"Miesiąc na opuszczenie kraju". Polacy i obywatele innych państw UE na Wyspach dostali list

Londyn

Londyn (FOT.TOMASZ WIECH / Agencja Gazeta)

Około stu obywateli państw UE, mieszkających na co dzień w Wielkiej Brytanii, dostało z tamtejszego MSW listy z informacją, że mają opuścić kraj. Okazało się, że to pomyłka.

Brytyjskie MSW już przeprosiło i podkreśliło, że prawa Polaków, Niemców czy Bułgarów mieszkających na Wyspach na razie pozostają bez zmian.

Nieprzyjemny list od rządu Jej Królewskiej Mości dostało około stu osób. Przeczytali m.in., że przebywają na Wyspach nielegalnie i mają miesiąc na opuszczenie kraju. W przeciwnym wypadku grozi im areszt.

Po nagłośnieniu sprawy przez media, brytyjskie MSW wydało oświadczenie, w którym informuje, że "niewielka liczba listów została wysłana przez pomyłkę", a odpowiedni departament "pilnie sprawdza, jak to się stało".

Premier May zapewnia, że nic się nie zmienia

Także premier Theresa May określiła sytuację jako "niefortunny błąd". - Zapewniam, że prawa unijnych obywateli żyjących w Zjednoczonym Królestwie pozostają bez zmian - powiedziała szefowa rządu. 

Sytuację skrytykowała prounijna organizacja Open Britain. Jej szef, James McGrory powiedział, że "trudno się dziwić, że wielu obywateli Unii martwi się o swój przyszły status, gdy dochodzą do nich wieści o ludziach, którzy mają pełne prawo, by tu pozostać, a otrzymują listy grożące im deportacją".

W Wielkiej Brytanii mieszka około 3,5 miliona imigrantów z państw UE. Ich status wciąż jest niepewny bo, choć rząd w Londynie deklaruje dobrą wolę, to podkreśla zarazem, że wszystko zależy od wyników negocjacji z Unią.

Przegrywamy walkę z globalnym ociepleniem

Zobacz także
Komentarze (215)
Polacy na Wyspach dostali list z MSW: "miesiąc na opuszczenie kraju"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 59 razy 29

  Pierwszych wykopanych z UK kaczor , Becia , Morawiecki z kwiatami będą witać w pisim "raju"

 • 13sw

  Oceniono 28 razy 24

  Cieszę się niezmiernie, że wracacie do Polski i gorąco was tu zapraszam. Głosowaliście na Kukizy i PiSuary albo olaliście wybory dla barbecue, więc teraz zapraszamy, byście zobaczyli ten raj, który dwa lata temu pozwoliliście zbudować.

  PS. Mam nadzieję, że nauczyliście się na obczyźnie rosyjskiego lub węgierskiego. Ten zgniło-zachodni angielski to się wam w Trójmorzu i w Polsce, co wstała z kolan, nie przyda.

 • fakiba

  Oceniono 44 razy 24

  Próba generalna czy postanowienia o wyrzucaniu do adresatów docierają

 • chi-neng

  Oceniono 42 razy 20

  Gdybym miala moc i wiedze, ktorzy z Polakow mieszkajacych w GB naleza do 'stalego elektoratu' PiS - to chetnie wyslalabym ich wszystkich pod piecze kaczego gnoma, pajaca z palaca i broszki - jako, ze takiek 'kokosy' po powrocie do kraju w Polsce im obiecywali w czasie kampanii :).

 • sss9

  Oceniono 29 razy 17

  Patrioci, wracajcie! Teraz w Polsce jest tak dobrze, jak chcieliście! Na co, ku..., czekacie? na 500+ dla repatriantów z UE? To nie jest patriotyczne! Wracajcie dla minimalnej płacy brutto 2 tys. PLN!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje