Tu jeszcze w piątek był ocean. Był, bo po uderzeniu Irmy zniknął z dnia na dzień [WIDEO]

W internecie krążą filmy dokumentujące niezwykle rzadkie zjawisko - widać na nich dno oceanu odsłonięte przez huragan Irma. Cyklon był tak silny, że część wody po prostu zassał.

Krótkie wideo zamieszczone na Twitterze pochodzi z wyspy Long Island położonej w archipelagu wysp Bahama. Jego autorami są zaskoczeni cała sytuacją turyści. Na nagraniu widać bowiem plażę i odsłonięte po horyzont dno Atlantyku. Po huraganie został jedynie piach i drewniany pomost w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna była woda.

Meteorologowie tłumaczą to niezwykle rzadkie zjawisko w bardzo prosty sposób. Wszystkiemu winne jest niskie ciśnienie panujące wewnątrz cyklonu. To właśnie ono spowodowało, że część wody znajdująca się w oceanie została dosłownie "zassana" przez Irmę.

Jednak to, co widzimy na filmach i zdjęciach z Bahamów to tylko przejściowy stan - ocean najprawdopodobniej wróci na swoje miejsce w ciągu kilkunastu godzin. Stąd władze Long Island ostrzegają mieszkańców i turystów przed nagłym podniesieniem się stanu wody.

Huragan Irma zbiera żniwo

Huragan Irma uderzył w Karaiby tydzień temu. Od tamtej pory zniszczył na swojej drodze wiele wysp znajdujących się w tym rejonie, m.in. Sint Maarten.

W niedzielę żywioł dotarł do wybrzeży Florydy, gdzie osiągnął czwarty poziom w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Prędkość wywoływanego przez Irmę wiatru dochodzi do 200 kilometrów na godzinę. W wyniku aktywności huraganu śmierć poniosło już ponad 20 osób.

Więcej o:
Komentarze (52)
Huragan Irma zassał wodę z oceanu. Rzadkie zjawisko
Zaloguj się
 • spokojniesiezmiescisz

  Oceniono 43 razy 31

  Czy gazeciani "fachowcy", naprawdę nie mogą sobie poradzić z takimi parcham,i spamujący wasz portal wpisami o serwisach komorniczych?? Naprawdę to was przerasta ??

 • rw1270

  Oceniono 10 razy 8

  Bzdura. To nie zassanie, ale tymczasowe spiętrzenie/cofnięcie wody pod wplywem stałego kierunku. Efekt jak ustawienie silnego wentylatora na brzegu akwarium. Woda płynie z jednej do drugiej strony. Przy prostym wybrzeżu jednej stronie oka byłoby spiętrzenie, po drugiej cofnięcie.

 • porque

  Oceniono 14 razy 6

  Ciekawe ile juz oceanu zassal ten huragan przez ostatnie dni. Byc moze niedlugo zabraknie w nim wody:))
  Czy ktos w Gazecie wogole mysli co podaje do publikacji od bezimiennych "meterologow" :))?
  Tam jest tak plytko, ze w normalne dni podczas odplywow mozna chodzic. Wida ta zostala przez huragan zepchnieta a nie zassana. Tym bardziej, ze przez Long Island na Bahamas nie przeszlo oko huraganu.

 • ksobier

  Oceniono 13 razy 5

  Widać, że nie było tam głęboko. Poziom wody na pewno podnosił się i opuszczał z pływami. Ciekawe czy nie jest to bardziej pospolite zjawisko niż sugeruje film. Przecież kilkumetrowe przypływy i odpływy to nic dziwnego.

 • pt.nut

  Oceniono 5 razy 3

  Niech ci turysci za daleko of brzegu nie odchodza, bo moga sie zdziwic. Chyba, ze potrafia naprawde szybko biegac...

 • kastoripollux

  Oceniono 11 razy 3

  Kurcze a ja tam latam na symulatorze FSX, wielokrotnie lądowałem na Princes of Juliana Intl. ale zawsze ustawiam sobie dobrą pogodę.:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX