Terroryści mieli wiele celów, głównym słynna Sagrada Familia. Wyciekły zeznania

Od rana w Madrycie trwały przesłuchania domniemanych sprawców sprawców ataków w Barcelonie i Cambrils. Terroryści przygotowywali w Barcelonie atak na wielką skalę - miał zeznać jeden z nich.

Planowaliśmy zaatakować ważne budynki - tak hiszpańskie agencje cytują zeznania Mohameda Houlila Chemlala, 21-letniego Marokańczyka.

Według nieoficjalnych informacji głównym celem miała być barcelońska Sagrada Familia - będąca wciąż w budowie bazylika, zaprojektowana przez Antonio Gaudiego, jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów. Takie przecieki ze śledztwa pojawiały się już wcześniej.

Terroryści zmienili plany

Mohamed Houlil Chemlal został ranny w środę, podczas wybuchu domu w Alcanar nieopodal Tarragony. Jak się potem okazało, do eksplozji doszło podczas przygotowywania materiałów wybuchowych, jakie miały zostać użyte przez terrorystów. Po ich zniszczeniu zamachowcy zmienili plany i jeden z nich wjechał w tłum spacerujący po Rambli - popularnym deptaku miasta. Potem inni usiłowali dokonać podobnego zamachu w Cambrils - kurorcie pod Tarragoną.

W katalońskich szpitalach wciąż przebywa 46 rannych w czwartkowych zamachach, siedmiu jest w ciężkim stanie. Mimo że został całkowicie unieszkodliwiony oddział dżihadystów, dochodzenie trwa. Teraz policja bada ich związki z terrorystami we Francji, Belgii i Maroku.

Jeden z zatrzymanych wyszedł na wolność

Jedna z osób zatrzymanych w związku z zamachami w Barcelonie i Cambrils została zwolniona. Zdaniem Audiencia Nacional - Sądu Krajowego - dowody przeciwko Mohammedowi Aalli były zbyt słabe. Właścicielowi Audi A3, które zostało użyte do najechania w pieszych w Cambrils, sąd nakazał jednak cotygodniowe meldowanie się w sądzie.

26-letni Mohamed Houli, podejrzany o konstruowanie ładunków wybuchowych, oraz Driss Ukabir, domniemany autor pomysłu zamachu na masową skalę, pozostaną w areszcie. O losie czwartego z podejrzanych - Salaha el-Kariba - który wynajmował podejrzanym dom, sąd zadecyduje w ciągu najbliższych 3 dni.

W atakach w Barcelonie i Cambrils 15 osób zginęło, a ponad 130 zostało rannych. 

Zamach w Barcelonie. Dziesiątki zabitych i rannych

Więcej o:
Komentarze (38)
Zamach w Barcelonie. Terroryści chcieli zaatakować Sagrada Familia
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 5

  Esteci z tych terrorystów.

 • jaceq

  Oceniono 11 razy 5

  "Jedna z osób zatrzymanych w związku z zamachami w Barcelonie i Cambrils została zwolniona."

  A nie lepiej te świnie po prostu deportować gdzieś do Afryki?

 • dziennikarz12

  Oceniono 6 razy 4

  niedawno bylem w sagrada familia/cos niesamowitego,kazdy powinien to zobaczyc!!!!! jednak bilety prosze kupowac na necie ,bo nie mamozliwosci nabycia ich na miejscu!!! nieosiaglne a jak sa trzeba stac kilka godzin!!!!!

 • green_is_bad

  Oceniono 5 razy 3

  "Jedna z osób zatrzymanych w związku z zamachami w Barcelonie i Cambrils została zwolniona."

  W starych (nie tak bardzo) dobrych czasach, zostałby zwolniony tylko po to, żeby przypadkowo wpaść pod autobus. Ale, niestety, to już nie wróci.

 • dar61

  Oceniono 3 razy -1

  Byłoby bombowo?
  Zniszczenia, zapewne częściowe, dzieła Antonia mogłoby się przyczynić do wreszcie dokończenia projektu Antonia.
  Można by wreszcie podziękować Antoniowi Gaudiemu, o Antoniu Gaudim cały świat arabski by się dowiedział, Antoniem zachwycił i wzorował. O, Antonio, Antonio, znów 100 lat cię będą opóźniać...

  ***
  '...Chemlal został ranny w środę, podczas wybuchu...'
  >>> w środę podczas... [BEZ PRZECINKA]

  '...Mimo że został całkowicie unieszkodliwiony oddział dżihadystów, dochodzenie trwa...'
  >>> dżihadystów dochodzenie... [BEZ PRZECINKA]

 • facio60

  Oceniono 9 razy -1

  Właśnie 99% ludzi wypowiadających się na forach w sprawie imigrantów i uchodźców NIE ROZUMIEJĄ O CZYM PISZĄ. Problemem jest właśnie wydalanie nielegalnych imigrantów, bo w większości przypadków nie mają dokumentów i kłamią w sprawie swojego wieku i pochodzenia. Wiedzą doskonale, że w ten sposób są nieusuwalni i będą otrzymywać socjal. Tak jest przynajmniej w Niemczech, Austrii czy Szwecji. Nawet jeśli już się wyda skąd pochodzą, nie da się ich deportować, bo nie mają dokumentów. Zanim je otrzymają ze swoich krajów macierzystych, mijają długie miesiące, o ile w ogóle je dostaną. Tak było m.in. w przypadku zamachowca z Berlina. Wiele państw afrykańskich i azjatyckich nie zgadza się poza tym na przyjmowanie z powrotem swoich ziomków. W ten sposób zostają oni na terenie Unii na zawsze. Na ten problem zwracają uwagę niektórzy politycy - np. w Austrii młody minister spraw zagranicznych, w Niemczech przewodniczący CSU. Państwa unijne najbardziej tym dotknięte (Włosi, Niemcy, Grecy) chcą relokacji jako remedium na to zjawisko traktując państwa Europy Wschodniej jak bandę bezrozumnych kretynów. Relokacja to nic innego jak stały rozdział nielegalnych imigrantów, których nie sposób się pozbyć, po całej Unii. A do czego to doprowadzi?

 • zawszezlosliwy

  Oceniono 11 razy -1

  Wierutne bzdury ! To są zwykli turyści z Maroka, którzy mieli w planie swoich europejskich wojaży zwiedzić i podziwiać od środka to słynne dzieło Gaudiego ;-)

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy -2

  ...Jak kapitalizm, to kapitalizm.
  Sz(ah)ida z UBekiem w mieście złapali,
  kościół podobno chcieli rozwalić.
  Aż strach pomyśleć, co będzie dalej!

 • 31.februarius

  Oceniono 10 razy -2

  Hallo Ahmedy, Abdule, Mustafy & co.
  amunicja już się "moczy"!

  (-)General John Joseph "Black Jack" Pershing

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX