Szczekanie przeszkadzało sąsiadom. Sąd zdecydował: podciąć psom struny głosowe

Sąd nakazał podcięcie strun głosowych psom z farmy Liongate

Sąd nakazał podcięcie strun głosowych psom z farmy Liongate (Fot. facebook.com/liongatefarm/)

Sąd w USA uznał, że psom, które zbyt głośno szczekają, można podciąć struny głosowe. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt protestują: "To okaleczanie!".

Wyrok zapadł w procesie toczącym się od 2012 roku - podaje Reuters. Sprawa dotyczy właścicielki farmy w amerykańskim Oregonie. Do pilnowania owiec służy jej piątka mastifów tybetańskich. 

Operacja plus odszkodowanie

Zdaniem jej sąsiadów psy za głośno szczekają, dlatego pozwali ich właścicielkę i wygrali.

Amerykański sąd apelacyjny zdecydował, że psy mają przejść operację podcinania strun głosowych. Oprócz tego, że kobieta musi okaleczyć swoje psy, ma również zapłacić odszkodowanie w wysokości 230 tysięcy dolarów. 

"Okrutne i niepotrzebne"

Głos w sprawie zabrali zarówno lekarze weterynarii, jak i osoby działające na rzecz praw zwierząt. Twierdzą, że usunięcie psiego "głównego środka komunikacji: jest okrutne i niepotrzebne".

- Jesteśmy po prostu zszokowani - skomentował wyrok David Lytle, rzecznik Oregon Humane Society, stowarzyszenia działającego na rzecz zwierząt. Organizacja już kilka lat temu apelowała o zakazanie tego typu operacji w Oregonie.

Jednak to nie koniec walki o zwierzaki. Właścicielka psów sprawę zamierza skierować do Sądu Najwyższego. 

A tak brzmią psy, które przeszły zabieg podcięcia strun głosowych: 

 

Podcinanie przewodów głosowych u psów zakazane jest w sześciu stanach USA. W Massachusetts za zlecenie oraz wykonanie tej procedury grozi grzywna w wysokości 2,5 tysiąca dolarów, a także kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Myślisz, że dobrze pamiętasz te kultowe filmy komediowe PRL-u?
1/12Co musiały zrobić krasnoludki, żeby zostać w KINGSAJZIE?
Zobacz także
Komentarze (152)
Szczekanie przeszkadzało sąsiadom. Sąd w Oregonie zdecydował: podciąć psom struny głosowe
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 26 razy 20

  chciałbym przypomnieć wszystkim protestującym, że wolność jednego człowieka jest ograniczona wolnością drugiego. Jeżeli psy sąsiadki głośno szczekają a tym samym zakłócają spokój, to całą odpowiedzialność ponosi właścicielka psów. Przecież na tej samej zasadzie bedąc miłośnikiem samochodów wyścigowych, w swoim samochodzie zdejmę tłumik i wszyscy sąsiedzi będą wiedzieć, że to ja jadę.
  Kupując psa czy innego zwierzaka należy mieć na uwadze otoczenie w jakim te zwierzęta będą przebywać. Trzeba być niespełna rozumu, aby np. w wieżowcu trzymać psa, który z natury swojej głośno szczeka przy najmniejszej okazji i budzi wszystkich mieszkańców budynku.

 • pieskotlove

  Oceniono 21 razy 17

  Nie macie pojęcia co to znaczy ciągle szczekanie psów. Łatwo się wyzywa, obraża ale nikt z Was nie wie jaki to ciągły hałas. Mam obok siebie prywatne schronisko i hotel dla psów. Nie da się żyć, szczekają w ciągu dnia i nocy. Jeśli jest to ostateczna metoda jestem za.Sterylizuje sie psy i koty w dobrej wierze. Nazywacie sie miłośnikami zwierząt to apeluje do Was byście zabierali zwierzęta ze schronisk tak przyczynicie sie ze pomożecie tym biednym pieską czy kotą nie będą wariować w klatkach i nie będziecie nabijać kasy właścicielom schroniska, bo to jest nowy biznes na zwierzętach.

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 36 razy 10

  I bardzo dobrze. Psiarze jak widać, na całym świecie są jednakowymi chamami, uważają, że ich kundle są najważniejsze i w związku z tym reszta ludzi ma się podporządkować, bo jaśnie pan ma pieska. W dupy sobie powsadzajcie te wasze osrane kundle.

 • wartomyslec

  Oceniono 11 razy 7

  Okrutna metoda radzenia sobie z problemem. Jednak to, że psy stanowią problem nie ulega wątpliwościom. Brudzą (kupy na chodnikach, trawnikach),hałasują (uciążliwe szczekanie), stanowią zagrożenie (spacery baz smyczy i kagańca), to tylko niektóre przykłady uciążliwości. A przy tym wszystkim rozumiem, że dla wielu ludzi są ważne. Co więc zrobić? Może warto zacząć od tego, aby właściciele psów zaczęli przestrzegać obowiązującego prawa...

 • Joanna Es

  Oceniono 11 razy 7

  Karani powinni być właściciele wysokimi karami i podatkami.
  Znajomy dojeżdża do pracy 70 km codziennie, jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo bardzo wielu osób. Niestety wciąż jest niewyspany, bo pies sąsiada szczeka na podwórku prawie całą noc. Sąsiad nie wie co ma z psem zrobić żeby nie szczekał. Gdyby słono zapłacił to zaraz by wiedział albo zastanowił się czy potrafi sobie z psem poradzić.Pies siedzi w kojcu całymi dniami, domaga się towarzystwa i zainteresowania. Taki to miłośnik piesków.

 • Wanda Sułkowska

  Oceniono 15 razy 7

  Ciekawe, dowcipne komentarze. Kocham psy, ale psiątko szczekające 9 godzin na dobę podczas gdy opiekunowie są w pracy potrafi zamienić życie w koszmar. Z psem nie da negocjować. Trzeba oddać do schroniska

 • fankaczek1

  Oceniono 6 razy 6

  Mandaty za zakłócanie hałasu przez szczekanie psa to standard w UK, Niemczech. Parę mandacików i już jest ciszej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje