Domy i samochody pod wodą, dramatyczne ewakuacje staruszków. Houston zalane po huraganie

13.09.2017 20:27
Skutki huraganu Harvey i spowodowanej nim powodzi w Houston

Skutki huraganu Harvey i spowodowanej nim powodzi w Houston (CHARLIE RIEDEL / twitter.com/DividendsMGR)

Tysiące miejsc w specjalnie przygotowanych noclegowniach, jeszcze więcej potrzebujących pomocy i służby ratunkowe nienadążające z interwencjami. Tak wygląda rzeczywistość amerykańskiego miasta Houston i okolic po przejściu huraganu Harvey.

Policja zwróciła się z apelem do wszystkich osób, które posiadają łodzie, aby włączyły się do pomocy. W tej chwili 600 jednostek pływających używają służby ratunkowe. W ostatnich 16 godzinach 56 tysięcy osób dzwoniło z prośbą o pomoc.

Na zdjęciach i nagraniach z Houston widać zalane ulice, autostrady i domy. Pod wodą znalazły się pierwsze piętra budynków i całe samochody.

Ratownicy nie nadążają z interwencjami. Większość ludzi chce jednak zostać w domu w przypadku gdy mogą się przenieść na pierwsze piętro.

Dziesięć okolicznych rafinerii jest całkowicie zamkniętych. Nie ucierpiały jednak one podczas huraganu. Miejscowe władze obecną sytuację nazywają ''bezprecedensową''. Podkreślają, że nie są wstanie podać dokładnych danych dotyczących ofiar śmiertelnych czy rannych.

W Houston i okolicach wszystkie porty lotnicze są zamknięte. Prognozuje się, że tylko tej nocy spaść może nawet do 40 centymetrów deszczu. Poziom wody wciąż rośnie, setki ulic jest całkowicie zalanych. Służby ratownicze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących. Do pomocy włączają się mieszkańcy. 

"Potrzeba pomocy natychmiast"

Do dramatycznej sytuacji doszło m.in. w domu opieki dla osób starszych La Vita Bella, ok 45 km na południe od Houston i tylko kilkanaście kilometrów od wybrzeża.

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, na którym widać kilka starszych osób (i jednego kota) w ośrodku zalanym do pasa brudną wodą . "Potrzeba pomocy natychmiast, proszę - podajcie to dalej" - apelował mężczyzna, który zamieścił zdjęcie na Twitterze.

Choć niektórzy wątpili nawet, czy dramatyczna fotografia jest prawdziwa, sprawa zajęły się służby. Okazało się, że rzeczywiście 15 starszych osób jest uwięzionych w zalanym domu - podaje telegraph.co.uk. Ewakuowano je śmigłowcem ratunkowym.

Trump ma odwiedzić Teksas

We wtorek na zdewastowane tereny ma przyjechać prezydent Donald Trump. W piątek Biały Dom uruchomił specjalną finansową pomoc dla regionów dotkniętych przez powódź. Trzysta tysięcy gospodarstw domowych w dalszym ciągu pozbawionych jest dopływu energii elektrycznej.

Analitycy spodziewają się, że w najbliższych dniach na giełdach wzrośnie cena ropy naftowej. Z powodu niszczycielskiej działalności huraganu Harvey w Stanach Zjednoczonych o 11 procent ograniczono produkcję tego surowca. Miejscowe rafinerie nie zostały zniszczone, ale czasowo je zamknięto.

Pewex, SKO i talony. Sprawdź, co pamiętasz z codziennego życia w PRL-u [QUIZ]
1/10Długie kolejki w sklepie w pewnym momencie były widokiem powszechnym. Jak radzono sobie z ich organizacją?
Zobacz także
Komentarze (12)
Houston zalane po huraganie. Domy i samochody pod wodą, dramatyczne ewakuacje staruszków
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 6 razy 4

  Trump 'ociepli' teraz klimat Teksasu?
  Ilu ludzi w Polsce twierdzi tak jak on, ze ocieplenie klimatu to sciema?

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 1 raz 1

  W następnej kolejności czeka nas uczta miejscowych krokodyli.

 • antygronkowiec

  Oceniono 5 razy 1

  No to szykuje się wysyp amerykańskich aut w mega dobrych cenach i nie tłuczonych!!! za to dokładnie umytych...

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 3 razy -3

  W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, na którym widać kilka starszych osób (i jednego kota) - ratujcie kota !

 • potp

  Oceniono 6 razy -4

  Czy zauważyliście, że woda jest jasna i przejrzysta? widać to co pod wodą, czasem nawet dno. W Polsce była "brunatna zupa" - błoto i szlam.

 • m78k

  Oceniono 5 razy -5

  Trump nie odwiedził Huston i nie wysłał wojska. Samorząd musi sobie radzić sam. Skandal!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje