Na zaćmienie nie można patrzeć gołym okiem - o tym słyszał chyba każdy. Ale Trump wiedział lepiej

Zaćmienie Słońca to fascynujące widowisko, ale jego obserwacja może być groźna dla wzroku. Choć z ostrzeżeniami przed oglądaniem tego zjawiska gołym okiem można się było spotkać na każdym kroku, Donald Trump postanowił zaryzykować

Miliony Amerykanów już od kilku dni żyły całkowitym zaćmieniem Słońca, które przeszło nad kontynentem. Zjawisko można było oglądać na terenie 14 stanów, a w niektórych miejscach trwało ono nawet dwie i pół minuty.

Zdjęcia z zaćmienia Słońca można zobaczyć TUTAJ >>>

Wśród osób, które obserwowały widowisko, był także prezydent USA Donald Trump. Choć media już od dawna ostrzegały, że na Słońce nie powinno się patrzeć gołym okiem (nie mówiąc już o tym, że tę wiedzę chociażby ze szkoły powinien wynieść każdy), polityk wiedział lepiej. Telewizja NBC "przyłapała" go, jak na chwilę zdjął okulary, by spojrzeć wprost na gwiazdę:

Tymczasem podczas obserwacji zaćmienia Słońca wzrok narażony jest na działanie światła oraz promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe. Patrzenie wprost na tarczę słoneczną bez odpowiedniego zabezpieczenia grozi nawet utratą wzroku.

- Wiele domowych rozwiązań mimo ograniczenia ilości światła nie daje wystarczającego bezpieczeństwa dla naszego wzroku. W szczególności bardzo nieskuteczne, a więc i niebezpieczne, są wszelkiego rodzaju okopcone szybki, zdjęcia rentgenowskie, płyty CD, a tym bardziej jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne - radzą naukowcy z Instytutu Astronomicznego UWR.

Zamiast tego do obserwacji zaćmienia należy użyć zamiast tego filtrów osłabiających promienie słoneczne - mają je np. specjalnie atestowane do tego celu okulary zaćmieniowe. Bezpiecznie jest też wykorzystać szkiełko z maski spawalniczej o numerze 13 oraz folie mylarowe, które są przeznaczone właśnie do obserwacji Słońca.

Zaćmienie Słońca w USA

Poniedziałkowe zaćmienie było pierwszym takim zjawiskiem widzianym w USA od 1979 roku. Na całym świecie można je było obserwować dzięki transmisji prowadzonej przez telewizję agencji kosmicznej NASA:

Jak powstaje zaćmienie Słońca?

Jak to się dzieje, że Księżyc jest w stanie zasłonić ogromne Słońce? Księżyc jest na tyle blisko Ziemi, że jest w stanie przysłonić nam widok. Mówiąc dokładniej, niezwykły spektakl zaćmienia, kiedy Księżyc zakrywa całą tarczę Słońca, ale zostawia świetlistą obręcz, wynika z niezwykłego zbiegu okoliczności - nasza gwiazda jest ok. 400 większa od Księżyca, ale leży ok. 400 razy dalej, dzięki czemu zdają się zajmować podobną wielkość na naszym niebie. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Więcej o:
Komentarze (99)
Zaćmienie Słońca w USA. Prezydent Donald Trump wiedział lepiej jak je oglądać
Zaloguj się
 • hens

  Oceniono 25 razy 7

  Dla Trumpa ziemia nadal jest płaska, a Kopernik to jakieś pierdoły opowiadał.
  Co się śmiejecie, tak mu kaznodzieja tłumaczył. A to był światły człowiek

 • lech2011

  Oceniono 10 razy 6

  On mentalnie bardzo pasuje do pisu i do jego prominentnych działaczy.
  Np. taki Suski z Grójca byłby dobrym kompanem dla niego.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 10 razy 6

  teraz juz macie dowód, ze to kosmita

 • pol_obserwator

  Oceniono 14 razy 6

  Artykul na glowna strone i to jako pierwszy o tym, ze Trump ogladal zacmienie bez okularow przeciwslonecznych?!?!?! Czy ja dobrze widze!?!? Chyba faktycznie sie tam nudzicie...

 • loneman

  Oceniono 7 razy 5

  Lepiej by "zobaczyl" zjawisko patrzac przez teleskop i jeszcze przed zacmieniem :D
  Tak wyglada w praktyce negowanie nauki i zdrowego rozsadku ktorego jest zywym symbolem - ale mimo to wzorem w kazdym calu - dla kompletnych matolow.

 • gokle

  Oceniono 17 razy 5

  Tak tak tak. I do tego powiedzial jeszcze, ze to UFO a nie jakies zacmienie. Serio. Tak bylo....

 • krynolinka

  Oceniono 21 razy 5

  Zaćmił pan prezydent Trump Słońce. To on jest największą gwiazdą w kosmosie. I na ziemi też..Każde dziecko przecież to wie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Trump jak Chuck Norris.
  To Słońce powinno okulary założyć.
  Dla swego dobra oczywiście.

 • jerzysm42

  Oceniono 3 razy 3

  Trump próbuje dogonić Putina.
  Musi sie jeszcze nauczyć latać z żurawiami i głaskać tygrysy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX