Ziobro mówi w telewizji ZDF o reformie sądów i nagle za wzór stawia Niemców. "Zazdroszczę wam"

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Zbigniew Ziobro próbował tłumaczyć w niemieckiej telewizji ZDF, na czym polegają proponowane przez rząd reformy wymiaru sprawiedliwości. Minister za wzór w dekomunizacji sądów postawił właśnie Niemców.

Minister sprawiedliwości zapewnił, że Polska jest gotowa rozmawiać z Unią Europejską i przedstawiać swoje argumenty, ale - jak zaznaczył - nasz kraj oczekuje wzajemnego respektu i równego traktowania. Jak miałoby się ono objawiać? Zbigniew Ziobro przypomniał, że podobne rozwiązania systemowe, jakie proponuje polski rząd, obowiązują w wielu krajach unijnych.

Według niego w naszym kraju na wiele tysięcy sędziów komunistycznych tylko jeden został odsunięty z uwagi na służebną działalność wobec aparatu państwa komunistycznego. Za wzór gość telewizji ZDF postawił natomiast Niemcy, gdzie po pięciu latach od zjednoczenia około 70 procent sędziów komunistycznych zostało odsuniętych od wykonywania obowiązków. - Zazdroszczę wam skutecznego działania w pozbywaniu się sędziów z okresu komunistycznego - mówił Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości wyraził też nadzieję, że w końcu Komisja Europejska zrozumie, że "w polskich reformach chodzi o niezawisłość, niezależność i wysokie standardy etyczne polskiego sądownictwa"

Co PiS chciało zmienić w funkcjonowaniu sądów?

Ustawa o KRS zawetowana przez prezydenta przewidywała między innymi powstanie w Radzie dwóch izb oraz wygaszenie kadencji jej piętnastu członków-sędziów. Ich następców wybrałby Sejm, a nie jak dziś - środowiska sędziowskie. Opozycja przekonywała, że ustawa była dla PiS pretekstem do obsadzenia KRS-u swoimi ludźmi. Przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa oraz stowarzyszeń sędziowskich alarmowali, że ustawa uzależni prezesów sądów od ministra sprawiedliwości oraz da mu możliwość swobodnego nakładania na nich kar finansowych.

Drugi dokument odrzucony przez prezydenta, Ustawa o Sądzie Najwyższym, zmieniał strukturę sądu, wprowadzając m.in. Izbę Dyscyplinarną ze specjalnymi uprawnieniami. Ustawa przewidywała przeniesienie w stan spoczynku wszystkich sędziów Sądu Najwyższego i zmianę w sposobie wyboru I prezesa. Dalej orzekać mogliby tylko sędziowie wskazani przez prezydenta na wniosek ministra sprawiedliwości i KRS.

Kaczyński sugeruje, kiedy skończą się miesięcznice. "Po 96 marszach, a ofiar było 96"

Niemcy graniczą z Włochami? Sprawdź, jak ci pójdzie z innymi geograficznymi pytaniami
1/13Hiszpania graniczy z Włochami?
Zobacz także
Komentarze (156)
Zbigniew Ziobro w niemieckiej telewizji o reformie wymiaru sprawiedliwości. "Zazdroszczę wam"
Zaloguj się
 • bkiton

  Oceniono 50 razy 38

  Panie Zbyszku, ilu jest prokuratorów komunistycznych po dwóch prawie latach waszych rządów??
  Wrocław - rok sprawa niewyjaśniona
  Oświęcim - 8 miesięcy śledztwo (zwykła stłuczka)
  Toruń - 8 miesięcy śledztwo (zwykła stłuczka)
  Stajnie - wszystko umorzone, nawet sprzedaż tego samego konia, dwa razy,
  Niepublikowanie orzeczeń TK - umorzone,
  50 prokuratorów zdegradowanych za niesubordynację czyt. lizanie tyłka
  brak wszczęcia postępowań w przestępstwach rasistowskich i chuligańskich
  Tak działa prokuratura po pana reformie.
  Oczywiście dobrze pan robi, że zazdrości Niemcom, bo u nich takiego syfu na pewno nie ma.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 50 razy 34

  Julia Przyłębska r. ukończyła studia na Wydziale Prawa w 1982, W stanie wojennym. Gdy wrogów komunizmu internowano. Kto studiował więc spokojnie w tym czasie prawo? Czyje dzieci?

 • fakiba

  Oceniono 36 razy 24

  Zero znowu pitoli jak potłuczony , co jakiś przykład poda , że w innych krajach jest tak jak pisia banda sobie uknuła to zaraz wyjdzie jakiś dziennikarz i pokazuje , że jest całkiem inaczej niż ten burak bredził

 • fakiba

  Oceniono 32 razy 22

  Według tego pajaca równość w UE ma polegać na tym , że pisia banda będzie robić co im się podoba i nikt im nic nie powie

 • 92ilme

  Oceniono 23 razy 21

  Ogladalem wywiad Zero na zywo. Redaktor niemiecki naciskal Ziobro i walil jak w bemben. Zero will sie, zacinal i wlasciwie to nic konkretnego nie powiedzial. Zero wyjasnien, Zero argumentow. Tylko slogany i lanie wody. Znamy to zreszta z TVPiS

 • hegemon1234

  Oceniono 23 razy 17

  Ziobry prawda = goowno prawda.
  Amen.

 • antonikarcz

  Oceniono 29 razy 17

  Biedny lud smoleński, co on teraz ma sądzić, raz Niemcy to wróg, mordercy winni odszkodowania, a następnego dnia wzór do naśladowania, a do kompletu naczelnik jarozbaw potajemnie jeżdżący po prośbie do Berlina.

 • sara-banda

  Oceniono 30 razy 16

  Suwerenowi z wysiłku żyłka pęknie: te Niemiaszki to w końcu wróg, czy przykład do naśladowania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje