Floryda budzi się po przejściu niszczycielskiej Irmy. Ale zagrożenie jeszcze nie minęło

Nawet pięć milionów ludzi pozbawionych prądu, zalane ulice, połamane drzewa - mieszkańcy Florydy obudzili się dziś po tym, jak Irma przeszła przez większą część stanu. Jednak huragan wciąż jest silny, a częściom stanu grozi zalanie falą sztormową.

Huragan Irma przechodzący nad Florydą osłabł i jest obecnie zaliczany do cyklonów 1 kategorii w pięciostopniowej skali. Prędkość wiatru w porywach dochodzi do 130 kilometrów na godzinę. Lokalne władze ostrzegają jednak, że wciąż jest bardzo groźny.

Irma znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od miasta Tampa, w północnej cześć półwyspu. Meteorolodzy przewidują, że huragan, przesuwający się na północ w kierunku wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, przemieni się w ciągu dnia w tropikalną burzę. Na wschodniej Florydzie obowiązuje godzina policyjna. Mieszkańcy i osoby, przebywające w schroniskach nie mogą ich opuszczać w ciągu nocy.

Decyzję podjęto w trosce o ich bezpieczeństwo. Według informacji policji 90% mieszkańców w paśmie od Miami do Tampy jest pozbawionych energii elektrycznej. W wielu miejscach przywracanie zasilania może potrwać nawet tydzień. W Tampie nie działają telefony stacjonarne i internet.

Najgroźniejszy moment dopiero nadejdzie

Mieszkańcy wielu części Florydy budzą się się i oceniają straty. W niektórych miejscach rano obowiązywała jeszcze godzina policyjna.

W nocy wiatr zniszczył budynki w miastach, łamał drzewa, a nawet dźwigi. Wiele terenów jest zalanych przez deszcze i falę sztormową.

Jednak władze ostrzegają, że czas tuż po huraganie jest najbardziej niebezpieczny. Ludzie chcą jak najszybciej wrócić do domów, jednak ze względu na zniszczenia i podtopienia oraz brak prądu mogą tam utknąć bez wody i jedzenia.

Ponadto na wybrzeżu Florydy oraz sąsiednich stanów dopiero oczekiwana jest fala sztormowa. Gwałtowny wzrost poziomu morza grozi zalaniem miast i terenów nabrzeżnych. 

Niestety zagrożeniem jest nie tylko żywioł, ale też ludzie. Policjanci z różnych części Florydy donoszą o przypadkach szabrowania. W Fort Lauderdale aresztowano dziewięć osób, które okradały sklepy.

MSZ: sytuacja związana z huraganem Irma wciąż monitorowana

Sytuacja po przejściu huraganu wciąż jest bardzo ciężka na wyspach Karaibów i na Kubie, gdzie zalana została m.in. Hawana.

Polskie służby dyplomatyczne przekazały władzom holenderskim i francuskim dane sześciorga Polaków chcących ewakuować się z karaibskiej wyspy Sint Maarten po przejściu huraganu Irma. Polscy konsulowie podejmują intensywne działania, by zapewnić Polakom jak najszybszy transport - podało MSZ.

Jak poinformował resort w komunikacie, ewakuację rozpoczęło wojsko holenderskie i francuskie. Zastrzeżono jednak, że w pierwszej kolejności ewakuowani są osoby chore i starsze.

Huragan Irma spowodował duże zniszczenia na wyspach Morza Karaibskiego, w tym na Sint Maarten. Na miejscu jest wojsko, które pomaga w odbudowie podstawowej infrastruktury i dostarczeniu niezbędnej pomocy, w tym wody pitnej.

Zobacz także
Komentarze (23)
Floryda budzi się po przejściu niszczycielskiej Irmy. Ale zagrożenie jeszcze nie minęło
Zaloguj się
 • parazyd

  Oceniono 17 razy 11

  "Floryda budzi się po przejściu niszczycielskiej Irmy."
  A kiedy Pomroczna obudzi się po przejściu niszczycielskiej "podłej zmiany"?

 • antropoid

  Oceniono 12 razy 6

  Z pewnością Floryda prędzej pozbiera się po przejściu "Irmy", niż Polska po szkodnikach z PiS.

 • takito.ataki

  Oceniono 2 razy 0

  Przez ostatni weekend w kamerze internetowej oglądałem przekaz z Florydy. Widziałe palny targane wiatrem (szybkość wiatru 37 km/h) oraz intensywny deszcz, ale huragany nie widziałem.

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy -1

  "Floryda budzi się po przejściu niszczycielskiej Irmy. "
  =========================================
  Czy to znaczy, że w czasie ataku spała? :-)

 • Irx

  Oceniono 9 razy -3

  Widzieliście te hieny okradające mieszkania i sklepy podczas huraganu.Same smoluchy ,takie jak lewatywa chce sprowadzić do Polski

 • Black Swan

  Oceniono 14 razy -4

  tak to jest gdy nieco powieje a domy wznosi się w technologii budowy budy dla psa...
  ps. dla lepszego zrozumienia; niedawno byłem w Toskanii i jadłem w restauracji którą zbudowano 400 lat przed narodzinami Chrystusa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje