Dania, Szwecja i Niemcy bronią Puszczy Białowieskiej. "Ciągle dochodzi tu do łamania prawa"

O świcie ponad 70 aktywistów z całej Europy, m.in. z Danii,
Norwegii, Szwecji, Niemiec i Turcji zatrzymało maszynę do masowej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

Dzisiejszą akcją uniemożliwiono także wywożenie z puszczy drewna, które powinno pozostać w lesie do jego naturalnego rozkładu.

Zapewnienia Ministerstwa Środowiska, że na terenie Puszczy Białowieskiej prowadzone są jedynie niezbędne działania, mieszczące się w ramachpostanowienia Trybunału Sprawiedliwości, okazały się nieprawdziwe

- mówi Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska. I dodaje, że ekolodzy w ostatnich tygodniach zebrali dowody na łamanie tymczasowego zakazu Trybunału Sprawiedliwości w sprawie ochrony najcenniejszych fragmentów Puszczy Białowieskiej.

Ustalenia patroli jednoznacznie pokazują, że w Puszczy dochodzi do łamania prawa. Podczas przeprowadzonych w dniach 12-21 sierpnia wizji stwierdziliśmy naruszenie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości na 16 z 30 powierzchni leśnych objętych wycinką po 27 lipca

- wyjaśnia szef polskiej Grenpeace.

Zobacz także: Rusza rzeź dzików. 7382 muszą zginąć z woli Szyszki. Będą strzelać nawet do samic w ciąży

 Pieniądze z drewna?

Sprawa wycinki Puszczy Białowieskiej odbiła się szerokim echem na całym świecie. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wezwał polski rząd do natychmiastowego wstrzymania wycinki w najstarszych częściach lasu.

Zadecydowano także, że do Białowieży zostanie raz jeszcze wysłana misja ekspertów, która oceni czy Puszczę Białowieską należy wpisać na Listę Dziedzictwa Zagrożonego.

Sprawa trafiła także do Trybunału Sprawiedliwości. Unijni sędziowie nakazali wstrzymanie wszelkich prac w puszczy aż do wydania ostatecznej decyzji. Jednak Ministerstwo Środowiska zapowiedziało kontynuację prac. 

Jak przypomina Greenpeace, konieczność specjalnej ochrony Puszczy Białowieskiej, dostrzegał m.in. prezydent Lech Kaczyński, którego zespół ekspertów przygotował projekty ustaw, uznających konieczność poszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego.

Tymczasem Ewa Sufin z Fundacji Strefa Zieleni i Partii Zieloni w Radiu TOK FM mówiła, że osoby, które blokowały wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, otrzymują od Lasów Państwowych wezwania do zapłacenia wysokich odszkodowań. 

Ten pan poruszył całą ekipę. "Choroba nie wybiera". Nasz reporter dobrze go zrozumiał [GAZETA DO POCIĄGU]

Więcej o:
Komentarze (124)
Puszcza Białowieska. Największa blokada wycinki, aktywiści zatrzymują maszyny
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 58 razy 50

  Mam nadzieję, że mimo swojego wieku Szyszko będzie siedział, jak większość tej ferajny.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 55 razy 45

  Dziękujemy tym ludziom za ochronę naszego dziedzictwa. Grupa przestępcza trzymająca władze postanowiła zniszczyć Polska przyrodę.

 • polakadam

  Oceniono 47 razy 35

  Kornik drukarz nie pojawił się wraz z rządami PIS, żzerał puszczę wcześniej, za rządów PO-PSL, za PRL, w czasie okupacji, w II RP, pod zaborami, za króla Stasia, za króla sasa, za jagillonów, za piastów i w neolicie.
  Natura sama równoważy niekorzystny wpływ kornika, stwarzając pasożyta, który likwiduje drukarza gdy jego populacja nadmiernie wzrasta, jest to naturalny termostat przyrody. Drukarz jest jak wilk, który likwiduje słabą zwierzyną, tylko że ofiarą kornika padają osłabione drzewostany świerkowe, sprzyja to różnorodności przyrodniczej bo w miejsce świerku pojawia się też inna roślinność, dlatego naturalne lasy w przeciwieństwie do tych stworzonych przez człowieka to nie monokultury, poza tym w próchnie po drzewach lęgnie się wiele gatunków chrząszczy, którymi żywią się ptaki, którym grozi wyginięcie jak np. dzięcioł trójpalczasty.
  Przyroda jest mądrzejsza od prof. Szyszki i nie dokona nigdy autodestrukcji. Za destrukcję puszczy białowieskiej odpowiada teraz człowiek i nazywa się Szyszko.
  Nawet jeśli z tym kornikiem Szyszko ma rację, chociaż nauka potwierdza, że nie ma, to co to za ratowanie lasu jak wycina się go w pień.
  Zdaniem pisowców oczywiście wszyscy się mylą tylko nie oni. Rząd zlekceważy więc apele środowisk naukowych, zlekceważy też ten zakaz trybunał7u sprawiedliwości UE.

  Zaraz rzecznik tysiąclecia Bochenek wyda komunikat, że Polska jest państwem suwerennym i ze swoją przyrodą może robić co im się żywnie podoba, nawet zamienić ją w pustynię.

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 40 razy 30

  Leśnictwo to nie nauka tylko technologia. Leśnicy, im bardziej wykształceni tym bardziej widzą lasy jako zasoby gospodarcze. Po drugie z wycinek żyją i to dobrze.

  Są stroną w sporze i ich motywy są głównie finansowe, także kieruje nimi uraz i zazdrość w stosunku do przyrodników, których widzą jako uprzywilejowanych. Dlatego leśnikom (i myśliwym) nie należy powierzać decydowania o ochronnie środowiska.

  NIGDY nie ustąpią z dobrej woli. Będą szukać wsparcia u polityków z podobnymi resentymentami.

 • Aro W

  Oceniono 30 razy 28

  Ten przestępca Szyszko będzie siedział. Reszta leśników na zbity pysk po zmianie władzy. Finansowa odpowiedzialność za szkody wielkich rozmiarów i niszczenie dobra narodowego.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 36 razy 26

  Szyszko i jego mocodawcy do pierdla!!!

 • Aro W

  Oceniono 31 razy 25

  Świadomość ekologiczna naszego PiSdolandu, patrząc tu na ich komentarze, jest wizytówką PiS dzielców. Nie dosyć, że matoły to jeszcze PiS dy.

 • kandrzej1

  Oceniono 27 razy 23

  Ten pan prowadzi w prostej linii do likwidacji swojego ministerstwa. Jak już wszystko wytnie, zwierzynę wymorduje to nie będzie potrzebny. "Zielona trawka" dla niego i reszty pracowników.

 • sir.fred

  Oceniono 24 razy 22

  Nałożyć embargo na drewno z Polski. Całkowite. Szybko rura Szyszce zmięknie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX