Analitycy ostrzegają o wzmożonej aktywności wokół kompleksu atomowego w Korei Płn.

Korea Północna kontynuuje produkcję materiałów rozszczepialnych na potrzeby programu jądrowego - wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Zdaniem ekspertów, świadczyć ma o tym m.in. wzmożona aktywność wokół kompleksu atomowego w Yongbyon.

Analitycy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oparli się głównie na analizie zdjęć satelitarnych ośrodków, w których Korea Północna rozwija program jądrowy. Zdaniem ekspertów, w Yongbyon prowadzone są prace związane z produkcją materiałów rozszczepialnych. Prognozuje się, że obecny cykl produkcyjny zakończy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Wzmożoną aktywność odnotowano też w ośrodku, gdzie trwają prace nad reaktorem wodno-ciśnieniowym, co może świadczyć o postępie w rozwoju prac w zakresie energetyki jądrowej.

Agencja ostrzegła północnokoreańskie władze, że rozwój programu jądrowego stanowi naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Do tej pory komunistyczna Północ przeprowadziła 5 prób jądrowych, w tym dwukrotnie w 2016. W tym roku Korea Północna dokonała po raz pierwszy udanych testów rakiet dalekiego zasięgu. Największe obawy agencji dotyczą miniaturyzacji ładunków jądrowych. Zdaniem japońskich władz, Korea Północna osiągnęła już zdolność produkcji głowic nuklearnych.

Więcej o:
Komentarze (36)
Korea Pólnocna. Wzmożona aktywność wokół kompleksu atomowego
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 19 razy 11

  Na fotkach z KRLD widać ten sam chocholi taniec wokół rządzącej mendy, co w Wolsce.

 • lucyperek2

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś obecny wielki bard wyklęcizny, niejaki Sikora w czasach stanu wojennego śpiewał
  "żółty przyjdź, żółty przyjdź, przyjdź na naszą stronę,
  lepsze żółte, lepsze żółte
  lepsze niż czerwone"
  No to ja powiem, żółty ty walnij lepiej w Nowogrodzką i w kompleks atomowy na Żoliborzu, tylko najwyżej pomyl się o jedno biurko.

 • baby1

  Oceniono 1 raz 1

  Korea Płn. ma tę przewagę nad Irakiem, Syrią czy Libią, że pewnie już bombę atomową ma, a do tego wystarczająco dużo konwencjonalnej artylerii, aby rozwalić Seul i dlatego żadna prewencyjna wojna jej nie grozi. Można tylko ją straszyć kolejnymi sankcjami. Chiny też nie są zainteresowane zrobieniem tam porządku, bo niby jaki w tym mieliby interes?

 • freeasinfreedom

  Oceniono 2 razy 0

  Trumpowi niedługo zabraknie kolorowej kredy.

 • szlachcic

  Oceniono 2 razy 0

  Amerykanie nie moga juz dluzej czekac
  Bedzie wojna
  Ten kretyn bedzie sprzedawal bomby atomowe terrorystom
  Jak amerykanie do 2018 roku nie zrobia tam inwazji to bedziemy mieli terroryzm atomowy niebawem

 • dr.eames

  0

  W tym rzecz że Chiny jak i inne kraje tego regionu byłyby zainteresowane żeby z Kimem zrobić porządek ale chcieliby to zrobić rękami amerykanów. Ale oni nawet pod wodzą Trumpa nie będą skłonni po raz kolejny popełnić tego błędu. Chyba że wykonają to zadanie zdalnie używając do tego celu zainfekowanych systemów informatycznych wywołując lokalny armagedon w arsenałach Kima.

 • peppers01

  Oceniono 5 razy -1

  Kim jest szalony i nieobliczalny. Jak większość dyktatorów. Jednakże, jak zwykle niestety, w sprawę `Koreańską` jest zamieszanych zbyt wile grup interesów. W historii już niejednokrotnie straszono `nas`, że ten lub inny dyktator posiada broń masowego rażenia tylko po to aby doprowadzić do destabilizacji regionu i uzyskać akceptację dla zbrojnej interwencji. Oczywiście nie po to aby uderzyć w owego dyktatora (to działo się niejako przy okazji) a jedynie w celu zawłaszczenia terenów bogatych w złoża naturalne lub `istotnych strategicznie`.
  W Iraku Saddam był nieobliczalnym dyktatorem. Ale, mimo zapewnień `zachodu`, broni masowego rażenia nie posiadał.
  Z Koreą i Kimem może być podobnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX