Zamach terrorystyczny w Barcelonie. Uderzenie furgonetki, jest 13 ofiar i 80 rannych [CO WIEMY]

Po południu w samym centrum Barcelony furgonetka wjechała w tłum ludzi. Według policji to atak terrorystyczny. Podsumowujemy najważniejsze informacje z Hiszpanii.

Pierwsze informacje o zamachu pojawiły się po godz. 17. W tłum ludzi - mieszkańców i turystów - wjechała wtedy rozpędzona furgonetka. Kierowca białego fiata uciekł z miejsca zdarzenia na piechotę.

Wcześniej media informowały, że tuż po wypadku do jednej z barcelońskich restauracji mieli wtargnąć dwaj uzbrojeni mężczyźni. Wieczorem policja zdementowała jednak te doniesienia.

Zamach w Barcelonie - miejsce zdarzenia

Samochód wjechał w tłum w pobliżu Placu Katalońskiego na La Rambla. To słynna, ruchliwa kilometrowa ulica w centrum Barcelony, często odwiedzana zarówno przez turystów, jak i przez mieszkańców miasta. Pojazd zatrzymał się dopiero po przejechaniu kilkuset metrów, na wysokości Placa Boqueria.

Zamach w Barcelonie. Samochód wjechał na La RamblaZamach w Barcelonie. Samochód wjechał na La Rambla Fot. Google Maps

Zamach w Barcelonie - ofiary i poszkodowani

Zginęło 13 osób - w tym dzieci, a co najmniej 80 trafiło do szpitali. To najnowszy bilans podany przez kataloński rząd. Wcześniej informowano tylko o jednej ofierze śmiertelnej oraz o 32 rannych.

Polski MSZ donosi, że nie ma na razie żadnych informacji o obywatelstwie poszkodowanych. Sprawę na bieżąco monitoruje konsulat generalny RP w Barcelonie.

Zamach w Barcelonie - sprawcy

Policja traktuje zdarzenie jako zamach terrorystyczny.

Władze poinformowały dotąd o zatrzymaniu dwóch osób - nie wiadomo jednak, jaki był ich związek z zamachem. Policja opublikowała też wizerunek mężczyzny, który miał wynająć samochód wykorzystany w ataku. Domniemany sprawca zamachu to Driss Oukabir, urodzony w Maroku - podają hiszpańskie media.

Wieczorem w centrum Barcelony kolejny samochód wjechał w dwóch policjantów na posterunku drogowym. Jego kierowca nie żyje - nie wiadomo, czy mężczyzna odebrał sobie życie, czy został śmiertelnie postrzelony.

W międzyczasie w mieście Vic na północ od Barcelony zlokalizowano jeszcze inną furgonetkę, która miała zostać użyta w zamachu.

Po kilku godzinach do ataku w Hiszpanii przyznało się tzw. Państwo Islamskie - podała agencja Amak, powiązana z ISIS.

Zamach w Barcelonie - co dzieje się na miejscu?

Policja apeluje o unikanie w najbliższym czasie okolic Placu Katalońskiego - bez przerwy trwa tam akcja służb. Miejsce zdarzenia zostało wygrodzone barierkami, osoby postronne nie mają tam dostępu. Zamknięte są także pobliskie stacje kolejowe oraz stacje metra, a także sklepy.

Hiszpański premier Mariano Rajoy poinformował, że jest w stałym kontakcie z lokalnymi władzami, a priorytetem jest w tej chwili zapewnienie pilnej pomocy wszystkim poszkodowanym.

Dzieci płaczą, policja pomaga turystom. Tak wyglądają okolice miejsca zamachu w Barcelonie >>>

Do zdarzenia doszło w pobliżu Placu Katalońskiego:

Więcej o:
Komentarze (195)
Barcelona. Samochód wjechał w tłum, zamach terrorystyczny
Zaloguj się
 • Michał Koliński

  Oceniono 36 razy 14

  Nóż zabij ludzi. Szalony atak pistoletu. Lina dusi swoje ofiary.
  To taki sam tytuł nagłówka.
  Jest tragedia i nie furgonetka wjechała w ludzi a konkretny kierowca

 • kaszeba102

  Oceniono 19 razy 11

  Dzis o furgonetce wprawiajacej nas w stan szoku, od jutra perswazja ze jednak w wypadkach z udzialem kangurow wiecej jednak ludzi ginie..

 • lesnywladek2

  Oceniono 33 razy 11

  To nie zamach tylko incydent, zamachy dokonuje się krzesłem.

 • digital_dictator

  Oceniono 25 razy 11

  Biały robi zamach - "biały neonazista wjechał w tłum"
  śniady albo czarny robi zamach - "samochód wjechał w tłum"

 • 1234qwerty

  Oceniono 22 razy 10

  Wolno komentować nie trzeba prenumeraty ??? Szok.

 • artur.1967

  Oceniono 46 razy 10

  jedno jest pewne;tam gdzie nie ma islamskich migrantów nie ma takich zamachów.tyle w temacie

 • colonelturnip

  Oceniono 30 razy 10

  Fajnie. Teraz ubeckie medium czeka z napięciem na informację, kto zabił tych ludzi. Słuszny muzułmański terrorysta zostanie uhonorowany blokadą komentarzy. Niesłuszny - kataloński będzie grzany miesiącami. Nie napinajcie się, ubecy - to klasyczny bestialski mord muzułmanina. Pozdrawiam serdecznie wszystkie 10 sierotek z Aleppo. Buziaczki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX