlumaczy ich ,mieli obowiazek miec generatory i zapasy paliwa na 7 dni minumum, takie sa przepisy np w Kaliforni. Czyzby Floryda byla tak dziadowskim stanem.? To jest oburzajace , powinni ci winni pojsc na dlugie lata za kraty

 • mgr.nauk

  Oceniono 4 razy -2

  Taka tragedia byłaby nie do pomyślenia w Polsce PISowskiej.

 • wawiak57

  Oceniono 2 razy -2

  Jestem cynikiem, proszę mnie ostro nie oceniać. W niektórzy umierają od nadmiaru prądu, niektórzy z jego braku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje