Merkel: Nie zamierzam dla świętego spokoju trzymać języka za zębami ws. sytuacji w Polsce

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że "nie może nie zabierać głosu" wobec niepokoju jaki budzi w Unii Europejskiej sprawa praworządności w Polsce.

Polityk o ocenę sytuacji w Polsce została poproszona na spotkaniu z dziennikarzami. - Warunkiem współpracy w ramach UE są zasady praworządności. Traktuję to bardzo poważnie, oczywiście moim życzeniem jest utrzymanie dobrych stosunków z Polską - powiedziała Merkel.

- To nasz sąsiad i będę zawsze podkreślała duże znaczenie tych stosunków, ale nie możemy tak po prostu "dla świętego spokoju" trzymać języka za zębami. Tu chodzi o podstawowe wartości we współpracy Unii Europejskiej - podkreśliła kanclerz. Sytuację określiła jako poważną. 

Unia zaniepokojona zmianami w sądownictwie

Zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczące reform w sądownictwie Polska odrzuca. Rząd w Warszawie w odpowiedzi na zarzuty z końca lipca wysłał do Brukseli list. W 12-stronicowym liście napisano, że reforma sądownictwa jest odpowiedzią na narastające od lat palące społeczne oczekiwania.

Rząd polski uważa ponadto, że każdy kraj ma prawo wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i Komisja nie ma kompetencji, by je oceniać. Komisja Europejska uważa, że wprowadzane zmiany zagrażają niezależności i niezawisłości sądów w Polsce.

Komisja wszczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. KE uruchomiła również pod koniec lipca postępowanie o naruszenie unijnego prawa. Komisja zakwestionowała i wydała zalecenia wobec obowiązujących teraz ustaw - o sądach powszechnych oraz o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a także wobec ustaw zawetowanych przez prezydenta: o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa.

Ziobro:KE chodzi o politykę i tylko o politykę

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarzucił Komisji Europejskiej, że działała "nieprofesjonalnie i w pośpiechu" odrzucając stanowisko Polski w sprawie ingerowania w działanie polskiego sądownictwa.

Jak argumentował Zbigniew Ziobro, obszerny polski dokument zawierający "różne argumenty, różnej natury" nie mógł być merytorycznie przeanalizowany w tak krótkim czasie. - To jest niemożliwe - zaznaczył minister. Dodał, że pośpiech z jakim tego dokonano wskazuje, że chodzi "o politykę i tylko o politykę".

Więcej o:
Komentarze (205)
Merkel: nie zamierzam dla świętego spokoju trzymać języka za zębami ws. sytuacji w Polsce
Zaloguj się
 • Orion7pl

  Oceniono 71 razy 45

  Niestety ale ta pani ma rację,PiS wygrał wybory kłamiąc oraz manipulując co głupszymi Polakami.
  Upadliśmy jako naród w oczach świata.

 • grobelozaur

  Oceniono 62 razy 40

  Francja- zła,
  Niemcy- złe,
  Grupa Wyszehradzka- zdradzili o świcie, więc zła,
  Ukraina- no już w ogóle,

  zostaje to o co Zawsze Dziewicy chodziło od samego początku- Wspólnota "Niepodległych" Państw z "ciepłym człowiekiem" Łukaszenką i wzorem działań dla Jarosława- Putinem.
  Naprawdę, niech nikt się nie dziwi, że główny ideolog Kremla- Dugin był zachwycony wygraną sekty smoleńskiej. Mamy przerąbane :/

 • fakiba

  Oceniono 60 razy 36

  Zaraz pewnie Waszczykowski wezwie na dywanik ambasadora Niemiec i zagrozi mu zerwaniem stosunków bo niby pani kanclerz grozi Wolsce

 • fakiba

  Oceniono 48 razy 24

  Kaczor do boju , to jawne wtrącanie się pani Merkel w prywatne sprawy Wolski i nie pozwolenie tobie osobiście na zemstę na tych , którzy ci brata "zabili" , a już tak ładnie miałeś wszystko poukładane i nawet sędziów wyznaczonych , a tu kicha

 • clarissa.vaughan

  Oceniono 40 razy 20

  Pytanie jest proste.Polska weszła do UE przyjmując jej zasady i pieniądze czy ją założyła i finansuje?Na coś się PISdzielce muszą zdecydować.

 • def11

  Oceniono 36 razy 20

  Kaczyński uznał w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ( luty 2017 ) zwycięstwo kanclerz Niemiec Angeli Merkel za najlepszy z polskiego punktu widzenia wynik wyborów do Bundestagu. :)

  p.s.
  choć to niezmiernie rzadkie całkowicie się z prezesem zgadzam :)

 • japka_putina

  Oceniono 36 razy 18

  Grabcie chłopaki dalej, za wszystkich stron, kłóćcie się ze wszystkimi o wszystko, ale za to przyjdzie w końcu gigantyczny rachunek.

 • fakiba

  Oceniono 30 razy 14

  Tuman Zero znowu otworzył paszczę i się ośmieszył , a niby o co chodzi w próbie przejęcia sądów jak nie o politykę i chęć zemsty kaczora na wszystkich inaczej myślących niż prezio sobie życzy

 • Stan Fed

  Oceniono 27 razy 13

  No i mamy nowego wroga,od tej pory nie kupujmy nic niemieckiego ! To co robi Pis mozna porownac do jazdy na autostradzie ale..pod prad ! Gdybym porownal Unie do szkolnej klasy ,w ktorej jest 28 uczniow , Polske reprezentowalby uczen z ostatniej lawki ,ktory ma ogromne szanse na pozostanie w niej w przyszlym roku.Oczywiscie pod warunkiem ze go nie wywala ze szkoly.Generalnie zle sie uczy i z polskiego ,i z historii z matmy "zero" ,natomiast z religii ma piatki ! I chodzi do kosciola ! Dodatkowo w kazdym roku stara sie o stypendia.Na zakonczenie dodam ,ze nikt z klasy ani ze szkoly go nie lubi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX