Irma spustoszyła Florydę. Policja wciąż nie pozwala Amerykanom na powrót do domów

Huragan Irma siał spustoszenie na Florydzie

Huragan Irma siał spustoszenie na Florydzie (Gary Lloyd McCullough / AP)

Miliony Amerykanów bez prądu, pozalewane osiedla i nieprzejezdne drogi. To skutki huraganu Irma, który przeszedł nad Florydą. Pełna skala zniszczeń nie została jeszcze oszacowana.

Duże aglomeracje, takie jak Miami czy Tampa, uniknęły najczarniejszego scenariusza - oko cyklonu ominęło te miejsca. W wielu innych częściach Florydy huragan zniszczył jednak domy, przewracał drzewa, a woda zalewała miejscowości przy wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej oraz osiedla położone przy rzekach i kanałach. Powodzie zanotowano między innymi w Naples, Marco Island, a także w Jacksonville.

Na Florydzie zanotowano 4 ofiary śmiertelne. Wśród nich jest dwóch policjantów, którzy zginęli w wypadku samochodowym spowodowanym prze silny podmuch wiatru.

Brak prądu, lotniskowiec na pomoc

Największy problemem jest teraz brak prądu. Ponad 6 milionów domów i budynków nie ma dostępu do elektryczności. Tysiące kilometrów dróg jest nieprzejezdnych z powodu przewróconych palm i drzew. Władze Florydy sprawdzają, czy nie doszło do uszkodzenia ponad 40 mostów łączących pas wysp położonych na południowym krańcu stanu.

W kierunku wyspy Key West płynie lotniskowiec Abraham Lincoln, by udzielać pomocy poszkodowanym. Mimo że Irma ominęła Miami Beach, policja nie pozwala na razie mieszkańcom na powrót do domów. W wielu częściach Florydy pozamykane są szkoły i urzędy. Otwierane są powoli sklepy i restauracje. Usuwanie skutków Irmy potrwa jednak jeszcze wiele tygodni.

Irma sunie dalej

Choć Irma nie jest już huraganem - siła tego zjawiska osłabła na tyle, że stało się ono burzą tropikalną - to jednak nadal towarzyszy jej wiatr przekraczający prędkość 100 kilometrów na godzinę. Żywioł przesuwa się aktualnie na północ w kierunku stanu Georgia.

Zobacz także
Komentarze (17)
Huragan Irma na Flordydzie. Trwa szacowanie strat
Zaloguj się
 • amenominakanushi-pan-poczatku

  0

  "Duże aglomeracje, takie jak Miami czy Tampa, uniknęły najczarniejszego scenariusza - oko cyklonu ominęło te miejsca."
  Komuś pomyliło się oko cyklonu z Okiem Saurona.

 • kreesdebarg

  Oceniono 4 razy 0

  a co mieli mówić Indianie żyjący w swoich namiocikach? ich takie huragany również doświadczały

 • Renata Filip

  Oceniono 2 razy -2

  Jakoś dużo tych anomalii pogodowych ostatnio. Może to prawda co przedstawia film "Punkt krytyczny - Energia odNowa". Trzeba działać na rzecz czystego powietrza i ochrony klimatu.

 • blondyna.z.londyna

  Oceniono 5 razy -3

  Karaiby, Kuba, Floryda... No cóż? Taka jest cena życia w raju...

 • aussieozz

  Oceniono 4 razy -4

  Polski majster za ćwierć ceny ten domek z górnej fotko na farant postawi na miejsce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje